Onun da sahtesini yaptılar!

Dev sitenin de sahtesini yaptılar; kurbanlarının PC'lerini teker teker vurmaya başladılar!

Sahte Steam linklerine dikkat!

Oyun severler, yeni bir oyun ilanı gördüklerinde kolayca heyecanlanabiliyorlar. Ayrıca Humble Bundle benzeri sistemlerde, küçük bağışlarla ve hatta bazen bedava şekilde dağıtılan oyunlara yine Steam linkleri üzerinden ulaşılıyor.

Bunun farkına varan kötü niyetli kişiler şimdi dalgın oyun severleri kandırmak için oluşturdukları sahte Steam linkleri ve sahte Steam siteleri ile kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılım yüklemeye başladılar.

Masum bir kullanıcı, bir bağış sitesinden promosyon amacıyla dağıtılan ücretsiz bir Steam oyununu indireceğini düşünerek bastığı Steam linkinden, kötü amaçlı yazılım yükleyecek sahte bir siteye ulaşıyor ve eğer dikkatli olmazsa, oyun yüklediğini düşünerek zararlı yazılımı yükleyebiliyor. Ayrıca bu sitelere girişinizde bilgisayara otomatik olarak yüklenen bazı zararlılar da bulunabiliyor.

Dolayısıyla, hangi linke tıkladığınıza ve linkin nereye gittiğine dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Linki kontrol edin orijinal link değilse girmeyin.

Masum bir kullanıcı, bir bağış sitesinden pornomonsyon amacıyla dağıtılan ücretsiz bir Steam oyununu indireceğini düşünerek bastığı Steam linkinden, kötü amaçlı yazılım yükleyecek sahte bir siteye ulaşıyor ve eğer dikkatli olmazsa, oyun yüklediğini düşünerek zararlı yazılımı yükleyebiliyor.... Ayrıca bu sitelere girişinizde bilgisayara otomatik olarak yüklenen bazı zararlılar da bulunabiliyor.

kısaltılmış linklerin denetimi nasıl yapılabilir?

@09 Nis 2015 22:40 Kısaltılmış linkleri genişleten tarayıcı eklentileriyle.

Kisaltilmis linkleri bazı web siteleri uzatabiliyo şimdi adını bilmiom ama google amcaya sor 22.40

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir