Ondan büyüğü yok!

Dünyanın, her anlamıyla en büyük dijital kamerasının inşaatına başlanıyor. İşte o dev!

  • Mehmet Ali Bahıt
En büyük dijital kamera

Astronomi alanında devrimin eşiğindeyiz.  Şili'deki Cerro Pachon tepesine kurulacak olan Large Synoptic Survey Telescope, kara enerji ve maddelerin izini sürerken kamuya açık 60 petabyte'lık bir veri arşivi oluşturacak.

LSST uzun süredir beklenen bir projeydi.  Üniversitelerarası Astronomi Araştırmaları Birliği (AURA) ve Amerikan Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi (NOAO), 1990'ların başından itibaren projenin finanse edilebilmesi için lobi çalışmalarını sürdürüyordu.  2010 yılında Ulusal Araştırma Konseyi oylama sonucu LSST'nin "en büyük önceliğe sahip yer cihazı" olduğuna karar verdi.  36 kuruluş ve aralarında projeye 10 milyon dolar bağışlayan Bill Gates'in de bulunduğu pek çok özel yatırımcının desteklediği teleskopun inşaatına 2014 yılında Amerikan Ulusal Bilim Vakfı'ndan gelecek 400 milyon dolarlık bağıştan sonra başlanacak.

Teleskop, 2022 yılında devreye girdiğinde evren konusunda bildiklerimizi kökten değiştirecek.  Benzeri görülmemiş üç lensli bir tasarımla inşa edilecek olan  LSST'de 3.200 megapiksellik bir kamera kullanılacak.  LSST ayrıca 3,5 derecelik bir görüş açısına sahip ilk teleskop olacak.  Örneğin ay, yeryüzünden bakıldığında yarım derecelik bir bakış açısını kaplıyor.  Kullanılan kamera, 1,6 metre yüksekliğinde, 3 metre uzunluğunda ve 2.800 kg ağırlığında.  Diğer bir deyişle aşağı yukarı bir Volkswagen Beetle boyunda.  Cihaz 10 sene boyunca her gece 200.000 adet son derece detaylı gökyüzü resmi çekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Süper! Hala şoktayım :)

3.200 megapixel değil, 3.2 gigapixel demek daha kolay olurdu :)

@15 Eyl 2012 20:38 herkesin anlayabilmesi daha doğrusu telefonuyla muhakese edebilmesi için söylenmiş.Hmm 3.200 yani 1000 tane 3,2 mplik telefon eder he iyiymiş gibi düşünmesini sağlamak olay o.

Farketmez. İnsanlar tuvalettte her türlü kamerayla fotoğraf çekilirler :)

Ne kadar abartı bir teknoloji olursa olsun yer yüzündeki bir fotoğrafraf Atmosferin dışındaki Hubble ile yarışamaz.

@16 Eyl 2012 05:45 Yeni teknoloji keşfettiler atmosferin etkisini ortadan kaldıracaklar bu teleskopla. Hubble dan 10 kat iyi resin çekebilecek bu teleskop

gerek olduğunu sanmıyorum dünya dışında ne yapcaklarki

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play