Ölümlü Otomobil Kazasında FaceTime Sorumlu Tutuldu!

Ölümlü bir otomobil kazasında çarpan kişinin FaceTime'la meşgul olması, yeni bir tartışma başlattı!

Ölümlü Otomobil Kazasında FaceTime Sorumlu Tutuldu

Belirli bölgelerde yasadışı olmasına rağmen direksiyon başındayken telefon kullanmayı sürdürenler var. Bunu yapanlar, çoğu defasında karar verme yeteneklerinin düştüğünü göstermiş bulunuyor. ABD, Texas'ta 2014'te yaşanan, beş yaşında bir kızın öldüğü üzücü kazada ise davacılar, Apple'ı sorumlu tuttular.

Modisette ailesi, 24 Aralık 2014 günü trafik sıkışıklığı nedeniyle Texas yollarında yavaşça seyretmekteydi. Bu sırada arkadan 100km/saatte hızla gelen bir araç, ailenin otomobiline çarptı. Baba James ve beş yaşındaki Moriah ağır yaralandı; Moriah ne yazık ki yaşamını yitirdi. Çarpan aracın 20 yaşındaki sürücüsü, kaza sırasında Apple FaceTime kullandığını itiraf etti. Hatta polis kaza yerine geldiğinde FaceTime halen çalışıyordu.

Sürücü sorumlu davranmış olsaydı, kaza engellenebilirdi ancak davacılar, Apple'ın da daha iyi davranabileceğini ileri sürdü. Davaya göre Apple, 2008'de başvurusu yapılmış ve 2012'de kullanım hakkı kazanılmış bir patente sahip ve bu patent, hareket halindeki bir araçta FaceTime kullanmaya çalışan iPhone ve iPad kullanıcılarının FaceTime kullanmasını kısıtlayabiliyor. Dava, Apple'ın kar için kullanıcılarının güvenliğini yok saydığını ileri sürüyor ve Apple için sert ithamlarda bulunuyor. Davaya göre Apple, küçük bir maliyet karşılığında böyle bir işlevi hayata geçirebilirdi. 

Dava, yaşanan zararın ve tıbbi giderlerin parasal olarak karşılanmasını talep ederken, Apple'ın söz konusu patenti nasıl hayata geçirmesi gerektiğinden bahsetmiyor. Davanın kazanılması, ona yasal anlamda emsal olma niteliği kazandırabilir. Apple ise konu hakkında şimdiye kadar yorum yapmaktan kaçındı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

suçlu olan insanlardır bir firma telefon veya araç suçlu olamaz tamamen kullanım şartları ile alakalı bir durum

@01 Ocak 2017 20:50 Kendi ürünlerini sürekli kullandırarak yüksek kar elde etmek için insanları yönlendirmek, insanları hataya ve suça teşvik etmektir ve bu, tüm dünyada suçtur, cezalandırılmalıdır !

Apple yüzünden yılda kaç bin insan ölüyor araştırılsa Apple resmen katliamcı ilan edilirdi...

Ne demek, hareket halinde facetime kullanılmasını kısıtlamak için küçük bir maliyet lazım. Bir gram maliyeti yok ki. Uygulamanın içine sadece hareket sensörüne göre kısıtlama kodu gömecek, bu kadar. Havada uçan kuşu görse, kuşgörmepatenti alan Apple, elindeki patenti kullanmayarak daha fazla kullanıcı daha fazla para demek olduğunu bildiği içindir...

Bunu yaparken sürücü ile diğer yolcuları ayırt etmek o kadar kolay olmasa gerek :)

Oldu olacak ayfon u atın hapse, kaza yapan sürücü yerine..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir