Opera açık kapattı, yeni açık WinAMP'ı vurdu

Opera yayınladığı güncelleme ile kritik bir açığı kapattı; yeni tehlike WinAMP'ta ortaya çıktı...

  • Selim Öztürk
Opera açık kapattı, yeni açık WinAMP'ı vurdu
Opera 9.64: Güvenlik yazılımlarınca tespit edilen kritik bir açık bu sürümle birlikte giderildi.

Opera, geçtiğimiz günlerde web tarayıcısında bulunan ve güvenlik yazılımı şirketlerince tespit edilen kritik bir açığı yayınladığı yeni bir güncelleştirme giderdi.

Söz konusu açık, özel olarak hazırlanmış bir JPEG dosyasının Opera'dan bilgisayarlara sızmasına ve bilgisayarlar üzerinde herhangi bir komutu çalıştırabilmesine izin veriyordu. Yayınlanan yeni güncelleştirme ile sürümü 9.64'e yükselen Opera, bunun yanı sıra Windows güvenlik sistemine katkı sağlamak amacıyla Vista altında Address Space Layout Randomization ve Windows XP altında Data Execution Prevention isimli iki yeni fonksiyonla Windows güvenlik sistemine de destek verecek.

Opera'nın yayınlanan son güncelleştirmelerine ulaşmak için Yardım'dan Güncelleştirmeleri Kontrol Et'e girebileceğiniz gibi, buradan da ilgili güncelleştirmeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yeni açık WinAMP'ta ortaya çıktı...

Yani açık WinAMP'ta ortaya çıktı...

Opera açıkları kapatırken, güvenlik şirketi Secunia, kullanıcıları farklı bir program hakkında uyarmaya başladı. Secunia'ya göre WinAMP'ta bulunan kritik bir açık, bazı CAF ses dosyalarının WinAMP ile açılması sonucunda, saldırganların sistemlere sızmasına neden oluyor.

Açık, şu anda en son sürüm olan 5.5 de dahil olmak üzere tüm WinAMP sürümlerini yakından ilgilendiriyor. Henüz bir yama yayınlanmadığından, CAF dosyalarını açarkendikkatli olmakta yarar var...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Opera yı turkce kullanabılıyordum sımdı secenekler kısmından turkceyı secmeme ragmen duzelmıyor ıngılızce kaldı sımdı :((((

hemen güncelliyorum operamı canım benim:)
winamp da güncelleme yapsın ordan bir şey yemeyelim.

açıklar her zaman olur ama bunu zaman geçmeden telafi etmek gerekli.bunu da yapmışlar...

CAF ne yaw :)

ya hala opera mi firefox mu sorusu kafami kurcaliyor firefox kullaniyorum gerci de .... Safariyi denedim fena degil opera ise firefox dan once kullandigim ve iyi oldugunu düsündügüm bir tarayici firefox kullanmamin en büyük sebebi ise eklentileri ... Opera mi Firefox mu ?

opera gerçekten tarayıcı piyasasıyla alakası yok sanki cok yeni program gibi güvenlik açıkları cıkıyor dolayısıyla herkes Firefox a yöneliyor

zaten günlük yaşamda da çok kullanıyoruz ya

winamp'ta bugün yayınladığı yeni sürümle açığı kapattı.

http://www.filehippo.com/download_winamp/changelog/

Fixed: [libsndfile] CAF Processing Integer Overflow Vulnerability

1.operayı turkce kullanabilmeniz icin http://www.opera.com/download/ bu sayfada ''international'' seceneginiz secerseniz operanız turkce olur.yardımım olduysa ne mutlu bana.2.arkadaslardan biri firefox mu opera mı demiş.bence opera neden cunku bir oyun bilgisayarınızda calısacak mı diye test eden bir site vardı.onda opera ile girmek istedim.kabul et dedim yinede girmedi.kullanıcı guvenligi.ama firefoxla girmeyi denedim hemen girdi.bilmem siz hangisi secersiniz.iyi gunler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play