OnLive: Bu sene hizmete başlayabilir mi?

Oyun konsollarını tarihe gömebilecek potansiyeldeki proje, çok yakında hizmete geçebilir...

  • Halil Mollaoğlu
OnLive: Bu sene hizmete başlayabilir mi?
OnLive: Oyun harici bir sunucuda çalıştırılıp istemci bilgisayara internet aracılığıyla aktarılıyor.

Amerikan oyun firması Rearden, yedi sene boyunca oyun endüstrinde devrim yaratacak bir konsept üzerine çalıştı. Önemli bir finansal destek sayesinde oyunları gerçek zamanlı olarak internetten PC'ye aktaran hizmet, birkaç hafta veya ay içinde uygulamaya geçebilir.

OnLive prensibi basit ama teknik açıdan etkileyici: Tüm oyunlar Rearden sunucularında çalıştırılıyor ve bunun için gerekli tüm işlem gücü sunuculardaki ekran kartı, işlemci ve RAM'ler tarafından sağlanıyor. Oyuncu bir istemci olarak OnLive sunucularına bağlanması ve sadece yeterli hızda bir internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Rearden, sunucu donanımlarını altı ayda bir en güncel teknolojiye yükselteceğini de bildiriyor.

Haberin devamında: Gereken bağlantı hızı ne kadar?

Gereken bağlantı hızı ne kadar?

OnLive: Oyun harici bir sunucuda çalıştırılıp istemci bilgisayara internet aracılığıyla aktarılıyor.

GDC (Game Developers Confrence) etkinliğinde OnLive, sistemin başarısını basit bir MacBook ile ispatladı: Hayretler içine düşen katılımcılar Crysis'i tüm detaylar en yüksek seviyede iken söz konusu MacBook'ta çalıştırabildi. İnternet bağlantısı gereksinimleri de son derece ılımlı: 1,5 Mbit bağlantı hızı Nintendo Wii seviyesinde grafikler, 4-5 Mbit bağlantı hızı ise HD çözünürlükleri için yeterli oluyor.

Şimdiyse Rearden, bir finansal toplantı sırasında sayısız zengin yatırımcı kazanabildiklerini bildirdi: Aralarında AT&T, Warner Bros. ve Autodesk'in de bulunduğu yatırımcı grubu 500 ila 750 milyon dolar başlangıç sermayesi ortaya koydu. Bu para sistemin ABD'deki başlangıcı için gerekli sunucu yapısı satın alınacak. Kış aylarında ise OnLive'ın Xbox 360 ve PS3'e korku yağdırması bekleniyor. Sistemin Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

gelse ne olur gerekli internet alt yapısı yok bizda. en baştan kaybetmişiz olayı...

mutiş bişi umarım Türkiyeye gelir

Gelsede oynayamayız ki, 1MB bağlantım var bağlantıda hala 876KB - 259KB yazıyor adamlar 1.5MB vermiş :))

Olursa süper olur... Ama kota ne olur orasını bilemem :S

"Sistemin Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil." ne yani Türkiyede oynayamıyomuyuz

müthiş fikir bence

haha daha önce de söyledim benim aklıma gelmişti bu sistem ama şöyle de bi gerçek var:

"Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir."

ne olucak ya bilgisayardan çalışan sürmünü yaparlar altı üstü bir program yeter ona walla burdan üyelik alırım ben :)

Aha aklıma gelmişti Radyonu resimlisi :))

Türkiye'ye gelse ne olacak? Kotasız internette bile 15GB kota var! Gerçek kotasız 8Mbit interneti de alacak para yok. Alsanda o hızı vermiyor...

Girin ttnet oyun da oyunda oyun oynayın ne güzel flash oyunlar var full hd :D:D:D:D Biz bu hızla 640*480 de oynasak iyi o oyunları. Birde bu sistem tam olarak kaç para vericek kullanıcılar.

Bu bir devrim olur ve artık oyun sektörü korsandan kurtulur vay halimize oynayacağımız oyuna internet üzerinden para ödeyerek oynayacağımız devir geliyor gibi.

vallaha mükemmel bir fikir ama ben fiyatları merak ediyorum açıkcası.
çok uç fiyatlarda olursa donanıma para veririm daha iyi.

konsollar için kara günler mi geliyor yoksa

Telefonda oluyorsa bilgisayarda neden olmasın bu arada bende 3 aydır 8mbitte hiç hız düşmesi olmuyor 15 gb yi geçmeme rağmen:D

hayır! ben düşünmüştüm bunu! ben yapacaktım :))

arkadaşlar üyelik ücretsiz olur. demo oyunları bedava deneyebilirsiniz.

ve oyun depon olur mesela crysis 20 dolar 20 dolara kredi kartını yazıp parayı yatırdığın anda crysis depona gelir ordan oynarsın istedigin kadar.
sonra o depoyu başka oyunlar satın alarak genişletebilirsin.

Türkiyede gerçekleşmesi uzun zaman sonra olur çünkü 1280x1024 çözünürlükte gta 4 vb. bir oyunu oynamak istediğimizde 1MBit(100-200kb/sn veri aktarımı) bağlantı ile oyun oynamanız işkenceye dönüşür.Ayrıca donanım üreticilerini de kötü yönden etkiler.Çünkü bu işi yapabilecek 4-5 firma olur.Bu donanım üreticilerinin gelirinin düşmesine neden olur.İleride donanım üreticilerinin serzenişlerini okursak şaşırmamak gerek.

İşte bu süper bir yatırım!

Msn degoruntulu gorusmeyı bıle dogru duzgun yapamıyorum turkıyede.Bu bıze 30 sene sonra gelır herhalde

dehşet ya gerçi Türkiyemizde biraz zor olur ama 8 mbps bağlantıyla oynanabilir heralde ya süper olur donanım üreticileri batar :)

dehşet ya gerçi Türkiyemizde biraz zor olur ama 8 mbps bağlantıyla oynanabilir heralde ya süper olur donanım üreticileri batar :)

Oyun listesine baktım. Age of Empires III yok. Kaldı ki, bu hizmetin yakın zamanda Türkiye'ye geleceğini sanmıyorum.

bedava olmaz server masrafları su yakmıyor heralde

güldürdün beni be haberi güzel oku

bu uygulama uzaktan server üzerinden çalışıyor.

yani evinde yüksek hızlı internet'i olan herkez bu uygulamadan yararlanabilir

Sistem eğer düşündüğüm gibiyse mükemmel sonuçlar doğurabilir. Donanım veya konsollara dünyanın parasını dökmektense oyun başına belli bir ücret ödeyerek istediğimiz oyunu full grafik seviyelerinde oynayabiliriz belki. Yada düşünsenize aylık belli bir miktar ödeyip istediğimiz oyunu istediğimiz kadar oynuyoruz falan :-D

Eğer Böyle Bir servis çalışırsa TTNET Bunu için ayrı bir paket çıkatabilir

Paketin içeriği

Gerekli Hız
Gerekli Uygulama

gibi...

temel sistem benim olmadığı sürece para vermem (allah büyük söyletmesin). havanda su dövmekten farksız. sadece oyun oynamak için para vereceğim üstelik devamlı vereceğim. ayrıca, arkadaşın dediği gibi, ve geçenlerde beni arayıp 39 TL'ye 6 gb 8Mbit (hatta nasıl olduysa sistem durumuna göre 8Mbit'e kadar hız dedi) paketine geçmek ister misiniz diye soran TTNet sıralar, santrale yakın olacaksınız (ha birde bunun ön şartı var bulunduğunuz yerde ADSL olacak, gerçi bu eski ama burası Güzel Ülke'm ne olur ne olmaz sormakta yinede fayda var), hattınızda kaçak olmayacak, bağlantılar sorunsuz olacak, telefon bağlatacaksınız (gerçi bağlatmayınca daha pahalıya geliyor artık), asıl unuttuğumuz ise cebinizde paranız olacak.

vede haksız kullanım yapıp 15 GB'tı geçmeyeceksiniz. Oyun oynarken, film seyrederken bunun nasıl olacağını düşünemiyorum.

Sen de yorum yaz