Online bankacılıkta güvenlik şoku!

Paramızı emanet ettiğimiz bankaların siteleri ne kadar güvenli? Çarpıcı araştırma burada...

Online bankacılıkta güvenlik şoku!
Online bankacılık sanıldığı kadar güvenli değil mi?

Araştırmacılara göre Amerika'daki bankaların büyük çoğunluğunun web siteleri internet müşterilerinin güvenliğini tehlikeye atacak tasarım hatalarıyla dolu.

Michigan Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, incelenen banka sitelerinin %75'inde en az bir hata bulunduğu sonucuna varıldı. Hazırlanan rapor geçtiğimiz Cuma günü Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan Gizlilik ve Güvenlik Sempozyumu'nda sunuldu.

Araştırmacılardan Atul Prakash, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atacak çeşitli hata ve açıkların ülkenin en büyük bankalarının web sitelerinde bile bulunduğunu belirtti.

Araştırmanın ilginç tarafı, bahsedilen güvenlik açıklarının programlama hatası değil, web sitelerine eklenen yanlış tasarlanmış özellikler olması. Örneğin güvenli olmayan bir sayfaya güvenli giriş kutusu yerleştirilmesi veya iletişim bilgilerinin güvensiz sayfalara konması gibi. Rapora göre yeteri kadar güvenli kullanıcı adı ve şifresi talep etmeyen birçok site de kullanıcının güvenliği için tehlikeli. Ayrıca önemli bilgileri kullanıcılarına e-postayla gönderen bankalar da bu bilgilerin güvenliğini tehlikeye atıyor.

Rapor 214 finans kurumunun web sitelerinden alınan bilgilere dayanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

amaaannn, umarım bu ülkede yapılmaz böyle bir araştırma!:)

bilinçli kullandıktan sonra hiçbir problem yaşamazsınız . . .

bi de bizde yapılsa. hepsinde kusur, açık vardır. amaa sonuçta hepsi %100 güvenli çıkar!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir