Opera 10 RC hazır, indirin!

Opera'nın hız canavarı tarayıcısını denemek ister misiniz? Opera 10 RC hazır; indirin, deneyin...

Opera 10 RC hazır, indirin!
Yeni sürümün 9.6'ya göre yüzde 40 daha hızlı olduğu iddia ediliyor.

Opera bir yandan Microsoft'u IE8 konusunda delirtmeye çalışırken; bir yandan da boş durmuyor, daha önceki tarayıcılarından çok daha hızlı olduğu söylenen Opera 10 sürümü için tam gaz çalışmaya devam ediyor. İşte bu çalışmaların sona yaklaştığının işareti: Opera 10 RC sürümü (nihai sürüm adayı), Opera'nın sayfasında resmi olarak yayınlandı.

Opera 10'un en çok ilgi çeken yanı, hiç kuşkusuz Turbo özelliği. Özellikle düşük bant genişliğine sahip PC'lerde ye da mobil cihazlarda sörf yapmayı daha da hızlandırdığı söylenen bu özellik, Opera 10'daki görsel yeniliklerle birlikte kullanıcılara sunuluyor.

Download: Opera 10 RC

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Opera kullanıyorum, memnunum.

"Opera bir yandan Microsoft'u IE8 konusunda delirtmeye çalışırken; bir yandan da boş durmuyor, daha önceki tarayıcılarından çok daha hızlı olduğu söylenen Opera 10 sürümü için tam gaz çalışmaya devam ediyor."

Mükemmel yav. :)

Güzelmiş ben bir firefox kullanıcısı olarak yeni Opera'yı beğendim.Opera bu sefer başarmış.Opera çalışanlarını tebrik ediyorum

beta sürümünde bir takım sorunlar mevcuttu.
turbo özelliğini bepğenmedim pek işe yaramıyor.
RC de bakalım neler dzeltilmiş.

opera iyide insan firefoxa alışınca vazgeçemiyo :)

Umarım bu sefer çalışan bir tarayıcı yapmışlardır. Çünkü açamadığı sayfalardaki uyarılardan bıktık. Bir tarayıcı yapacaksın ama tek görevi olan web sitelerini gösteremeyecek. Çaışmayan motor, uçamayan uçak gibi...

İçimde Opera'ya karşı bir ilgi uyanmıyor değil ama aranızda onu kullanmam için gerçekten kayde değer bir neden olduğunu ileri sürebilecek bir cengaver var mı ?

Max_Real Qnx

Alpha Sürümüne göre oldukça değişik olmuş :)
acid3 testinden 100/100 puan alan ikinci tarayıcı
turbo modu oldukça etkili benim tek farkettiğim hala popup java sayfalarında sorun yaratması onuda tercihler ağ ayarları ie olarak görün deyince halloluyor yerleşik eposta olması oldukça harika
ilk yorumada operadan yapıyorum :) bu arada biraz fazla ram yiyor
windows 7 de deniyorum 140 mb civarı ram yiyor 3 sekme açıkken
genede görünümü ve araçları oldukça kullanışlı ieye kesinlikle alternatif helede ie8 de sayfa görüntüleme hatası çekenler için firefox ve chroma göre bir iyi alternatif

Gerçekten süper yapmışlar.Sayfalarda takılma yok ,bekleme yok ,sıkıntı yok.Tabiri caizse yağ gibi kayıyor.Denemeden geçmeyin.

Opera güzel bir uygulama fakat kesinlikle tarayıcı değil:D hızlı çalıştığını iddia ediyo ama hiçbir siteyi ya açamıyor ya chromeun 2 katı sürede açıyo. ama eğer chromeun hızına ve ie8in uyumluluğuna erişse geçmek için bir dakka durmazdım

işin güzeli turbo özelliği operanın proxylerini kullandığı için bu özellik aktif hale getirildiğinde youtube dahil olmak üzere engelli sitelerin hepsini açabiliyoruz :) yani beta aşamasında öyleydi ve opera sağolsun engelli siteler için çok işime yaradı :)

Eğer Firefox'un eklentilerine bağımlı iseniz Firefox, değil iseniz Opera kullanmanızı öneririm.

00:32'da söyleyen arkadaş galiba sadece yavaş bağlantılar için olan turboyu açık unutmuş. Opera farkettiğim en hızlı tarayıcı.

Opera kullanmak icin neden soglemek gerekirse hizda IE den kararlilikta firefoxtan iyi ozellikle flash yuklu sitelerde firefoxdan daha iyi calisiyor. Ama apple quictime eklentisi disindaki video goruntuleme eklentilerinde tarayici cok cabuk cokebiliyor. Birde gecmisi sil dediginizde yine tarayici cokebiliyor. Sanirim hiz istiyorsaniz en iyisi bu durumda chrome kararlilik ie ozellestirme firefox hepsinin arasi ortaya karisikta opera oluyor.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki tarayıcı aleminde Opera'nın üstüne yoktur. Kullandıkça fark edersiniz ki, bünyesinde, internet gezintisini diğer tarayıcılara göre çok daha işlevsel hale getiren bir dünya özellik barındırmaktadır.

Ancak bu özelliklerin ne anlama geldiğini farkedemeyen, "eee bunlarda ne işime yarayacak ki" diyen kullanıcıların hiç yanına yaklaşmamasını öneriyorum. Zira, bu kullanıcılar için yaygın olarak kullanılan harika bir tarayıcı var: INTERNET EXPLORER. ;)

bu eylül de kararlı sürümü geliyor,onun için acele etmeyin bekleyin derim.

opera browserın benchmark'ı,öyle hızlı ki sondan ikinci :).Eğer Gerçekten hız istiyorsanız safari kullanın,kullandıktan sonra esas hızı görün :)
Safari 4.0.2 (530.19.1)
Average Runtime:169 Relative:1x (fastest)
Chrome 2.0.172.33
Average Runtime:349 Relative:2.1x slower
Firefox 3.5
Average Runtime:377 Relative:2.2x slower
Opera 9.64 (10487)
Average Runtime:442 Relative:2.6x slower
IE 8.0
Average Runtime:771 Relative:4.6x slower

chrome beta 4 en hızlısı .

Sağdan soldan yalan yanlış bilgilerle yapılan karalamalara inanan, kullanmam abi "beş para etmez", rezil vs. gibi yorumlarda bulunanlara tavsiyem birazcık açıp tarayıcı tarihine bakın o kullandığınız standart özelliklerin nerdeyse tamamını kim getirmiş.? 10 MB içine bir ton özellik ( RSS , Mail, IRC, Torrent, Unite, Link, Turbo vs...) sığdırabilen ve karalılık ve hızından birşeyler kaybetmeyen ikinci bir tarayıcı var mıymışmış? Opera bir yazılım mühendisliği harikasıdır. Tabi işin ehline, anlayana....Var git kullanma ne kullanırsan kullan ama çamura geldi mi orda durmayı bileceksin.

Ms davası ile ilgili gidin haberi kaynağından alın bakalım opera ne yapmış? ne demiş? 3. kişilerin ne yazdığı benim umrumda değil.

yıllardır operayı kullanırım,öyle bir alışkanlık yaptı ki diğer tarayıcılara bakma ihtiyacım bile olmadı.
diğer tarayıcıları da bir deneyeyim dedim ama operadaki işlevselliğe o kadar alışmıştım ki operadaki özellikleri onlara uydurmaya çalışmaktansa operayı daima kullanırım daha iyi diye düşündüm.

opera süper bir tarayıcı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir