Ölümüne korkmak gerçek mi?

Bir insanı ölümüne korkutmak mümkün mü? Sorunun yanıtını merak ediyorsanız, devamı içeride...

Ölümüne korkmak gerçek mi?

Bundan birkaç yıl önce, Amerika'nın North Carolina eyaletinde Larry Whitfield, birinci dereceden adam öldürmekten ömür boyu hapse mahkum olmuştu. Whitfield, 79 yaşındaki Mary Parnell'in evine, başarısız bir banka soygunundan sonra saklanmak amacıyla girmişti.

Ev sahibi, hırsızı görünce öyle korktu ki kalp krizi geçirerek vefat etti. Polis, Whitfield'in Parnell'e dokunmamasına rağmen, yaşattığı korkunun ölüme yol açtığı ve bu nedenle 'birinci dereceden insan öldürmek' suçundan yargılandığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda konuyu araştıran Scientific American dergisi, Boston Kadın Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı Martin A. Samuels ile 'korkudan ölüm' üzerine bir söyleşi yapmıştı. İşte o söyleşiden çıkan sonuç:

Evet, korkudan ölmek kesinlikle mümkün. Doğada bir hayvan hayati tehlike içinde bulunduğunda, sinir sistemi otomatik (istem dışı) olarak; kalbin ritmini yükseltir, kaslara daha fazla kan verir, göz bebeklerini büyütür ve sindirimi yavaşlatır... Bütün bunlar kavgayı kazanmaya veya kolay kaçmaya yardımcı olacak hareketlerdir. Bu tepkimeler ilkel insanlar için kesinlikle gerekliydi, ancak modern çağlarda 'savaş veya kaç' tepkisinin yararı çok kısıtlıdır. Sinir sistemini bu kadar yıpratan, doğal işleyişinin dışına çıkaran hareketlerde bulunmanın vücuda verdiği zararlar bir hayli fazladır. Buna,vücusu iflas ettirmek,yani ölüm de dahil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ölmeden önce sadece kal ritmi hızlansa iyi başka şeylerde olabiliyo korkudan :)

O zamana bazı şakalar cinayete teşşebbüs olarak algılanmalı.

Asiri Adrenalin yukselmesi:
Seker ve tansiyon hastalari icin olumculdur.
Bunu herkes bilir.
Adrenalin ne zaman yukselir...
Korktugunda, sinirlendiginde, cok sevindiginde yahut asiri guc/efor gerektiren aktivitelerde ( Spor, doga maceracilari vs... )

çok ilginç ve mantıklı.

Ziyaretçi yazmış:
ölmeden önce sadece kal ritmi hızlansa iyi başka şeylerde olabiliyo korkudan :)
---------------
Küçüğü yada büyüğü pantalon paçasından salmak gibi. İnsan salgılarını da istemsizce saldırıyor. Böylece tam teşekküllü karşı saldırıya geçilmiş oluyor. Hahaha.

Bende bu yazıyı okurken resmen korktum haa

sağlam haber,araya serpiştirin böyle tşk ediyorum...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir