Opera: Google büyük bir fırsatı kaçırıyor!

Tarayıcı savaşının geride kalan kahramanı Opera, Google'dan yana dertli... Peki Opera ne istiyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Opera: Google büyük bir fırsatı kaçırıyor!
Opera, Rusya'da lider tarayıcı durumunda

Opera CTO'su Håkon Wium Lie, Google'ın Opera'yı tam olarak desteklememekle büyük bir fırsatı kaçırdığına inanıyor, zira tarayıcı Rusya'da tarayıcı pazarında önde geliyor.

Wium Lie, Gmail güncellendiğinde uyumsuzlukları çözmek için sahne arkasında uğraştıklarını söylüyor ve Google'ın 'gerçek zamanlı' arama hizmeti 'Google Instant'ın tanıtıldığında Opera'da desteklenmediğine değiniyor. Net Applications'a göre Opera, tarayıcı pazarında tüm dünyada yüzde 2.15'lik bir paya sahip. Ancak tarayıcı, Avrupa'da daha çok kullanılıyor ve StatCounter'a göre Opera, Rusya'da yüzde 36'lık oranla en popüler tarayıcı.

Wium Lie, Google'ın Rusya'dan vazgeçip vazgeçmediğini sorguluyor ve yeni özellikler yayınlanmadan önce en azından Opera'ya haber verilebileceğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

chrome falan filan bilmem ben fakat opera kaşınıyor iyice kime diş geçiripte acaba sömürebilirim diye çabalıyor son çırpınışları netscape gibi onunda sonu ölüm olacak şansı yok.
operaya 1 tane tokmakçı lazım tokmakçısı olmayın rahat oturamıyor yerinde sanki tüm piyasanın tek tekeliymiş gibi emredip buyuruyor.

Safari varken Opera kullanılırmı...

operanin yaptigi tamamen lolipopluk. Pc'de %2 leri zor goruyorsun ama mobile platformda en iyisisin. Tablet pc ve akilli telefon piyasasinin sahlandigi su donemde daha cok bu piyasaya yonelmesi gerekirken hala yerinde sayiyor. Yillanmis indirme linklerine bir yenisini ekleyeyim demiyo . Dua etsinde baska bir tarayici cebe girmesin . Yoksa ordada bu kafa ile %2 leri gorur canim tarayici. Bakir birde platform soyleyeyim kendilerine milyonlarca bada kullanicisi dolphine mahkum ve 5 para etmez bir tarayici. Bu platforma bir tarayici yapsa cok kisa zamanda milyonlari bulur indirilme sayisi.

Dogru demisler MS yillarda IE diye dayatti durdu standartlari desteklemedi Google'da Chrome dalgasina ne varsa Chrome'a gore yapip digerlerini sindirmeye calisiyor 2 yilda 11. surumu cikan bir tarayicidan cok fazla birsey beklemeyin acikcasi.

opera ve firefox tan gerisi yalan

aslında operada hızlı bir tarayıcı yawaş internet hızlarına karşı turbo özelliği işe yarıyor netim yawaş olunca explorer chrome avant safari bu tarayıcılar yawaş olsada opera yı tercih etmişimdir asla yawaşlama olmuyor

Opera en iyisi.

Opera gibisi var mı... Bu arada turbo özelliğini açarak tüm engelli sitelere girebilirsiniz bu da ek bilgi olsun operasever arkadaşlara.

Sadece Rusya değil Ukrayna ve Azerbaycan'da da çok kullanılan hatta gün bazında bazen lider konumunda bir tarayıcı.

Opera her zaman bir şeylere itiraz yada yakınma ile gündeme gelmektedir. Oysaki Chrome ve Firefox hiç böyle bir politikaya başvurmadı hep sesiz ve derinden paylarını ve kalitelerini aktardılar. Yaptıklarıyla forumlara, Teknoloji sitelerine konu oldular oysa ki Opera haberlerinin çoğu bir ''neden böyle oluyor/oldu'' haberleriyle gündemde olduğunu göreceksiniz.

Operayı seviyorum ama bu tarz da artık kendisini görmek istemiyorum. Yine yap birşeyler çok kullanılmasan da iyi desinler.

beş para etmez bir tarayıcı açıkçası. sadece eski SSCB ülkelerinde popüler. mesela Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya gibi hatta SSCBye bağlı Orta Asya ülkelerinde de meşhur. ne buldularsa şu Operada. gerçi turbo özelliği tam onlara göre. zaten internetleri yavaş çok işlerine yarıyordur.

IE9 ve Chrome'da çalışıyor, operamı ??

2 senedir opera kullaniyorum cok memnunum diger tarayicilar bos bos pcden ram caliyorlar chrome kullananlar bilir 10 ustu sekme acinca ortalama 1.5 gb ram yer tarayici ama opera takilmadan fazla guc harcamadan tam turboyla gidiyor :) zaten turkiyeyede operayi tanitan vodafone millet mobile indirip oradan geciniyor cogu kisi bunun sadece mobile tarayici oldugunu saniyor :D kisacasi operadan baska tarayici tanimam :)

chrome en iyisidir chrome un ram kullanmasının sebebi diğer tarayıcılar aksine farklı sekmelerdeki işlemleri farklı farklı yürütür böylece her sekme yüklenir açık olan sekme değil

Burada tarayici fanatikligi yapan akillilara sorum Chrome'da uzak agdan bilgisayarinizdaki her hangi bir uygulamayi calistirabiliyorlar Sandybox'in bile disina cikarak. Chip'teki konuyla ilgili haberi bulun okuyun. Opera'nin bir amaci var oda insanlarin internete ulasmasini saglamak. Opera Amerika'li bir sirket yada kurulus olmadigi icin eziliyor.

comodo dragon döver

google ayıp etmiş :)

Onu bilmem de statcounter sitesine göre Türkiye'de Chrome kullanımı geçen ay Firefox'u geçmiş.

Bence hala en iyi tarayıcı Mozilla Firefox hiçbir şeye değişmem bu tarayıcıyı.

Ufku dar anlayışı kıt , ayrıntıyı (yaşamındaki kimi fırsatları es geçmesi gibi) görmekten uzak,bakan ama görme yetisi olmadığı için anlamaktan
aciz olanların temel özelliği yeniliklere kapalı oluşları ve bu konuda tutucu
hatta gerici(bunlar teknoloji ve bilişim gericileridir) olmalarıdır.Dünya sıralamasında yaşadığın ülkeden her anlamda ileri olan hatta bu tür
katagorilerde senin yaşadığın ülkeyle aynı kulvarda olmayan gelişmiş
kimi ülkeleri aşağılanması gelişmemiş ülke bireyinin tipik davranışıdır.
Sekme dediğin ve şu anda tarayıcıların temel işlevi haline gelen
şeyi bulan şirket, Opera şirketidir.Bu tür bilgi ve kişisel deneyim gerektiren konularda atıp tutarken masa başında, az da olsa araştırma
yapın.Eleştiriyi rahatlıkla psikolojik sorunlarına alet edenlere sormak gerek:Beyin vucuttta süs olsun diye bulunmuyor sıkıştığında sana
yardımcı olsun diye var.
Başkasının ürettikleri üzerine atıp tutacağına sen üret başkası senin
ürettiklerin üzerinde yorum yapsın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play