On yıllar öncesinden kalmış yazılımlar burada

Disket oyunlarından eski DOS programlarına kadar yüzlerce "antika" yazılım, bu sitede size bekliyor!

Historical Software Archive açıldı!

20-30 yıl önce yayınlanmış bir yazılımı hatırlayıp tekrar çalıştırmak istediğiniz oldu mu? Bunu isteyip de o yazılımı arşivinizden bulup çıkarsanız bile, şu andaki PC donanımlarıyla çalışmadıklarını görmek sizi şaşırtabilir. Eski yazılımları tekrar çalıştırabilmek için bu yazılımların üzerinde bulunduğu floppy disk gibi ortamları çalıştırabilecek disket sürücüsü bile bulamayabilirsiniz. Bir şekilde yazılımı kursanız bile yazılımı modern işletim sisteminde çalıştırabilmeniz için emülatör yazılımlarına ihtiyacınız olacaktır. 

The Internet Archive'in yeni hizmeti Historical Software Archive ise kullanıcılara, tüm eski yazılımları tarayıcıları üzerinde otomatik olarak çalıştırma fırsatı sunuyor. Arşiv'de bilgisayar dünyasının zamanında en ünlü yazılımlarından, adı sanı çok duyulmamış küçük yazılımlara kadar pek çok seçenek bulunuyor.

Arşiv, tüm modern tarayıcılar üzerinde ve Javascript ile çalışıyor. Internet Archive'e gore, bu yazılımları disketler içinde, kütüphane raflarında tutmak pek bir anlam ifade etmiyor. İnsanların geçmişteki yazılımları ve oyunları görüp, oynayarak bugünkü gelişmeyi anlamaları gerekiyor.

Yazılım arşivinde 1970'li yıllardan bu yana bilgisayar dünyasında karşımıza çıkan pek çok yazılım yer alıyor ve DOS veya MAC sistemi ayrımı yapmadan, hepsi tarayıcı üzerinde çalışıyor.

Yazılımların halka açık yayını elbette bazı yasal sorunlar çıkarıyor. Ancak çok sayıda geliştirici, eski yazılımlarının artık pratik kullanımı olmadığı için arşivde kullanılmasını kabul ediyorlar zira arşivde yayınlanan yazılımlar akademik çalışmalar için kullanılabiliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Eski zamanların da ayrı bir zevki vardı ya. Kaseti kalemle sarmak, bilgisayarlarda disket kullanmak falan :)

@30 Eki 2013 21:10 ya, yaa... ben de mağara duvarlarına çizdiğimiz geyik dönemlerini özledim. her şey doğaldı. her gün ayrı bir hayatta kalma savaşıydı. iletişim, ulaşım, bilgi ve bilinç arttığı halde farkındalığın azalması ne ironik bir acı değil mi?..

@31 Eki 2013 02:32 Mağara o kadar bol değildi ki, ağaç kovuğundan, seçkin zümreler tarafından sahiplenilmiş mağaralara, inlere doğru bakıp bakıp, aaah ilerde bizim de bir mağaramız olsa hatta hiç olmazsa bir inimiz olsa deyip iç geçirirdik... Aaah, ne günlerdi o günler... Yaşamayan bilemez...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir