Opera'dan kötü haber geldi!

Tarayıcı motorunu baştan aşağı değiştirmeye karar veren Opera'dan gelen bu haber, pek de iyi değil!

Opera'dan kötü haber geldi!

İnternet gezinti aracı Opera'nın Norveçli geliştiricisinin, 2012 yılının son çeyreğinde 90 çalışanını işten çıkardığı ortaya çıktı. Şimdiye kadar kendi geliştirdiği kaynak kodu Presto motorunu kullanan firma bir süre önce, Apple ve Google gibi rakiplerinin tercih ettiği WebKit motoruna geçiş yapmaya karar vermişti. İşten çıkartılan çalışanların çoğunlukla Presto motorunu geliştirmekle uğraştığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Opera CEO'su Nils Broström, bu kararı almalarının nedeninin "pek çok akıllı insanı, kendi kaynak kodumuzu geliştirmek yerine son kullanıcılar için faydalı yenilikler üzerinde çalışmaya yönlendirmek" olduğunu iddia ediyor.

Kendi motorunu geliştirme zorunluluğundan kurtulan firmanın kullanıcı arabirimi ve yazılım özelliklerini geliştirmeye devam edeceği, bu alanlarda çalışacak yeni elemanlar alınacağı da gelen duyumlar arasında. Motor geliştirme bölümündeki çalışanlardan bir kısmı, daha önce bu alanlara kaydırılmıştı.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Harika bir arayüz deneyimi sunsalar bile diğer tarayıcılar çabucak kopyalayacaklardır. Onun yerine kaynak kodlarını geliştirmeliydiler bence. Maxthon tarayıcısından bir farkı kalmayacak Opera'nın.

@21 Şub 2013 19:43 Ya sen cidden Maxthon kullandığına emin misin yoksa ben mi Maxthon'un farklı bir sürümünü yükledim yahu... Gizliliği hiçe sayan bir tarayıcı yüklemem ben! Ayrıca Opera'yla Maxthon'u karşılaştırma bile... Biri çakma Chromium diğeri 'Opera' arkadaş. İsmi bile asil!

Zaten ise yaramiodu oper

Hayırlısı ..

Esas soru javascript motorunun ne olacağı. Webkit bir arayüz motorudur Webkit'in kendi başına bir javascript motoru da yok. Safari ve Chrome farklı javascript motoru kullanıyor.

@21 Şub 2013 20:14 Bilmiyordum ögrenmis oldum. Ben webkit'in html,css ve js motorlarini bir arada barindirdigini saniyordum. :/

opera 10 numara tarayıcısın. Bu motor sayesinde piyasanın en hızlı, Güvenli, kullanıcı dostu... Tarayıcısısın. Çok yanlış bir karar verdiniz.

daha dün cikan chrome bir numaraya oturdu ama yillarin operasi nerde sen hizini arttirmadigin sürece tutulmassin cünkü cok yavassin opera sen ne zaman hizlanirsan o zaman sana gececegim yoksa gecmem

Googleye muhtac olacakya,onun icin ugrasiyor....yanlis yapiyo opera.

Operanın paralı olduğu zamanlardan beri kullanıyorum. Opera piyasa şartlarına dayanamadı. Bunlardan operanın zarar ettigi anlaşılıyor. Pazar payları yuzde 10 un üstüne çıkmadı. Rekabet edemediler anlaşılan. 90 kişi az degil. Keşke 90 kişiyi çıkarıp ta, yine de kendi yollarında gitselerdi. Umarım yeni opera hayal kırıklığı olmaz :(

opera eğer çalışanları işten atmıssa hayatta bu firmanın ürettigi hiçbirşeyi kullanmam bari motoru değiştiriyorsun tamam anladık neden özgün bir motor yapmıyorsun ordan burdan çalışıyorsunda geliştircez diye eski çalışanları niye işten atıyorsun? opera yanlış yoldasın benden sölemesi zaten az kullanıcın var onlarıda kaçırma derim

opera mini cep telefonunda süper bence en iyisi

bi chrome çakması daha geliyor desene

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost