Online Britannica da halka açılıyor

Wikipedia ve Knol gibi kaynaklar dev isimleri de halka açık hale gelmeye zorluyor. İşte son örnek...

Dev kaynak halka açılıyor!

İngilizce dilinde hazırlanmış bilgi kaynağı "Encyclopaedia Britannica" yeni çevrimiçi sürümüyle beraber içeriğini çevrimiçi-topluluğa açacak. İngiliz "Times" gazetesinin bildirdiğine göre Wikipedia ve Google Knol gibi internet tabanlı bilgi kaynaklarının artmasını sonucunda oluşan rekabet sebebiyle böyle bir karar alındı.

Encyclopaedia Britannica'nın başkanı Jorge Cauz açıklamasını şu cümleyle devam ettirdi: "İkinci bir Wikipedia olmak istemiyoruz". Yeni çevrimiçi bilgi kaynağı rakibinden örnek aldığı gibi kullanıcıların kendi girdilerini oluşturmasına veya var olanları düzenlemesine izin verecek fakat kişisel-girdiler ve düzenlemeler yayımlanmadan önce yazı işleri tarafından sıkı bir denetime tâbi tutulacak.

Cauz'a göre yenilemelere rağmen 2500 ila 4500 arası uzman, bilgi kaynağını içeriklerle doldurmak için görevlendirilecek. Umuma açılışla beraber yeni çalışma arkadaşları arayışı da başlayacak. Encyclopaedia Britannica başkanı konu hakkında şunları söyledi: "Bu güncel adımla birilikte içeriğimizi iyileştirebilecek, söylemek istediği düşünceleri olan birçok uzmana ulaşmak istiyoruz."

Okuyucu Yorumları