Opera, finish çizgisinde tilkiyi bekliyor

Firefox'un rekor denemesinde 1.5 milyonunun üzerinde download beklediği kampanyasına yanıt Opera'dan

Opera, finish çizgisinde tilkiyi bekliyor

Bir günde indirme rekoru kırmaya hazırlanan Firefox henüz download sitelerini açamamıştı ki, Opera'dan yanıt çok hızlı geldi.

Opera 9.5, yayınlandığı 12. Haziran tarihinden itibaren geçen 5 gün içerisinde toplam 4.7 milyon kez indirildi. Bu da Opera 9.0'ın 2006'taki download sayısının 2 katı olduğu belirtiliyor.

Her gün 20 milyon insanın Opera browserını kullanarak internete girdiği belirtilen açıklama da ayrıca 12 milyon Opera Mini kullanıcısının mobil cihazlarından Opera ile internete bağlandığı söyleniyor.

Opera CEO'su Jon Von Tetzchner, "5 günde 5 milyona yakın insana ulaştık, bu kadar insanın günlük yaşamlarında bizi tercih etmesi bize gurur veriyor, 2005'te 1 milyon downloadu geçersem Atlantik okyanusunu yüzerek geçmeye söz vermiştim ve yapmak zorunda kaldım. En azından bu sene kimse benden öyle bir söz istemedi" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Firefox bunun 2 katını yapar bence

valla çıkığı gün indirdim ama 5-6 kere açıp kullanmışımdır.insan bir kere bir browser'a alışınca değişemiyor.Ben firefox'a alıştım explorer-opera-safari çok farklı geliyo sanki her zaman girdiğim xxx sitesinde değilim :)

ff bunun 2 katısın yapsaydı o zaman?

ilgilenenler bu resimlere de ulaşabilir. gerçekten adam soyundu ve o soğukta o denizde yüzdü :). böyle bir rekor denemesi olacağını bildirseler eminim 2 katına daha çıkardı. opera tutkusu okyanusları aştırır gerçekten :)

firefox'u da operayı da kullanırım ama opera'nın bendeki yeri farklıdır.firefox'un 3,0 sürümüyle ulaştığı hızı , opera taa yıllar önce ulaştı.

opera zaten kaybetmeye başladığı cazibesini mobil pazardaki başarısıyla tekrar kazandı. 2000 yılındaki opera 4-5 popüleritesini şu an çok daha farklı bir marka kimliğiyle kazandı.

Opera 9,5 çok başarılı. Operayı eski sürümleriyle 5-6 yıldır kullanıyorum. Ama arkadaşın dediği gibi browser biraz da alışkanlık işi. Firefoxu indirenlerin sayısının daha fazla olucağını düşünüyorm

hele bir karşılaştırmalı test sonuçları gelsinde ozaman konusalım

Önce Safari Sonra OPERA ikisinin üstüne tanımam. IE7 zaten hiçbir işe yaradığı yok. onu saymıyorum bile. mozilla'da bunların arkasından gelir ancak. ( O kadar REKLAM yapmalarına rağmen )

saat 23:52 ve firefoxun indirilme sayısı:2,990,612

daha çok bilgi için:http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

Opera 9.5 sürümü gerçekten çok güzel...

Bu kadar çok indirilmesini normal karşılıyorum...

5 günde 5 milyon insan indirmiş ama opera'yı kullananların oranı %5 bile değil.Bu rakamlar tamamen palavra.Eğer opera bir haftada bu kadar indiriliyorsa o zaman IE7'yi haftada 2milyar insan indiriyor.Download.com'da en çok indirilenlere bakın(ki buradaki rakamlar haftalık değil tüm zamanda)Bu açıklamalar çıkan yeni versiyonun reklamını yapmak için.Firefox e Opera'nın bu yarışta indirilme rakamlarını reklam olarak kullanması Microsoft'a olan saygımı arttırdı.Zamanında Kazaa'da download rekoru kırıyodu ama bir dolu malware içeriyordu.Ne indirilme rakamlarının ne de acid testlerin pek önemi yok.Halen internetin web standardı IE.Her tasarımcının ilk kontrol edeceği browser IE'dır.Opera haftada 1 zilyon defa indirilse ne fark eder ki.İyi bir add-on desteği ve caching sisteminde orjinal isimlerle caching ya da IE imitasyonu modu olması lazım.Pek çok site Opera'da ya yarım açılıyor ya da yamuk gözüküyor.Bu haliyle Opera asla kullanıcı sayısını artıramaz.Eklentiler,cache sisteminin değiştirilmesi ve IE modu şart.

palavra rakamlar diyen arkadaş şuraya bir gözatsın

http://www.download.com/Opera/3000-2356_4-10005498.html?tag=lst-1&cdlPid=10853151

Firefox 3 http://downloadcounter.sj.mozilla.com/ 12 saate 4 buçuk milyon kez indirildi!

Bence Firefox daha çok indirilecek ama Opera 9.5 daha iyi bir tarayıcı. Firefox'un eklentilerle zenginleştirilmesi, onu çok yavaşlatıyor. Zaten eklentisiz hâliyle bile internet sayfalarını yorumlarken IE'den ve Opera'dan çok daha fazla CPU kullanan Firefox, eklentiler yüklenince iyice yavaşlıyor ve yavaş tepki vermeye başlıyor. Firefox'un yeni sürümünde bile web sayfalarını ölçekleme (büyültüp küçültme) özelliği yok. Bence ekranların yüksek çözünürlüklere ulaştığı şu günlerde küçücük kalan web sayfalarını büyültebilmesi gerekirdi. Bu özellik IE'de çok kullanışsız çalışıyor. Opera'da ise internet sayfaları yazıların netliği ve sayfanın düzeni bozulmadan, IE'deki gibi aşırı CPU da kullanmadan ölçeklenebiliyor.

Sonuçta Opera hem daha hızlı ve az CPU kullanıyor, hem de daha kararlı çalışıyor. Şu anda Opera'nın düzgün görüntüleyemediği internet sitesi sayısı çok az.

Opera 9.5 gerçekten harika, hiç değilse bilgisayarı yormuyor ve hızlı.

Başlık bana başka bir hikaye hatırlattı, tavşan ile kablumbağa yarışını.

Bir tarayıcıdan bekleneni Opera fazlasıyla yerine getiriyor.Firefox eklentilerine gelince bilgisayar kasmakta hatta düğmeler ikonlar felan firefox'u sevimsizleştirmekte.Firefoxu açık kaynak diye kullanan arkadaşlar acaba tüm eklentilerin açık olduğundan eminler mi?
Olay eklentiyse IE için de bir sürü var.Opera web standartını takip eden tarayıcı.Firefox ise rakibi IE'yi.Download day olayı sırf IE düşmanlığından.Sizler standartları takip etmezseniz yarın birgün bir site yapmak zorunda kaldığınızda kendi standartını koyan firmalara para ödeyebilirsiniz.Bu yüzden opera kullanın.

Opera'nın gönüllü savaşçıları, paramı kazanıyorsunuz arkadaşlar bu kadar hararetli bir şekilde operayı savunup firefoxu yererken
sonuçta ben 2 sinide kullanıyorum ve 2 sinede hakaret etmiyorum hiç birinin fanatiği değilim.
ama firefox daha kullanışlı ayrıca opera daha eski değil
Mozilla bugün internetin temelidir.

Firefox şu an 5,5 milyon barajına dayanmış durumda daha ilk günden.

Tek bildiğim yazılımcı veya web mastersanız mozilla sıradan bilinçli bir kullanıcıysanız opera diyorum :)

Firefox 24 saat olmadı 5,409,725 indirme yaptı.4,7miltonu opera 5 günde yapabilmiş.

Hangi ülke de kaç kişi Firefox indirdi aşağıdan bakabilirsiniz:

http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

Arkadaşlar bende opera yükledim gerçektende hızlıymış.Ancak flash player yüklenmiyor operaya nasıl başaracaz bilen varsa yardımcı olsun Opera flash eklentisi. Yüklenirken hata veriyor.

1.gün tamamlanmasına 7 saat var ve indirilme sayısı

5.000.000+
gerisini düşünün artık

firefox daha ilk günde 5 milyonu geçti ...

şuan http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/ a baktığımda firefox 3.0ü 6 milyona yakın insan indirmiş oda 1 gün bile olmadan Türkiye de 40bin i geçkin insan indirmiş

Wednesday, June 18 2008,14:39 itibariyle 6,083,023 kez indirilmiş.operaya cevaptır.bir günde operayı geçmiştir.söze gerek yok

opera kesinlikle daha iyidir.Firefox "Take web back" diyor ama IE nin izinde gidiyor.IE ye karşı ama IE çizgisinde.Çelişki bu.Opera ise standartlarda diretiyor.
İyi bir program az yer kaplar hızlıdır ramden az yer kişiselleşebilir.Firefoxu opera yapana kadar kaç dk harcıyorsunuz?

Firefox'u Opera yapmaya çalışmıyorum.Firefox'dan memnunum.Misyonerler gibi her haberde opera daha iyi, opera kullanın gibi saçma mesajlar yazmanın forumlarda fanboyluk yapmanın modası hiç geçmiyor galiba.Ayrıca bir programın daha az ram tüketmesi onu nasıl daha iyi program yapıyor onu anlayamadım.Bu mantıkla Adobe Photoshop gelmiş geçmiş en kötü image editing yazılımı.Zamanında Firefox kullananlar IE'mı kullanılır diye başlayan sinir bozucu mesajlar yazarlardı.(Firefox kullanan biri olarak hiç bir forumda kimseye Firefox IE'dan şu kadar iyi diye mesaj göndermedim)İsteyen istediğini kullanır.Zaten rakamlar herşeyi anlatıyor.Halen IE açık ara en çok kullanılan browser.Pek de kolay değişmez bu.Bu arada Firefox rekor indirilme hedefine ulaşmak isterken Mozilla server'larının çökmesi çok komik.Acaba rekor kıramayız diye mi düşündüler

"Download day " diye misyonerlik yapan firefoxtur.Ne IE nede Opera böyle bir olay yapmamıştır daha...Aslında yapsalar iyi olur...

ARKADASLAR HERŞEY APACIK ORTADA..FİREFOX REKLAM REKLAM KEDNINI GÖTÜRÜYOR AMA KÖTÜ BİR BROWSER DEĞIL SADECE BIRAZ FAZLA ABARTILMIŞ.İNTERNET EXPLORERİ ZATEN SÖLEMIYORUM HERKES NE OLDUGUNU BILIYOR.EN GEREKSIZLERDEN BIRI.AMA "OPERA" TAM BIR HARIKA SADE ANLAŞILIR VE DE HIZLI.AYNI ZAMANDA GUVENLI.DİĞER BROWSERLERDAN DAHA AZ SALDIRI ALTIN VE DE YENİ SURUMU BIR HARIKA DENEYIN GORUCEKSINIZ.1 YILDIR KULLANIYORUM ILK KULLANDIĞIM ANDA INTERNET EXPLORERI DIREKT SILDIM.. DENEYIN GORUCEKSINIZ

mozilla firefox'a alışmışken tilkiyle tanışmışken opera bana zor geldi...

Bazen kullanıcı alışkanlıkları, size yeni uygulamaları sevimsiz gösterebilir. Firefox'a alışmış biri olarak Opera'da zorlandığımı söylemeliyim.

3 yılı aştı opera kullanmaya başlayalı, herşeyiyle 10 numara, memnunum.. son sürümdeki tek derdim, şu klavye kısayollarını değiştirmeleri oldu, ama olsun.. alışırız :Ç

en güzeli mozilla ben 2 senedir kullanıyorum çok memnunum..

Ben operadan oldukca mennunum sèrekli kullaniyorum ama malesef mynetoyunda calismiyor.

Opera çok çok hızlı yahu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir