Ölüyorlardı ama geri dönmeyi başardılar!

Bir süre önce piyasadan silinmenin eşiğine gelen bu 6 teknoloji ve isim; şimdi altın çağını yaşıyor!

Ölüyorlardı ama geri dönmeyi başardılar!

Zamanlama, teknolojik ürünlerin ve hatta şirketlerin çıkışı için son derece önemli faktörlerden. Parlak, yenlikçi fikirler ve harika ürünler, bazen küçük bir zamanlama hatasının kurbanı olabiliyorlar. Ancak bazı isimlere ikinci bir şans tanınmıyor da değil. İşte önce kayıplara karışan, ancak geri dönmeyi başarmış 6 teknoloji ve isim:

Kalem: Bir zamanlar PDA'dalarda kullanılan ve Steve Jobs'un karşı olduğu kalemler, tam anlamıyla geri döndüler. Samsung Note serisi, tabii ki bu durumun baş sorumlusu. Microsoft'un Surface tabletleri ve bazı hibrit bilgisayarlarda da artık kalem görmeye alıştık.

3D: Birkaç kez batıp çıkan 3D teknolojisi, bugün televizyonlar, oyun konsolları ve telefonlardaki yerini tekrar alıyor. Ama tarihe bakacak olursak, 3D'nin yine ortadan kaybolması son derece olası.

IBM: IBM, 1990'ların başlarında rakiplerinin etkisi altında zor anlar yaşamış ve milyarlarca dolar kayba uğramıştı. Şirket 1993'te birkaç parçaya ayrıldı ve OS/2 gibi projeleri sonlandırdı. 1993'de iflasın sınırına gelen IBM, bugün yüzlerce milyar dolarlık bir değere ulaşmayı başarmış bulunuyor.

Macera oyunları, Bigtrak, Nintendo ve diğerleri

Windows Phone'lar: 2007'de iPhone'un piyasaya sürülmesi, masaüstünden esinlenen işletim sistemlerini çok zor durumda bıraktı. Windows Phone ise bugün küçük Windows'u yeniden eğlenceli hale getirmeyi başarmış görünüyor.

Tabletler: Apple'ın 1980'lerde dünyaya tanıtmaya çalıştığı tableti Newton, başarısız olmuştu. Aynısı 2000'li yıllarda ortaya çıkan Microsoft'un Tablet PC'si için de geçerliydi. Teknolojinin yaygınlaşması, düşük güç tüketimine sahip işlemci ve çoklu dokunmatik ekranların üretilmesiyle gerçekleşti. 

Apple: 15 sene önce batmanın eşiğinde olan Apple, bugün dünyanın en zengin şirketleri arasında. Apple'ın geri dönüşü, aynı zamanda Steve Jobs'un da ortak kurucusu olduğu Apple'a geri dönüşü anlamına geldiğinden, bunun ikili bir geri dönüş olduğunu söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

samsung da var

WP geri mi dönmüş... hani?

@04 May 2014 03:07 oho senin dünyadan haberin yok.sen boşuna yaşıyorsun.

@04 May 2014 03:07 Türkiye ye bakma Avrupa ya bak

Windows Phone hiç kurtulmadı ki. Nokia bile artık windows phone u kurtaramaz. Ta ki isim değiştirirse,o başka...

@cy.ber.neo ne alaka? anlıyamadımda

@cy.ber.neo Aynen daha dönemedi

Surfaceler kalem desteklemiyor yavrum

Kalem: Note telefonu olupta sık sık kullanani gormedim 3D: Sinema oldukca 3d ölmez cunku sinemalarda cok kaliteli bir zevk yasatiyor WP: Hala kurtulmus sayilmaz su an bir kumar oynaniyor ama ciddi bir donanimsal yenilik veya ozellik gelmezse (iphone=dokunmatik) gelip gecici bir sey olarak kalacaktir Tablet: Neden tableti dunya ile yeniden baristiranin Apple oldugunu ve su an ipad olmasaydi tableti sadece bilim kurgu filmlerinde gorecegimizi soylemiyorsunuz? Apple: Onlar coktan kendini kurtardi bence samsung kendini dusunsun nokia gibi davranip kalitesiz telefonlara cok yuksek donanim gostererek milleti kandirmaya devam ederse ona yeni bir liste yapmak zorunda kalirsiniz

@04 May 2014 15:07 Nokia gibi kalitesiz telefonlara diye bir cümle mi kurdun sen ? Hayatında gördüğün ve görebileceğin en sağlam telefonları Nokia üretti zamanında. Sen gençsin anlaşılan.

cyber neo daha öncede gene aynı boş yorumu yazöıştın

macera oyunları,bigtrak ve nintendo`dan bahsetmetmeyi unutmuşsunuz anlaşılan! :)

Hani nintendo la :)

@05 May 2014 14:15 o ne kapanmadı mı hala :-)

Sen de yorum yaz