Onun da çakması çıktı!

Eğer bu uygulamayı Android cebinize indirdiyseniz, başınız büyük dertte olabilir...

Onun da çakması çıktı!

Hüseyin Cem Köylü

Facebook'un geçtiğimiz hafta 1 milyar dolar vererek satın aldığı, resim düzenleme ve paylaşma uygulaması Instagram gün geçtikçe popülerleşmeye devam ediyor. Bunu fırsat bilen Rus dolandırıcılar da, dikkatsiz ve bilgisiz kullanıcıları ağlarına düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Google Play Store'da kendine yer bulamadığı için, sanki resmi Instagram sitesiymiş gibi tasarlanan bir siteden indirilen çakma Instagram, telefona yüklendiğinde gizli şekilde sahiplerinin komisyon aldığı Premium servislere SMS gönderiyor. Sophos'un da aralarında bulunduğu güvenlik şirketlerinin fark ettiği zararlı, Andr/Boxer-F adını taşıyor. Instagram Android zararlısı, son günlerde git gide yaygınlaşan Android zararlılarının en güncel örneği.

"Android zararlıları gün geçtikçe daha büyük problem haline geliyor. Geçen hafta da Angry Birds in Space oyununun çakma versiyonunu gördük. Enfekte olan Android cihazlar, kötü niyetli hackerların kontrolündeki botnetlerin bir parçası haline geliyorlar. Burada en önemli olan şey, Android kullanıcılarının mutlaka sadece ve sadece resmi Android marketinden uygulama indirmeleri ve uygulamalara izin tanırken daha dikkatli olmaları" diyor Sophos'tan teknoloji danışmanı Graham Cluley.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ben play store dan indirdim bişey olmaz dimi?

i phone ye geçmek en iyisi ya hayirlisi

bugün 20:30'da yazan kullanıcı;
"Ben play store dan indirdim bişey olmaz dimi?"

canım app store'a geç ve rahat et, hiç duydun mu app store'da böyle şeyler? andominyaklar virüslü hayatta size başarılar dilerim :)

Al sana ozgurluk!! ;D

özgürlüğünde fazlası zararlıymış demek ki:) o yüzden root olduktan sonra yüklediğiniz uygulamalara vs dikkat edin. Market dışı ilaçlı uygulamalara pek yanaşmamakta fayda var. aynıları JB yapılmış iOS cihazlarda da geçerlidir.

i phone ye geçmek en iyisi ya hayirlisi
----------------------------------------------------
sen iphone'u nasıl okuyosun haha :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir