Opera MS tekelini aşmak istiyor

Opera CEO'su Microsoft'un tekelinin kırılmadan tarayıcı pazarının gelişemeyeceğini söyledi.

  • Ceyhun Seval
Opera MS tekelini aşmak istiyor
Windows 7 çıkmaya yaklaştıkça tarayıcı savaşı hızlanıyor.

Opera yönetim kurulu başkanı John von Tetzchner Avrupa Birliği komisyonunda görüşülen Internet Explorer davasının internet tarayıcıları pazarı için olumlu sonuçlanacağına emin olduğunu söyledi.

Microsoft'un böyle davalar olmadan kendi başına pazarda yarattığı tekelci davranıştan vazgeçmeyeceğini de belirten Tetzchner, AB Microsoft'un tekel oluşturduğu kararına varırsa diğer tarayıcıların da önünün açılacağını söyledi.

Microsoft ise internet tarayıcısı seçiminin bilgisayar üreticilerinde olduğunu, üreticilerin bilgisayarlarına istedikleri tarayıcıyı yükleyebileceğini söylüyor. Bunu davadan kurtulmaya çalışmak olarak yorumlayan Tetzchner üreticilerin Microsoft'la aralarını bozmak istemeyeceklerini ve bu yüzden Windows sistemlerine hiçbir zaman diğer tarayıcıları yüklemeyeceklerini düşünüyor.

Tarayıcı piyasası son dönemde Google'ın da girmesiyle iyice hareketlendi ve Microsoft yavaş yavaş elindeki pazarı kaybetmeye başladı. Bakalım bu davanın sonucu piyasayı nasıl etkileyecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Helal olsun Operaya tek başına yıllardır mücalede ediyor kurtlar sofrasında. Norveçli bir firmadır Opera
explorer, chrome, firefox, safari bu dörtlü Amerikan firması ve hiç birbirlerini dışlamazlar.
Rusyada ve Türki cumhuriyetlerde pazarın hakimi Operadır.
Nedense Türkiyede çok az insan tarafından biliniyor.

MacOS daki safari için niye dava acmıyorlar bu iki yuzluluktur

Microsoft Windows 7 nin Avrupa'da satacağı sürümlerinde Internet Explorer'in önyüklü olmayacağını duyurdu. Bu şartlar altında insanların önce hangi tarayıcıyı yükleyeceğini çok merak ediyorum.

Opera kendi işini yapabilse arkadan gelen mozillanın tozunu yutarak geçilmezdi. Çok eski bir opera kullanıcısı olarak bu girişimlerin başarısızlığa bahane arayışı olduğunu düşünüyorum.

Saçma olma opera. Sende yap kendi işletim sistemini sende koy tarayıcını içine... Yoksa boşuna laf kalabalığı yapma.

Tamam haklısınız Opera Rusya, Özbekistan, Kazakistan'da bir numara ama, Opera değil miydi bir ara tarayıcısını satmaya kalkan. MS olmasa bizden tarayıcıya para ödememizi istemeyecekler
miydi?
İnternet tarayıcıları, işletim sisteminin temel bir bileşenidir. Nasıl hesap makinesi, Media player, DVD maker olmadan bir işletim sistemi olmazsa tarayıcısızda olmaz. Bu araba satın alırken tekerleklerinin olmaması gibi. Çalıştırıp gidemiyorsunuz. İlk önce tekerlek markası seçip taktırmanız gerekiyor. Herhalde otomobil firmalarına da dava açarlar "Neden tekerlek markası seçmemize izin vermiyorsunuz, sizin seçtiğinize mahkum oluyoruz" diye...

"Saçma olma opera. Sende yap kendi işletim sistemini sende koy tarayıcını içine... Yoksa boşuna laf kalabalığı yapma." Sen de saçmalama, laf kalabalığı yapma, mozilla'nın işletim sistemi mi var? Becerebilirsen sen git kendine yeni tarayıcı yaz o zaman.

Microsoft'a yükleneceklerine web sayfalarının tamamını açmak için yazılımlarını geliştirseler... Onlarca sayfayı açamıyorum gün içinde. "bu sayfa IE ... sürümü uyumludur" uyarısı almaktan gına geliyor. Böyle davalardan önce IE 5.0'ın bile açabildiği internet siteleri ile uyum sorununu aşması lazım Opera ve diğerlerinin...

Saçma olan bir şey yok.
Tarayıcıların ya hepsi önyüklü olarak gelsin, isteyen istediğini denesin hepsini görsün ona göre karar versin.
Şu internet expoler yüzünden web sitesi hazırlamak o kadar can sıkıcı oluyor ki.
Tek standart dışı tarayıcı o çünkü.

alpabi yazmış:MS olmasa bizden tarayıcıya para ödememizi
istemeyecekler miydi? Microsoft'a yükleneceklerine web sayfalarının tamamını açmak için yazılımlarını geliştirseler... Onlarca sayfayı açamıyorum gün içinde.

cevap: opera ms sayesinde değil firefox sayesinde bedava oldu, bedava olduğu ilk süreçte ise reklam içeren bir tarayıcıydı. Şahsen ben firefoxda açamadığım sayfaya uzun zamandır denk gelmedim gelen olursada ie tab eklentisi sayesinde hemen açılıyor, ayrıca bu sayfaların açılmamasının nedeni opera ve firefoxun hatası değil siteyi yapanların hatası. bugün şu sitede anket yapalım firefox kullanıcı oranı 1.sırada çıkar neden o kadar eklenti desteği var ki bilinçli bilgisayar kullanıcıları böyle sitelerde olur ve o nedenle anketlerde 1.çıkar.

ie kullanım oranı genel anketlerde birinci çıkmasının nedeni işletim sistemi ile beraber kuruluyor olmasındandır, o oranların yarısının firefoxdan operadan haberi yok.

korkuyorum bu işin sonu paint ve wordpad a da gidebilir diye :)

opera neden sürekli açıklama yapma gereği duyuyo acaba???

ya kardeşim neden hepsi yüklü gelsin böyle saçmalık mı olur. microsoftun kendi ürünü dilediğini kurar. kime ne. o zaman wordpadpaint, hesap makinesi hiç bi şey gelmesin. yine söylüyorum asrın en saçma davası

Operaya kalksa windows'un adinida opera yapin diyecek.
Veriyor rusveti AB hakimlerine aldiriyor istedigi karari.
Bu kadar sacma sapan bir karari ab hakimleri bile almaz normalde eger isin icinde duygusal sebepler yoksa.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir