Opera 15'in final sürümü yayında!

Opera'nın "Chrome'laşan" yeni sürümü indirilmeye sunuldu. Yenilikler ve indirme bağlantısı içeride!

Opera 15'in final sürümü yayında!

Opera'nın yeni web tarayıcısı Opera 15, beta aşamasını tamamlayarak herkesin kullanımına sunuldu.

Opera, bu sürümünden itibaren Google'ın Chromium'unu ve JavaScript V8'i temel alıyor, dolayısıyla Google'ın web tarayıcısı Chrome ile birçok ortak yönü var. Ancak Opera 15, içerdiği birçok yeniliğe rağmen bazı işlevlerden yoksun.

Opera'nın yeni web tarayıcısını kullananlar, farklı yayın kanallarından düzenli güncellemeler alabilecekler. Şu anki beta sürümündeki yenilikler arasında Google News benzeri "Discover" sekmesi, daha sonra okumak istediğiniz sayfaları saklamanıza izin veren "Stash", Opera Turbo'nun yerine geçen "off-road" modu var.

Ancak yeni Opera'da geleneksel yer imleri menüsünün yokluğu hissediliyor. Opera bunun yerine Hızlı Erişim kısayollarına ve Stash sekmesine geçiş yapıyor. Eksik özelliklerin gelecekteki güncellemelerle tekrar eklenip eklenmeyeceği henüz bilinmiyor.

İndirin: Opera 15

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Opera'yı henüz deneyemedim, Linux sürümü çıkmamış. Çıkıp çıkacağını da bilmiyorum; ama Windows için bence başarılı olur. WebKit ya da yeni adıyla Blink gayet iyi bir layout engine. Kanserojen Presto'dan sonra daha iyi olacağından eminim; ancak geleneksel özellikleri geri getirmediği takdirde Opera daha da kan kaybeder.

ben çok beğendim en önemlisi ise bir sekme açtığınız zaman sayfa acayip kasıyordu bu maxthondada böyleydi firefoxdada ama opera15 de bu sorun yok teşekkürler opera :)

Ana sayfayı belirleyemiyor olmamız kötü. Beta sürümünde de yoktu düzelir dedik düzelmemiş.

yazık. operayı da kaybettik.

Chromera 15 hayırlı olsun. Bir kale daha düştü.

çok cix olmuş logosundan görüntüsüne kadar bir naiflik var kadifemsi bir duruşu var windows 8 de...chrome'un altyapısıyla aynı olduğu için sanırım artık tarayıcı değişikliği zamanı geldi...

opera şahsen benim için çok özel bir tarayıcıydı,farklı tarafları ,özellikleri vardı.Ama bu yeni sürüm, başlıktada belirtildigi gibi 'chrome'laşan opera pek hoşuma gitmedi.İçerik engelleme gibi bir çok özellik artık yok.Şu an benim dusuncem opera severlerin bu yeni sürümden pek memnun olmayacağı.

Opera ,pc deki eski gücünü pek hissettiremiyor

Bence Opera Kendisi Olmalıydı. Webkit Kaynak Kodunu Kullanmak Nereden Çıktı.

opera sen orjinalken güzeldin be bu chrome çakması yakışmadı sana:(

Hiç sevmedim kullanabildiğim kadar 12.15 versiyonu ile yola devam.

12.15 ile yola devam.opera hayal kırıklığına uğrattı.böyle giderse çok kullanıcı kaybedecek.

opera link, notlar, paneller, durum çubuğu, parola yöneticisi, mail, yer imleri, kısayollar bu sürümde yok. opera 12.15 devam. teşekkürler opera.

bütün tarayıcılar chrome a benzemeye başladı, operanın motoru değişmiş olabilir ama yan uygulamarı, notlar, paneller, durum çubuğu, parola yöneticisi, mail, yer imleri, kısayollar, RSS bunlar olmalıydı. tek severek kullandığım tarayıcıydı

Opera 4 paralı sürümünden beri kullanıyorum. opera link, notlar, paneller,..... bu sürümde yok. Ama my.operadan profilinize girince "bunların yok oldugunu bildiklerini ve hala ekleme çalıştıklarına dair not çıkıyor. Yeni opera web sitelerini daha hızlı ve problemsiz açıyor. Opera 11 den sonra, hızı ve problemsiz oluşundan dolayı chrome kullanmaya başladım. Operaya alıştıktan sonra, özellikle chorme un "yer imleri" insanı çıldırtıyor. Opera kendi özelliklerini eklemezse kullanıcı kaybeder, kabul ediyorum, peki ya yeni operaya bu özellikleri ekleyebilirlerse müthiş olmaz mı?

bildiğiniz chorme motorunu almış operayla alaka yok zaten opera 15 in opera bu stratejisiyle kendini bitirdi kendi motorunu bırakıp başka bi tarayıcının motoruna geçip felaket hata yaptılar onu beğenen chormu kullanır zaten...

Bana 12.16 sürümü geldi yükledim çok iyi ama herkes 15 sürümünden bahsediyor.Browser indirme sitelerinde de 15.0.1147.148 sürümü var.Yav bu 12.16'yı bir tek ben mi kullanıyorum anlamadım.

10 seneden fazla kullandığım tarayıcının son halini görünce şok oldum. yer imleri yok. dosya indirmesi bir tuhaf. Eski operanın işi bitene kadar devam sonra IE kullanırım. Dosya indirmek içinde ayrıca bir programla devam ederim.

opera chrome benzeyerek benide kaybetti 12 versiyon kullanmaya devam güncelleştirmede almıcam.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir