Önümüzdeki aylarda bu cepler çok konuşulacak

Piyasaya çıkan veya çıkacak olan yeni cepleri takip ettik; hangilerinin yıldız olacağını açıklıyoruz

  • Kasım Soyyiğit
Çoklu dokunmatik, büyü ve daha fazlası...
Doğuştan şanslı: 2009'a damgasını vuracak gözde cep telefonları

Hiç görmediğiniz büyüklükte dokunmatik ekranlar, 12 Megapiksellik Kameralar ve birçok yenilikçi ve çarpıcı özellik... Bu makalede 2009'a damgasını vuracak cep telefonlarını tanıtacağız.

Geçtiğimiz haftalarda Barselona'da dünyanın en büyük cep telefonu fuarı olan MWC'de üreticiler birçok yeni modelini tanıttılar. Samsung'un dokunmatik ekranlar konusunda geliştirdiği yenilikler ve Sony Ericsson'un ekran çözünürlüğü konusunda kaydettiği başarılar fuara bomba gibi düştü.

Cevaplanması gereken soru: Fuar'da sergilenen 1000'in üzerindeki cep telefonlarından hangileri özellikleri ile insanları şaşırtabilir? Ve hangileri 1 numara olmak için yeterli kaliteye sahip?

Yıldız Yağmuru: Kırmızı Halıda Arzı-Endam
Tüm yeni cep telefonlarını takip ettik ve hangilerinin 2009'da yıldız olacağını sizinle dürüstçe paylaşacağız. Tanınmış üreticilerin her birinin en azından bir tane yıldız adayının bulunduğunu söyleyebiliriz. Peki siz hangi güzide modele kalbinizi kaptırırdınız?

Sony Ericsson'dan: W995 ve Idou

Sony Ericsson W995: Şık ve pahalı bir cep telefonu

Sony Ericsson'dan özellikle ilgimizi çeken, Walkman serisinden W995 ve yeni bir seri olan Idou oldu. Idou modeliyle Sony Ericsson da artık iPhone'nun yarattığı sınıfa adımını atmış oldu.

Sony Ericsson W995

Her ne kadar W995, Walkman serisine ait olsa da sahip olduğu özelliklerden dolayı Cybershot serisine de dâhil edilebilirdi. Az buçuk değil; sahip olduğu kamera 8 Mega piksel, LED aydınlatma sistemine ve autofocus özelliğine sahip; bir de bolca ince ayar fonksiyonu barındırıyor. Gelişmiş bir Kamera'nın dışında W995 GPS, DLNA, WLAN desteğine ve 8GB'lık bir hafızaya sahip. Ekranı ise 2,6 inch büyüklüğünde.

Bir özelliği de: WLAN sayesinde PS3 gibi aygıtlarla iletişim kurabilimesi. W995; zengin donanım ve değerli kasa özellileri ile birçok kullanıcının sevgisini kazanan W890i gibi çok başarılı bir modelin takipçisi konumunda. Bize göre 2009'un yıldız adaylarından biri; tabii ki bunun bir bedeli var: W995'e sahip olabilmek için yaklaşık 550 Euro (yurtdışı) ödemeniz gerekiyor.

Sony Ericsson Idou
Sony Ericsson W995: Şık ve pahalı bir cep telefonu

Sony Ericsson Idou, tam donanımlı ve dokunmatik ekranlı bir cep telefonu. Peki, sizce isminin ilk harfi ne anlama geliyor? Şunu belirtelim ki bu Apple firmasının yeni bir modeli değildir. Japonca da 'Idou', 'İlerleme' anlamına geliyor. Ve Sonny Ericsson da tam olarak bunu vurgulamak istiyor. Idou serisinin ilk üyesinin donanım özellikleri gerçekten etkileyici.

16:9 ekran formatında sahip olduğu 3,5 inch'lik dokunmatik ekran, ve tam tamına 12,1 Mega piksellik Kamera; göze çarpan özellikleri. Buna ek olarak GPS, HSDPA, Quadband GSM ve Sony Ericsson'un 'Smile Tanıma' sistemine sahip. Bize göre potansiyeli olan ve gözden kaçırılmaması gereken bir model.

Ama...

Geçen seneye bakalım: MWC 2008'de Sony Ericsson X1'i tam olarak hazır olmamış hali ile gösterdi . X1 çok geç geldi ve ne yazık ki beklentileri karşılayamadı. Idou modeli ile Sony Ericsson beklentileri çok yükseltti ve eğer bu konsept kullanıcıların beklentilerini karşılayamazsa; büyük bir hayal kırıklığı olacaktır.

Samsung Omnia HD ve S8300

Omnia HD: Gösterişli donanım özelliklerine ve kocaman dokunmatik bir ekrana sahip

Samsung yeni Cep Telefonlarının özellikle ekranlarına yatırım yapmış. Hem Omnia HD hem de S8300 AMOLED Ekran Teknolojisine sahipler.

Samsung i8910 Omnia HD

Bu seneki MWC fuarında Samsung, 100 adet Omnia ile bir heykel oluşturarak; bu yeni serinin contrast ve parlaklıktaki üstünlüğünü vurgulamak için gövde gösterisi yaptı. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki yeni Omnia HD tek başına bile oldukça etkileyici. Diyagonal olarak ekranın uzunluğu 9,4 cm uzunlukta; karşılaştırmanız için Apple iPhone'nun ekran ölçüsü 8,9.

Komut ve yönetim işlemlerini dokunmatik ekran ve sahip olduğu az sayıdaki tuşlar ile yerine getiriyorsunuz. Ayrıca multimedya severler düşünülerekten Omnia'ya 8 Mega piksellik birçok özelliği kendisinde barındıran bir Kamera entegre edilmiş. Sonuç ta bu kamera ile 8 milyon piksele sahip, 1280x720 formatında ve HD kalitesinde resimler çekmeniz mümkün oluyor. Her türlü isteğinizi fazlasıyla karşılayabilen çok yetenekli bir cep telefonundan bahsediyoruz burada. Ve her güzelliğin bir bedeli var; fiyatının 700 Euro civarında olması bekleniyor.

S8300 Ultra Touch
Omnia HD: Gösterişli donanım özelliklerine ve kocaman dokunmatik bir ekrana sahip
S8300 modeli, dokunmatik ekrana ve aynı zamanda tuş takımına sahip olan ilk Samsung modeli. Eğer Omnia'nın, Samsung'un en gözde modeli olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz; Samsung aslında S8300'ü amiral gemisi olarak görüyor. Widget destekli yönetim araçları, özellikle A.B.D.'de oldukça tutulan SGH-F480'i andırıyor. 8 Mega piksellik resimlerinizi 2,8 inch büyüklüğündeki, 16 milyon renk destekleyen, AMOLED teknolojisine sahip ekranda izleyebiliyorsunuz.

S8300'ü etkileyici kılan sadece zengin teknik özellikleri değil; aynı zamanda sahip olduğu kırmızı-gri renkli alüminyumdan kasası; bu kasanın kalınlığı da sadece 13 mm. S8300 sahip olduğu özellikler ile tabii ki çok yetenekli bir telefon; yine de biz fuarda gösterilen örnek modelde birkaç eksiklik tespit etik. Gerek dokunmatik ekran üzerinden sanal klavyede olsun gerekse el yazısı ile giriş yönteminde olsun, hatalarla karşılaşıyorsunuz. Girmek istediğimiz metinleri, ancak T9 giriş yöntemi ile tuş takımı üzerinden girbildik. Fiyatının da pek düşük olmadığını söyleyelim: 550Euro.

Nokia'nın Yıldız Adayları: N97 ve N86

Nokia N97 uzun zamandır gündemde olan ve beklenen bir cep telefonu idi; N86 ise Nokia'nın 8 Mega piksellik kameraya sahip ilk modeli.

Nokia N97

Dediğimiz gibi Nokia N97 yeni bir model değil, tanıtımı 2008 sonuna doğru yapılmıştı, yine de MWC 2009'un ilgi odaklarından biri olacağı şüphesiz. Nokia'nın verilerine göre dokunmatik ekranın diyagonal uzunluğu 8,89 cm, ekran yatay olarak kayarak tuş takımı ortaya çıkıyor. Kullanıcı ara yüzü, Symbian S60'ın 5'inci versiyonunu temel alıyor.

Nokia N97'nin teknik özelliklerine baktığımızda üstün özellikler ile karşılaşıyoruz: dâhili 32Gb hafıza, microSD hafıza kartı yuvası, 640x320 piksel ekran çözünürlüğü, kameranın video çekimi ile 300.000 piksele varan kalitede çekim yapabiliyorsunuz, QWERTY klavye takımı vesaire, vesaire... Ayrıca elektronik bir pusulaya, GPS alıcısı ve Nokia Maps 3.0'e sahip. Nokia, N97'yi 2009'un haziran ayında 600 Euro civarı bir fiyatla piyasya sürmeyi planlıyor.

Nokia N86 Nokia'nın Yıldız Adayları: N97 ve N86

Nokia, N sersinin yeni üyesi N86'nın tanıtımını fazla gösterişli olmayan bir sunum ile gerçekleştirdi; bu model Finlandiyalı üreticinin 8 Mega piksellik kameraya sahip ilk cep telefonu olma özelliğini taşıyor. N 86'nın merceği Carl Zeiss'tan, autofocus ve bir çift LED flaş sistemine sahip. Nokia'ya göre, özel bir teknik sayesinde yüksek bir ışık dengeleme aralığı sayesinde (F2.4 den F4.8'e kadar), ışık seviyesinin uygun olmadığı ortamlarda da kaliteli çekimler yapabileceksiniz.

N86 pek iddialı bir izlenim bırakmasa da, sahip olduğu özellikler de göz ardı edilecek cinsten değil: N95'te olduğu gibi Symbian S60 işletim sistemi, N96'nın da sahip olduğu ekranın yatay kızaklama sistemi, 2,6 inch büyüklüğünde 320x240 piksel çözünürlüğe sahip OLED bir ekran ve ayrıca 8Gb dâhili hafıza; ayrıca 3,5mm'lik mini jack girişi ve USB bağlantı. N86 ile web'de surf yapmak için HSDPA ve WLAN hizmetinize amade. Ayrıca Assisted GPS ve Bluetooth 2.0 teknoljilerine de sahip N86. Nokia'nın bu ilk 8 Mega piksellik cep telefonu 2009'un ikinci çeyreğinde, 450 Euro'luk fiyatı ile piyasaya sürülecek.

LG'nin yeni Gözdeleri: KM900 Arena ve GD900

Multitouch teknolojisine sahip LG KM900 Arena

LG Cep Telefonlarında öne çıkan bir özellik: KM 900 Arena modeli, Multitouch teknolojisi ile yönetildiğinden kullanım ergonomisi konusunda ümit vaat ediyor.

LG KM900 Arena

LG bu seneki fuarda bu çok özel ürünün tanıtımını gerçekleştirdi. Multitouch teknolojisine sahip ekranın büyüklüğü diyagonal olarak 7,6cm ve 480x800 piksel (WVGA) çözünürlüğünde 16 milyon renk desteği veriyor. Hazır kurulu Viewer programı ile Word, PDF ve Powerpoint formatındaki dokümanlarınızı yoldayken mobil olarak da inceleyebiliyorsunuz. Dahili olarak 8Gb'lık bir hafızaya sahip, isterseniz 32Gb'a kadar kapasiteleri olan microSDHC hafıza kartları ile hafıza kapasitesini artırabilirsiniz. LG KM 900'un kamerası, maksimum 5 Mega piksellik resimler çekmenize imkân veriyor.

105gr ağırlığı olan cep telefonunun bekleme süresi 300 saat, konuşma süresi ise 230 dakika. Fuarda sergilenen tanıtım modelinden anladığımız kadarı ile bu cep telefonu üretime hazır gözüküyor. Ayrıca performansının oldukça üst seviyede olduğunu belirtelim. Gözümüze çarpanlar: uygulamaları kısa sürede çalıştırıyor, menüdeki grafiksel kullanıcı ara yüzü geçişleri gayet akıcı ve iyi bir şekilde düzenlenmiş.

LG GD900 Multitouch teknolojisine sahip LG KM900 Arena

Bu modelinde LG özellikle şıklığa önem vermiş. Dünyadaki seri üretim cep telefonları arasında ilk olarak transparan tuş takımına sahip GD900. Karanlık ortamlarda aydınlanan tuş takımı ile fütüristik bir görünüşe kavuşuyor LG GD900. Daha fazlası da var, GD900 aynı zamanda 640x480 piksel çözünürlüğüne sahip dokunmatik ekranı üzerinden kontrol edilebiliyor.

Kullanıcı ara yüzü işlevini LG'nin S sınıfı sistemi yerine getiriyor. Sadece 13mm kalınlığa sahip olan GD900; mayıs 2009'da piyasaya sunulacak ve LG'nin üst seviye Black Label serisinden KF750 Secret'in halefi olacak. Fiyat konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

HTC'den son teknoloji: Magic ve Touch Pro2

HTC Magic: Google Android ailesinin yeni üyesi

Özellikle iş dünyasını hedefleyen ürünler ile öne çıkan üretici; fuarda Vodafone ile beraber HTC Magic'in tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımı gerçekleştirilen diğer modeli ise fuarın en gözde cep telefonlarından biri olan Touch Pro2 idi.

HTC Magic

HTC Magic modeli üreticinin Google işletim sistemi Android'i kullanan ikinci seri üretim cep telefonu. Halefi olan G1 den farklı olarak tuş takımına gerek duymuyor HTC Magic; bunun dışında pek farklı bir özelliği yok cep telefonun. Teknik özellikleri: 3,2 Mega piksel bir kamera, dokunmatik ekran, HSDPA, WLAN ve GPS alıcısı.
Yönetimi dokunmatik ekran üzerinden, 6 mekanik tuş ve merkezi Navi-Key üzerinden yapıyorsunuz. Test Bölümündeki arkadaşlarımız cep telefonunu yakından inceleme fırsatı buldular, ve vardıkları kanı şöyle: Gümüş renkli kaplama yüzeyi ve daha kompakt ölçüleri ile halefi G1'e göre çok daha şık ve zarif bir telefon.

HTC Touch Pro2 HTC Magic: Google Android ailesinin yeni üyesi

Yeni HTC Touch Pro2, XXL ölçüsünde bir ekrana sahip ve birçok özelliği kendisinde barındırıyor. İkinci jenerasyon Touch Pro ile HTC, iş çevreleri için; ihtiyaç duyulabilen bütün özellikler ile beraber (HSDPA, WLAN ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran), çekici bir ürün sunuyor. Yüksek sayıdaki donanım özellileri ve bir çok ofis uygulaması ile HTC Touch Pro2 iş çevrelerinin gözden kaçırmamsı gereken bir cep telefonu.

Toshiba'dan Gigahertz İşlemcili TG01

Hız canavarı: Dünya'nın ilk 1 Ghz'lik işlemciye sahip cep telefonu

Dünyada Gigahertz İşlemciye sahip ilk cep telefonu Toshiba TG01 modeli oluyor. Ürünün tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı henüz kesinleşmiş değil.

Toshiba'nın MWC 2009'da sunumunu yaptığı, iş çevrelerine hitap eden TG01; kocaman bir dokunmatik ekrana ve bir cep telefonunun şimdiye kadar sahip olduğu en hızlı işlemciye sahip. Gerçi TG01 tam olarak üretime hazır değil; ve pek stabil çalıştığı da söylenemez, ama bu onun çok ilgi çekici bir telefon olduğu gerçeğini değiştirmez. Toshiba TG01'in ekranı 4,1 inch büyüklüğünde ve 1Ghz hızında Qualcomm Snapdragon işlemcisini kullanıyor.

Cep telefonun kalınlığı 9,9mm ve WLAN, HSDPA desteği veriyor. Ayrıca GPS alıcısına ve microSD yuvası ile 32Gb'a kadar yükseltilebilecek bir hafızaya sahip. Her ne kadar cep telefonu dünyasında şimdiki eğilim Google Android İşletim Sistemi seçeneğini de müşteriye sunmak yönünde ise de Toshiba bu model için sadece Windows Mobile İşletim Sistemi seçeneğini sunmayı planlıyor. Fiyatı ise henüz kesinleşmiş değil.

Palm'dan yeni soluk: Palm Pre

Palm Pre: Palm'dan yeni bir rüzgar

Palm yeni Dokunmatik Ekranlı ve İşletim Sistemi yenilenmiş Cep Telefonu Palm Pre'yi tanıttı. İlk izlenimlerimiz, oldukça büyük bir potansiyele sahip bir cep telefonu olduğu yönünde.

Palm, Palm Pre'nin Avrupa versiyonunu 2009 ortalarında satışa sunmayı planlıyor. İlk gözümüze çarpan, dokunmatik ekran üzerinden kullanılan yeni WebOS oldu. Dokunmatik tuşlara alternatif olarak sürgülü kapağın arkasında bulunan tuş takımını kullanabiliyorsunuz. MWC 2009'da yeni Palm Pre oldukça büyük ilgi uyandırdı. Yeni işletim sistemi, Palm için gerçekten ilerleme adına büyük bir adım; sistem oldukça seri çalışıyor ve dokunmatik ekran üzerinden akıcı bir yönetim imkânı veriyor.

Yeni İşletim Sistemi Palm WebOS

Palm'ın bu yeni işletim sistemi, yeni ara yüzü ile ilk defa Palm Pre'de kullanılacak. Üreticinin açıklamasına göre özellikle internet uygulamaları desteklenmiş; Google- adres defterleri, takvim ve mail uygulamaları gibi. Dokunmatik ekranın üzerinden Multitouch teknolojisi ile yönetimin yanı sıra el hareketlerinizi tanıyan kamera ile de komut verebiliyorsunuz. Diğer özellikleri ise: WLAN, GPS, bir adet 3 Mega piksel kamera ve 8Gb'lık hafıza.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

hepsinin tek bir amacı var : Iphone'dan iyi olmak
hepsinin tek bir ortak noktası var : hiçbiri iphone'dan iyi değil hepsi iphone taklidi

Ne iphone si ya hiç bir özelliği olmayan iphoneye para verenlere acıyorum. Sony bomba gibi geliyor yine gerçek 12 mp canavarı. O bir eğlence üssü ve ayrıca iletişim canavarı. Süper süper süper. Ayrıca sony dokumatik cihazları 2001 de zaten yapmıştı hepsi ondan taklit yapıyor. Offf ya düşünsenenize yanınızda gerçek sony kameranız olacak 12 mp süper yaa sony diğer firmalar gibi yazılımla mp yükseltmiyor gerçek çözünürlük. Türkiyeye gelir gelmez bende olacak sabırsızlanıyorummm.. :)

LG (cookie) tavsiye ederim en üsteki

LG'nin modelleri bana hitap ediyor. Şıklığı ve üstün özellikleriyle KM900 göz kamaştırıcı.

Herkes Iphone'un trendini kesmeye uğraşıyor ama mümkün değil. Önemli olan noktayı kaçırıyorlar: Hiçkimse uzun özellikler listesi istemiyor. Telefonu alıp 2 ay kurcalayıp sonra sırf konuşmak için kulllanmak istemiyor. Kullanışlı özellikler istiyor ve basit bir şekilde eğlenceli bir şekilde kullanabilmek istiyor.
Bu durumda Iphone rakipsiz oluyor ve rakipsiz olmaya da devam edecek. Muhteşem OS X arayüzü ve mükemmel dokunmatik ekranıyla hiçkimse Iphone un eline su dökemez.

bencede lg 10 numara

Süper telefonlar özellikle lg bu pazara çok hızlı girdi.

Bence IpHone'la bi alakası yok idou TAm bir hayal mutlakaa ondan alıcam Xd

cok gözel alacam ciksin hele

iphone'a para verenler, ileride boşuna verdik o kadar parayi demek istemedikleri için şuan taşlama yapmaktalar :) Bu sahne 6600'da da yaşanmıştı yanlış hatırlamıyorsam :)

Cihazlat tam anlamıyla mükemmel ötesi. Hiç yoktan kameraları var :) Video çekebiliyolar :) Ücretsiz program yükleyip, lisans almadan kendi programını da kurabiliyorsun. Bluetooth'u da var, flash da var :) Daha halen iphone ile karşılaştırma yapanlarda var :) Hey gidi memleketimin güzel insanları :)

iphone'u gozumde cok büyütmüşüm, bu telefonun cıkmasını merakla beklıyorum, iphone'a verceegım parayı buna verıp almaya karar verdim.

que_f@lt@ ... Hey gidi memleketimin güzel insanları sizin gibileri oluyor. Sadece bizim memneketin insanları Iphoneu tartışıyor bu da daha ziyade kıskançlıktan. Artık hiçkimse Iphone ile bir telefonu kıyaslamıyor. Dünyada bir numaralı mobil platform IPhone oldu bile. Iphone kullananların %98 i web browsing yapıyor bu telefonlarda oran %10 bile değil. Iphone ile 2 tıkla ulaşabildiğin 15000 bedava 15000 paralı uygulama var. Sizler bir elektronik cihazda en önemli şeyin arayüz olduğunu ve uzun uzun özellik listesi de olsa doğru düzgün hiçbirini kullanamıyorsan bunun hiç anlamı olmadığını anlayamıyorsunuz. Iphone da belli özellikler var ama en mükemmel şekilde var. Web browser var en iyisi, müziği en iyi şekilde dinliyosun, uygulamaları en iyi şekilde yüklüyorsun ve geliştiriyorsun.
Bu telefonların hiçbirisi Iphone un 10da 1i kadar bile satmayacak dünyada. Memneketimin güzel insanları için durum farklı olabilir
sizin gibi bilgisiz insanların gazına gelebilirler.

Ya Iphone kötü değil, 2008'in en iyi icadı belki ama artık devri bittiğini neden kabul etmiyor kimse anlamıyorum. Bir konsere, yada güzel bir yere gittiğinizde cebinizden çıkardığınız telefonun o anı adam gibi kaydedecek bir kameraya sahip olması yada arkadaşınızda duyduğunuz bir şarkıyı cep telefonunuza alabilmeniz veya sizin için önemli bir olayı video kameraya ihtiyaç duymadan kaydedebilmeniz ne kadar önemli bir düşünün. Ben kimse iphone almasın demiyorum ama iphone alanların ayrıca da bir cep telefonu daha alması gerektiğini düşünüyorum, çünkü iphone bir eğlence multimedia ürünü gibi daha çok. Bu modellere gelince LG bizleri plastik telefonlardan uzaklaştıran, benzer fiyatlı modellerinde dizayn ve fotoğraf kalitesi açısından nokia ya ve ericsson a büyük fark atan bir marka olduğundan LG den şaşmam paramın karşılığını aldığımı düşünüyorum. Oradaki modellerine ek olarak da bu senenin ilk yarısının en iyi telefonu olacağıma inandığım LG Renoir'ı da pas geçmemek lazım.

Apple'ın bir geleneği vardır. Birşeyi ya mükemmel yapar, ya hiç yapmaz.
Iphone'daki eksik özellikler sizin için çok önemli değilse, Iphone kesinlikle dünyanın en iyi telefonudur. Çünkü varolan özellikleri en iyi şekilde kullanma imkanı vermektedir.
Ayrıca şu haberdeki telefonlara bir bakın allahaşkına.
Hepsi Iphone çakması resmen. Iphone çıktığından beri herkes onu taklit ediyor.

Apple'ın herşeyin en iyisini yaptığını düşünen arkadaşa sadece şunu söylüyorum; Iphone'un kamerasına bir bakın lütfen o kadar kötü ve soluk ki. Apple kamerada tartışmasız en kötüsünü yapmış. Zaten yapamaz da iyisini çünkü kamerayı kamera yapan lensidir. "Bakınız Nokia Carl-Zeiss, LG Schneider-Kreuznach gibi lenslere sahip o yüzden çok daha kaliteli. Iphone bence Playstation 3 gibi, yada PSP gibi bir yeni nesil oyuncak, özellikleri çok kısıtlı ve tekelci politikaları var. Ama eğer Apple yaparsa 5mp ile kullanılabilir bluetooth ve de her programı indirme özgürlüğüyle bir yeni Iphone, o zaman 3000 tl yi de hakeder, fakat bu haliyle 1600tl'yi haketmiyor bunu düşünün bir kere, arka kapağı bile plastik yazık yani.

ben de birşeyi ya mükemmel yapar ya hiç yapmaz dedim. Kamerayı yapmamış işte. Bir Ipod, bir internet tarayıcı ve bir telefon yapmış. 1600 YTL yi de hakkediyor, kullanışlılığıyla ve kalitesiyle hakkediyor.
Renault Lagunaya her donanımı koyun elektrikli ısıtmalı koltuklardı cruise kontrol otomatik klima vs vs... 60 milyarı geçmiyor. BMW 320 nin en boş hali 130 milyar. Lagunanın özellik listesi daha uzun olabilir ama BMW yi kullanmak ayrı bir zevk ve kaliteyi hissediyorsunuz. Iphone da böyle bir örnek. Aşırı kaliteli ve kullanışlı. Sunduğu özellikler var onları mükemmel bir şekilde sunuyor.
Zaten istatistiklerle de kanıtlandı, örneğin Nokia N serisi alanların %91i telefonu aldıktan 6 ay sonra sadece 3 ila 4 özellik kullanırken, Iphone alanlar telefonu aldıktan 1 yıl sonra bile tarayıcı, EMail, uygulamalar, müzik vs vs gibi şeylerin hepsini kullanıyorlar.
Ayrıca Iphone smartphone pazarının şimdilik sadece %10una hakim olmasına rağmen mobil sitelerin %66 sı Iphone Safari tarafından ziyaret ediliyor. Bu da web browser ın kullanışlılığını gösteriyor.
Önemli olan özellik listesi değil. Onları kullanıp kullanamadığınız.
Dizayn da önemli tabi. Ve dizayn konusunda tartışılacak hiçbirşey yok. Olsaydı, tüm telefonlar yavaş yavaş Iphone'a benzemeye başlamazdı.

12 Mart 2009 Perşembe, 09:36 da yazan kardeşim.
Hangi programları kullanıyorsun ? Gaz çıkarma programını mı ?
Hangi sitelerde sörf yapıyorsun internette ?
Flash yüklü olmayan sitelerde mi ?İtunes'da mi?
Arayüz dediğin grafik hoşluğundan başka birşey değil.
İstersen gel senin iphone'unla benim 6630 u karşılaştıralım :)
Yine istersen gel sen iphone'una program geliştir ben de Pythons60 veya J2ME ile 6630'uma program geliştireyim. Aynı programı ;) Bakalım hangisi daha çok tutacak :)
bu arada Bilgisiz türünden laflar hiç yakışmıyor senin gibi iphone sahiplerine ;) Seni 6630'umun 1 tuşuyla bilgilendiririm :)

Hoş vakitler oyuncağınla :)

Bence bu olay tamamen biz tüketicilerin bakış açısıyla alakalı. Hepimiz az çok anlıyoruz, biliyoruz tüm telefonları. Önce kişi karar vermeli Iphone'un özellikleri bana yeterli mi diye? Eğer yanıt evet ise bir şekilde iphone almalı çünkü, iphone tatmin eder bu yönde düşünenleri. Ama yok ben iphone ne kadar güzel olsa da, ben yüksek özellikte kamera isterim yanımda bir de fotoğraf makinası taşımam derse o zaman da diğer telefonları almalı. Ben Iphone pahalı diyen arkadaşa katılıyorum. Hakikaten güzel ve çok kullanışlı bir alet ama 1600ytl gerçekten çok hele de bu zamanda. Benim şahsi görüşüm aynı paraya LG Prada 2 yi almaktır, bir tanıdığım kullanıyor, saatiyle beraber satılmakta ve ben çok beğendim o kadar parayı hakediyor.

nokiacılar la ıphone fanları fena kapısmıs bu sayfada,yaw bu sony ericsson isi biliyor!..ıkısınıde fena yapmıs ...western 88

Ben yaza yakın bir zamanda iphone 3g veya omnia hd almayı düşünüyorum.Sizce hangisi daha iyi?

söyleyim iphone 5 para etmez resim kalitesi sıfır ve 2 mp ekran öyle sadece sesi iyi yüksek ama kaliteli degil fiyatinin kisa sürede cok düsmesi onun bir göstergesi alacaksan omnia al sony idou ciksayadi ben ondan alirdim

Sen de yorum yaz