Opera'nın yeni Aura işlevi ne işe yarıyor?

Opera'nın son sürümü Opera 21'deki yeni Aura işlevi, bildiğiniz web tarayıcıları unutturacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Opera'nın yeni Aura işlevi ne işe yarıyor?

Opera'nın bu hafta yayınlanan en son sürümü, Aura adında bir grafik hızlandırma işleviyle beraber geldi. Chrome'un altyapısını oluşturan Chromium ile çalışan web tarayıcısı, bu yeni işlevle web deneyiminizi, grafik kartınızı kullanarak hızlandırıyor.

Bilgisayarınızın grafik işlemcisini kullanarak size daha hızlı bir gezinti deneyimi sunan Aura, Opera'ya göre animasyonları hızlandırdığı gibi tarayıcıyı daha tepkisel hale getiriyor. Firma, Aura teknolojisinin henüz işin başında olduğunu, ileriki sürümlerde her alanda küçük ek geliştirmeler sunacaklarını söylüyor.

Google geliştiricisi Eliott Glaysher, Mart'ta Aura'nın her sekme için tek bir OpenGL içeriği kullanmak yerine, her pencere için bir OpenGL grafik içeriği kullandığını söylemişti. Bu şekilde GPU kaynak tüketimi önemli ölçüde azaltılıyordu.

Temiz, basit arayüzüyle sevilen Opera, sadık kullanıcı kitlesine rağmen Ağustos'tan bu yana pazar payı kaybetmeye devam ediyor. Şu sıralar yüzde 1.13'lük pazar payına sahip tarayıcı, bakalım bu yeni özellikle yükselişe geçebilecek mi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

opera hak ettiği yerde değil ama şu chrome motorunu kullanması bilmiyorum hoşuma gitmedi ve operanın çok sevilen özelliklerin kaldırılması hiç olmadı hala opera kullanıyorum ama eski opera daha iyiydi ki bazen hala onu kullanıyorum kaldır(a)madım onu

opera da bi soğukluk var dışı güzel ama ne bilim içlerine girdikce symbian ı andırıyo eski 6600 telefon gibi tiksindim sildim :D

En hızlı tarayıcı bu sayılar bunu gösteriyo

GPU kullanmayan tarayıcı mı kaldı :p

opera sen hala hayatta mısın ya?...

HTML5 desteği var mı? Eğer ki yok ise, ağzıyla kuş tutsa bile hiç bir işe yaramaz.

Chrome 'u hemen siliyorum. Pardon ya ben bilgilerimizi çalan Chrome 'u kullanmıyorum ki zaten.

Opera sen tarayıcılarda bulunan özelliklerin ilkini yapıp sonra chromium a geçerek taklitçi olmaya başladın, daha çok kan kaybedeceksin.

@09 May 2014 19:00 Bu aralar "taklitçilik" lafını çok duymaya başladım. Her gördüğünüze bunu demekten bakalım ne zaman vazgeçeceksiniz!

Opera 'nın yeni sürümü hızlı olmasına hızlı ancak sistem kaynaklarını haylice kullanıyor. Yine chrome tabanlı bir tarayıcı olan "comodo dragon web browser" kararlılık hız ve güvenlik konusunda chrome ve operaya göre oldukça başarılı bir deneyim sunuyor. Önemli işlerinizde ve internet alışverişlerinizde bu tarayıcıyı kullanmanızı tavsiye ederim

Opera 18 den beridir müdavimiyim diyebilirim.Görsel olarak birçok yeniliğe imza attılar.Lakin hala Turbo teknolojisi olsun açılış süresi olsun stabil değil .Kağnı gibi firefoxa devam

Maalesef böyle bir şey yok. Şu anda opera kullanıyorum fakat hiç bir fark yok. Önceden yediği kadar kaynak tüketiyor aynı sayfalarda.

Aura değil, eski özellikleri istiyoruz.

Opera chromium a geçerek az olan hayran kitlesini de bitirmeyi başardı. Kendilerini tebrik ediyorum.

Ben opera eski 11.62 sürümünü kullanıyorum çok çok memnunum yapana teşekkürler

denemek lazım?

Opera klasik versionu 12.17 ye guncellendi gecenlerde guncellemeden cok duzeltme olsada grom versionuna gecmiyorum, operanin ruhsuz hali hic cezbetmedi beni.

Internet Explorer 11 zaten bilgisayarınızın grafik işlemcisini kullanıyor bildigim kadarıyla chrome da bu özelligi kullanıyor anlıycan opera geriden geliyor bu sefer

Chrome 36 'ya göre sunspider-1.0.2 'da 4.6 ms daha hızlı. Tepkileri bana biraz daha hızlı gibi geldi bir müddet kullanalım bakalım :-D

Opera taban değiştirip intihar etti, Comodo Ice Dragon şu dönem 1 numara. Adres çubuğunu kaldırın ihtiyaç duydunuzda tek tıklamalayla ortaya çıkar. Hız, güvenlik, görüntüleme kalitesi, tasarım üst düzey, sade, şık.

Bu Sefer Olmuş OPERA.. Sakın ha şurasını burasını kurcalayım diye tarayıcının içine etme.. hız olarak Ice Dragonu Aratmıyor, neredeyse androiddeki dolphin browser gibi olmuş.. bana göre eksiklernden biri heartbleed ekentisinin olmaması ( belkide ben bulamadım :-P) ikincisi ise IDM ile indirme yaparken bazen indirmeyi devralmıyor onun dışında bir soruna rastlamadım..

Sen de yorum yaz