Onaylanan kararla artık kırmak serbest!

Amerika'da değiştirilen bir yasa, nelerin hacklenmesini serbest hale getiriyor? İşte şaşırtan karar!

  • Gökay Özbudak
iPhone'u kırdım diye korkmayın!
Üreticiler bu habere pek sevinemeyecek...

Amerikan hükümetinin telif ofisinden geçtiğimiz gün şaşırtıcı bir haber geldi. Yeni değiştirilen bir yasaya göre artık elektronik cihaz sahipleri, cihazda ve işletim sisteminde kullanılmasına izin verilmeyen kodları ve programları çalıştırmak için ürünlerin güvenlik korumalarını delebilecekler.

Bu habere en çok sevinenlerden biri de eminiz ki iPhone kullanıcılarıdır. Bu sayede telefon sahipleri yasal olarak iPhone'larını kırıp, kilidini açabilecekler ve aslında kullanımına izin verilmeyen programları, suç endişesi yaşamadan kullanabilecekler. Elbette bu korsan yazılım kullanımına onay verilmesi demek değil; sadece yazılımsal kısıtlamaları aşmak anlamına geliyor.

Yasa yalnızca cep telefonu kullanıcılarını etkilemiyor. Ayrıca profesörlerin, film öğrencilerinin ve belgesel yapımcılarının da kırılması yasak olan DVD filmleri kırıp içlerine kendi yorumlarını veya öğretici bilgileri koymaları da yasal hale geldi. Bu da yine korsan kopya amaçlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

teşekkürler, amerikan vatandaşı olduğumuzda yeni yasa çok işimize yarayacak :)

İnsanları kırmayında neyi kırarsanız kırın...

olması gerekn olmuş, adam gidip o kadar para vercek cihaza bi de istediğini yapamayacak,

zaten kim takioduki bunlari :) kendimi bildim bileli hack ve crack yapiyorum sistemlere :)

işte bu! sonunda insanlar gerçekleri anlamaya başladılar herhalde.

ilginç şaka gibi...:))

Arkadaşlar herkes sanki objektif olmayan bir karar alınmış gibi şaşırıyor ama olması gereken buydu. Bu cihazlara yığınla para ödeniyor, bu parayı ödedikten sonra bu cihazı nasıl kullanacağımızın kararı ancak bizi ilgilendirir.

Kimse korsan olarak oyun, uygulama yüklenmesini yasal hale getirmiş değil. Sadece özgürlük çizgisinin kullanıcı tarafından belirleneceği kararlaştırılmış. Bunu ister üreticinin izin vermediği ücretsiz uygulamaları çalıştırarak ister korsan olarak çalıştırırsın. Eğer korsan olarak çalıştırırsanız yükümlülüğünü almış olursunuz.

Ben bu aleti alıp zaten istediğimi yapıyorum.
Kim engelliyorduki?
O kadar para verdikten sonra tabiki yaparım.
Para bu her kapıyı açar

Sony yayınladığı firmware ile 3rd party işletim sistemlerinin PS3'e yüklenmesini engellemişti. Sony PS3 halen bazı üniversitelerde cluster computing ile araştırmalarda kullanılıyor. Artık bu özelliğe hack ile tekrar kavuşmak için bekliyoruz.

ne biçim bir yasaymış bu böyle yaw..sonunda amerikada kafayı yedi..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play