Onay SMS'lerini çalan zararlı oraya çıktı!

Bu Android zararlısı, aldığı "güncellemeyle" banka hesabınızı sizden alabilecek yeteneklere kavuştu!

  • Zeynel A. Öztürk
Onay SMS'lerini çalan zararlı oraya çıktı!

İnternet bankacılığının en önemli güvenlik işlevlerinden tek kullanımlık kodların bir Android zararlısının hedefinde olduğu ortaya çıktı.

Symantec'in araştırmasına göre Android.Bankosy adıyla anılan zararlı, son güncellemesiyle birlikte iki adımlı oturum açma sistemlerinin bir parçası olan kodları izlemeye başladı. Birçok banka, kullanıcı adı ve parolayla oturum açma işleminin ardından güvenlik önlemi olarak tek kullanımlık bir kodu müşterisine SMS üzerinden gönderiyor. Zararlı uygulama, oturum açma bilgilerini ve bu SMS'leri çalarak banka hesabınızı hırsızların eline veriyor.

Bazı bankalar, daha güvenli olduğunu düşündükleri ses üzerinden kod iletme yöntemini kullanıyorlar. Bununla birlikte güncellenen Bankosy, bu otomatik telefon aramalarını da yönlendirebiliyor. Asya-Pasifik bölgesinde çoğu mobil sağlayıcı, *21* servis koduyla çağrıları yönlendirmeye izin veriyor. Zararlı, bu servis kodundan faydalanarak çağrıları yönlendirebiliyor.

Zararlı, yaptıklarını ve bankadan gelen çağrıyı kullanıcıya fark ettirmemek için telefonu sessiz moda alıp, onu kilitleyebiliyor. İlk olarak Temmuz 2014'te keşfedilen zararlının bazen kullanıcıdan ödeme bilgilerini direkt olarak isteyebildiği de söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Nasil korunacagiz bundan onuda yazsaydiniz keske

@15 Ocak 2016 17:52 SAN aktif olursa sorun yok... sınırlı arama aktif olsun yeter...

@15 Ocak 2016 17:52 bu virüsü bulan nortondur.norton antivirus indir.deneme sürümü var 30 gün kullana bilirsin.

sabit arama aktifse yapamaz... + kanıt nerede?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost