ÖN İNCELEME: Nokia X+

Nokia'nın yeni Android'li ceplerinden Nokia X+'ı de elimize geçirdik! İşte ilk incelememiz...

ÖN İNCELEME: Nokia X+

Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan Nokia X ve X+ arasındaki fark o kadar küçüktü ki, Nokia incelememiz öncesinde onları bize açıklama ihtiyacı duydu. Ülkemizde ceplerin ikisini birden görme ihtimalimiz düşük görünüyor.

Android'in özelleştirilmiş bir sürümüne sahip Nokia X, renkli, plastik tasarımıyla dikkat çekiyor. Cihaz, Nokia'nın Windows Phone'lu ceplerine oldukça benziyor. Bu kötü bir şey değil, ancak Android'le ilgili yaklaşımda bazı sorunlar var. Haliyle Nokia Android Store'a bağımlı olan Nokia X+, Google Play kadar gelişmiş bir mağaza değil.

Yine de telefonu kullandığınızda yaşadığınız deneyim, örneğin Firefox OS'takinden daha iyi. Nokia'dan bekleyeceğiniz gibi sıkıcı olmayan, renkli ve neşeli bir arayüze sahipsiniz. 4 inç'lik WVGA dokunmatik ekran ise şaşırtıcı biçimde derin siyahlara ve canlı renklere sahip. Aynı zamanda tepki süresi de iyi.

Ancak cep, görünümüyle şıklığa değil hantallığa daha yakın duruyor. Kenarları kavisli de olsa Nokia X'i elinizde tutarken, kendinizi büyük bir lego parçasını elinize almış gibi hissediyorsunuz. Ancak bu aynı zamanda cihazın sağlam olduğunu size hissettiriyor. Plastiğin elinize verdiği his ise hiç fena değil.

Çift SIM destekli

Nokia X+'ın çift SIM destekli olması, gelişmekte olan ülkelerin onu sevecekleri anlamına geliyor. Çift çekirdekli işlemci çoğunlukla işlerin üstesinden gelebiliyor. Onu zorladığımızda bazı takılmalar yaşadık, ancak günlük kullanımda takılmalara nadiren rastlayacaksınız.

Nokia X+, ucuz telefonların sundukları deneyimin "yerlerde sürünmek"
zorunda olmadığının bir ispatı. X+'ın 10 euro daha pahalı olması, size 512MB yerine 768MB RAM kazandırıyor. Ancak ödeyeceğiniz bu ek fiyatın, alacağınız performans artışına değeceğini sanmıyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

görüldüğü üzere çirkin.

uygulamasiz android alkolsuz biraya benzer

@27 Şub 2014 12:18 kafa yapmaz yani?

Görsek bile 80 100 euro fiyat araligindaki telleriki bu rakama vergiler dahil 500 600 fiyat cekilecektir.

Eskiden moda bir tabir vardı bizim oralarda "takoz" diye... Nokia sağolsun bu tabiri öldürmemekte kararlı gibi duruyor. Maşallah tuğladan hallice.

telefona bir tane led koymak çok mu zor acaba çok merak ediyorum sadece kamera için değil ben el feneri olarak da çok kullanıyorum mesela insanları bu imkandan neden mahrum bırakıyorlar ki

Enflasyonun ve gelirin çokta artmadığı 5-6 senede 500 - 600 aralığı pahalı telefon algısından 500 tl civarındaki telefonları çöp olarak görmeye başladık. Birileri paramızı gönüllü vermeye alıştırdı mı ne!!!!

@01 Mar 2014 01:45 asgari ücret 350 TL den 800 TL ye yükseldi onu da düşün

Çöp bu android üzerinden wp8 reklamı yapmış

Google Play ve Yandex Store kurmak sorun değil. İnceleme sırasında belirtilseymiş iyi olurmuş. Cihaz tüm temel uygulamaları çalıştıracak kadar güçlü. Basit oyunları da çalıştırabilir. Hani akılsız telefonlardan akıllı telefona geçiş yapacaklar için ya da 2. hattınız için bir telefon arıyorsanız bu telefon ideal olacaktır. Asha v.b. model telefonların yerini alacak ve başarılı olacak bir telefon.

Eğer Türkiye'ye gelirse eski Nokia kullanıcılarına satılır ve onlarda alır. Sonuçta ilk göz ağrısı artı telefon satıcılar ve tamirciler malzeme yönünden nokia'yı tavsiye ederler. Çünkü tamiri kolay yedek malzemesi çok.

@01 Mar 2014 01:45 asgari ücret 350 TL den 800 TL ye yükseldi onu da düşün Ziyaretçi 02 Mar 2014 19:22 asgari ücret 2002den bu yana 168tl den 856tlye yukselmistir, bilginize...

Çok konuşmayın 500 liraya alınacak en iyi telefon.. rahat bir kullanış, bir çok uygulama, tasarım iyi kamera özellikleri kötü ama oda "XL" modeli ile düzeltilmiş sayılır. Bir telefondan çok şey beklemeyenler için ideal..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir