Ölümsüzlük onda mı saklı?

Bilim adamları, "sonsuza kadar" yaşayabilen organizmayı keşfettiler! Peki ya insanlarda durum ne?

Bilimadamları, hücrelerini hatta beynini bile sürekli yenileyebilen canlı türünün ölümsüzlüğe uzanan yoldaki anahtar olduğunu düşünüyorlar. Milliyet'in haberine göre, yapılan araştırmalar sonucunda göllerde ve küçük su birikintilerinde yaşayan "planarya yassıkurtları"nın kendilerini sürekli yenileme yeteneğine sahip oldukları ortaya çıktı.

Yassıkurtlar, ikiye bölünseler bile kafa kısmı tekrar kuyruk kısmını oluşturabiliyor, daha da ilginci kuyruk kısmı da tekrar yeni bir kafa kısmı oluşturabiliyor. Deneylerde yassıkurtların yirmiye bölündüğü, bunun bile yassıkurtları öldürmeye yetmediği ve kesilen parçalardan 20 yeni yassıkurtun geliştiği belirtiliyor.

Araştırmaları yapan Nottingham Üniversitesi bilimadamlarından araştırmacı Dr. Aziz Aboobaker tek bir yassıkurtu parçalara bölüp, kendilerini yenileme özelliğiyle tam 20 bin yassıkurt içeren devasa bir koloniye sahip olduklarını söylüyor ve ekliyor: "Benim görüşümce bu canlılar ölümsüz."

Yassıkurtların sinir hücrelerinden oluşan basit bir beyne sahip olduğu, bu hücrelerin canlının tüm vücudunda bulunan kök hücrelerce tekrar üretilebildiği, bu özellikleriyle de en ufak parçaların bile tam bir yassıkurta dönüşebilme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Yapılan araştırmaların insanların yaşlandıklarında bile sağlıklı kalmalarına yardımcı olması umuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu duyduğum en ilginç haberdi. Bilim kurgu gibi ama gerçek. Kafadan diğer uzuvların çıkması tamamda geri kaln kısımdan kafa çıkması çok ilginç. Yaradana sığınırım.

Max_Real Qnx

ona bakarsan kanserde sonsuza dek kendini yeniler zaten kanserin olayıda bu değilmi insanlar %100 bireye has doku ve organ üretemediği sürece ölümsüzlük çok zor hem organ dahi üretseler bile bir beyni değiştiremezsin o sebepten hayal rüya fantazi bunlar

Bilimsel gelişmeler insan ömrünü uzatmanın yolunu bulacak ve belki de hücre yaşlanmasını engelleyerek doğal yollardan ölümü yenmeyi başaracak ama yaklaşmakta olan kıyamete engel olamayacak.

Benim kanaatim insan oğlu hayel ettiklerini er yada geç gerçekleştirecektir.

Buradaki ölümsüzlük kavramını iyi anlamak lazım. Kastedilen mutlak ölümsüzlük değil. Bunu at ateşe görbak geriye ne kalıyor. Kur'an dan örnekler veren arkadaşımız da galiba biraz yanlış anlamış. Teknoloji gelişebilir, İnsanların ömrü uzayabilir 1000 yıl bile yaşayabilir ama neticede ölür. Bu dünyevi bir ölümdür. İnanlar için zaten kıyamet kopacak ve tüm canlılar ölümü tadacaktır "Küllü nefsun zaigatül mevt" Bi sadece islam değil diğer dinlerde de geçerlidir. İnanmayanlara gelince, onların hemen hepsinin inançsızlığı bindikleri uçak türbülansa girene kadardır :) zaten ateistlerin en büyük handikapı da ilk madde değilmidir. yada geriye ve ileriye doğru zincirleme reaksiyonda sonucun çözümsüz olması değilmidir? Din felsefesi açısından baktığımızda fiziki dünya ya ters gelen bir çok metafizik boyutta mümkündür. Zaten fizikte zamanla derinlere indikçe tek tek bunları ispatlamaktadır. Sözümü Einstein'ın bir sözü ile bitiriyorum. "Tanrı asla zar atmaz..."

Aslinda insanoglu da bu kapasiteye sahip ama vucudda bazi biyolojik kilitler var ve bunlarin asilmasi imkansiz bu yuzden aslinda amaclari bu kilidi kirmak.
Nasil?
Mesela cok soguktasiniz, donarak oluyorsunuz...
Beyin vucudu kapatiyor!!
Boylece olum bir anda gerceklesiyor.
Hucrelerin de yenilenmesi bagimsiz degil ve bu kilit dahilinde bir sure sonra yenilenmeyi birakiyor.
Tamamen kendi kendine birakiyor vucut.
Yani bu kilit olmasa vucut kendi kendisini en son hucresine kadar yenileyebilir cunki DNA da insanin butun anahtari mevcuttur ve her hucrede ayni DNA bulunur.
Yani bir hucre her hangi bir hucreye donusebilir.
Bu bilim kismen kullanilmakta, kok hucre denilen sistem bu yontemi tasiyor.
Iste insan vucudundaki kilit mekanizmasi ( zamanlayici kilit ) dolmadiysa hucre kendisini yenileyebilir, cogalabilir, kopyalayabilir.

Ama bunun da limitleri var ve tamamen bu kilit sebebiyle sinirli bir yenilenme ve butun organlari kapsamiyor.
Mesela karacigeri dusunebilirsiniz.

Eger ruh'un olmadigini sadece Et ve kemik oldugunuza inaniyorsaniz tam bir yenilenmenin bir gun mumkun olacagina inanabilirsiniz.

Ben mi?
Ben Ruh ve yaratilis'a inanirim bu yuzden bu kilidin asla kaldirilamayacagini dusunuyorum.
Cunki o kiliti sadece koyan kaldirabilir ve bu yuzden tek bir hucreden yeniden insan vucuda gelecektir.

peki o kurdu yaksak küllerinden doğacakmı?
ozaman ölümsüz değil kardeşim.
yakmak sadece bir örnekti

Belki ileride tıp dahada ilerlediğinde olabililecek şeyler kimbilir. Ama ben bugün için bu ölümsüzlük, vücudun kendini yenilemesi gibi şeylerin olamayacağına inanıyorum. Olsa kanserli dokuların yenilenmesini sağlayan ilaçlar olması lazım. Yada böyle bi hap olsa aldığında gençleşsen falan iyimi olur kötümü olur tartışılır.Yeni nesili kendi elinle öldürecen sonuçta.Kendin yaşamak için...Güzel film konusu olur bu ya. :))

İnsanoğlu ölümsüzlüğü buldu diyelim, bu dünyanın sonunu yani kıyameti nasıl önleyecek?

yorumlar çok güzel ya ama anlamayanlar için sonuçta ölüm olmazsa insan işte o zaman büyük çileyi çeker bu yüzden Tanrı ölümü bizlere sundu. insanlık ne bulursa bulsun sadece uzatmaları oynayacaktır sonuçta ölüm gene olacaktır o pamuğu tadacağız aga :D

"HER CANLI ER GEÇ ÖLÜMÜ TADACAKTIR"
SİZ İSTEDİĞİNİZ KADAR ARAŞTIRMALAR YAPIN, HAYALLER KURUN.. BİR GÜN HEPİMİZ ÖLECEĞİZ

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir