Opera'nın yeni özelliklerini ilk siz deneyin!

Opera; Chrome ve Firefox'un gittiği yoldan gidiyor: Karşınızda "Opera Next"...

  • Zeynel A. Öztürk
Opera'dan yeni kanal: 'Opera Next'
Opera Next'i denemek, sisteminizde yüklü olan Opera'yı etkilemiyor

Ünlü web tarayıcısı Opera, geliştirme sürümlerini deneyebileceğiniz 'Opera Next' adındaki kanalını kullanıma sundu.

Chrome'un 'Dev' ve 'Canary' veya Firefox'un 'Aurora' kanalları gibi Opera Next de Opera'yı şu anki Opera tarayıcınızı etkilemeden yüklemeye ve yeni özellikleri sınamaya izin verecek. Bu yapılar diğer sürümlere göre daha az kararlı olacaktır ancak yeni özellikeri daha erken elde etmek isteyenler için önemli bir şans.

Opera öncesinde Alpha sürümlerini düzenli olarak yayınlıyordu ancak bu kanal sayesinde iki tarayıcıyı yan yana ve farklı profillerde kullanmak mümkün hale geliyor.

Opera Next'e buradan ulaşabilir ve tarayıcının alpha sürümünü indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Özelliği ise Speed Dial'a (Hızlı Erişim'e) eklenti ekleyebilmemiz :) (Keşke bunu da yazsaydınız!!) Yani artık hava durumuna, haberlere, saate vs. tıpkı bir widget gibi bakabileceğiz :) Yenilikleri genelde Opera yapıyor. Hadi bakalım hayırlısı :D Ama artık optimizasyona önem verseler çok daha iyi olacak zira Opera 10 zamanında en hızlısıydı ama şimdi en hızlısı değil. :(

speed dial konusunda tek kelimeyle aşmış tarayıcı.
bence bir numara tarayıclar arasında.

Eklentilerin duzgun calistigi ve kontrol edilebildigi bir opera kanali olsun tek stabil olmasin.

Not:
Umarim bu yorum da chip editorlerinin sansurune takilmaz, TIB gibisiniz masallah, herseye makas.
Ne dedik?
baldiz mi dedik :]

Hep Operacılar Firefox'u taklitçi olmakla eleştiridi. Şimdi de Opera diğerlerini taklit etmiş olmamışmı.
Yadırgadığımdan değil, tarayıcıların işe yarar özellikleri örnek almalarını hoş karşılıyorum. Sadece Operacıların bu eleştirilerinin haksız olduğunu belirtmek istedim.

Ben bir Firefox kullanıcısıyım. İnternete ilk adım attığım senelerde Opera bana ilaç gibi gelmiş ve uzun bir süre kullanmıştım. (O zamanlar ücretliydi) Fakat sonraları bir şekilde Firefox'a alıştım o gün bugündür Firefox'tayım. Fakat merak ettiğim nokta; Opera pek çok tarayıcıdan çok daha önce yenilik sunmasına ve kullanışlı olmasına rağmen neden diğer tarayıcılardan geri kalıyor?

beş para etmez bir tarayıcı. yalnız mobil telefonda başarılılar.

Bu zaten Opera'nın senelerdir mevcut bir uygulaması.

vatana millete hayırlı olsun

fire fox da flasın coktugu yerde opera yı kullanıyorum ayrıca fire fox dan daha az kaynak tuketıyor gibi geliyor bana ie9 nedir bilmem zaten :D

Opera kullanırken "adamlar ne kadar iyi düşünmüş" diye hep düşünürüm, "bende olsam böyle yapardım" derim. Firefox asla kullanmam çok güvensiz bir browser, basit bir eklenti ile bütün bilgilerinizi ele geçirebilirler. Aslında firefox'un tercihedilmesinin tek sebebi eklentiler ama ekleti ekleye ekleye kaynak kullanımı falan alıyo gidiyo. Opera özelliklerine sahip bir firefox 1gb a yakın ram kullanıyor. Chrome gerçekten başarılı bir browser ama çok basit. Ben kendimi profesyonel hissetmek istiyorum, daha fazla kişiselleşme ve güvenlik için operayı tercih ediyorum. Hız ve ram kullanımı konusunda ad 1 numara olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu NEXT olayını chip yanlış anlamış opera alpha beta sürümlerden tam sürüme geçiş yapısını değiştirmiş sadece yoksa bu NEXT kavramını yıllardır kullanıyor.

yıllardır opera kullanırım.konfor ve performansı en eniyi suna tarayıcı

ie 9 copluk cikti chip hep donuyor ondan chorme kulaniyorum...

kesinlikle bu tarayıcıyı deneyin, bırakamayacaksınız.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play