Opera, Reklamları Hiç Sevmiyor!

Tarayıcı devi, interneti daha hızlı ve akıcı bir tecrübeye çevirmek için reklamların engellenmesi gerektiğini düşünüyor!

Opera, reklamları hiç sevmiyor!

Opera'nın paylaştığı verilere göre, tarayıcıyı kullananların üçte ikisi hala entegre reklam engelleme özelliğini kullanmıyor, bu yüzden şirket bu özelliğin varsayılan halini açık hale getirmek istiyor.

Bundan bir yıl önce, Opera eklentilere ihtiyaç duymadan kendi içinde reklam engelleme sistemi olan bir tarayıcıyı test ediyordu. Bu sürüm geçen Mayıs ayında halka açıldı, ancak kullanıcıların sadece küçük bir azınlığı bu özelliği kullandı.

Ancak Opera daha hızlı internet sağlama konusunda kararlı, bu yüzden reklamları engelleyerek sayfaların yüklenme sürelerini düşürmek istiyor. Opera, Çarşamba günü şu açıklamayı yaptı: "Daha hızlı tarama sağlamak için  bu yıl entegre reklam engelleme sistemimizi daha bile geliştirmeyi planlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda atacağımız ilk adımları baharda göreceksiniz. Daha hızlı ve kullanıcı dostu bir tecrübe için bizi takip etmeye devam edin."

Opera, entegre reklam engelleme sayesinde Chrome ve Edge'den daha hızlı hale geldiğine inanıyor. Şu an Opera'da bulunan "hız testi" özelliği sayesinde reklamlar açık ya da kapalıyken oluşan hız farkını görebilirsiniz.

Sürekli büyüyen web performansı arşivi olan Http Archive'a göre, bir web sayfasının ortalama boyutu 2010'da 702KB'yken, 2016'da bu boyut 2,232KB'ye çıktı. Opera web sayfalarının boyutundaki bu artışın sebebinin reklamlar olduğunu düşünüyor. Daha hafif reklam formatları yaygınlaşıyor olmasına ve web sitelerinin boyutlarının, görsellerin kalitesinin artması yüzünden de büyümesi gerçeklerine rağmen, Opera bu sebepleri yetersiz görüyor.

Opera oldukça küçük bir kullanıcı tabanına sahip. NetApplication'sun topladığı verilere göre Opera 42 tüm tarayıcılara kıyasla sadece yüzde 1 oranında kullanılıyor. Buna rağmen şirket popülist bir harekete katılmakta kararlı. Görünüşe bakılırsa Opera bu kampanya ile tabanına olabildiğince fazla kullanıcı çekmeye çalışmaya devam edecek.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Opera kesinlikle doğru düşünüyor. VPN ve Ad Blocker, Opera'nın harika avantajları! Opera'nın bir tek eksiği var: Sandboxed Browsing. Tabii ki download klasörümüzü sandbox dışında bırakabilmeliyiz. Opera bunu da yaparsa, hiçbir eksiği kalmayacaktır. Opera'nın Desktop Browser'ını da ve Opera VPN Android Uygulaması'nı da test ettim ve de uzun süredir kullanıyorum. İki uygulamayı da herkese tavsiye ederim...

Ben daha önce Chrome kullanıyordum 4 aydır operaya geçmiş bulunmaktayım bu saatten sonra tarayıcımı kesinlikle değişmem

Bana göre operanın en üyük eksiği yer imleri menüsü.

@18 Mart 2017 19:45 olabilir ama burada konu opera iyi midir değil, reklamlar..

@18 Mart 2017 19:45 V7 Bookmarks eklentisi ile cok daha kullanisli oluyor, tavsiye ederim. Sol sidebar'a da kisayol ekledin mi baska bir sey aramayacaksin.

Opera doğru düşünüyor. Cepte opera kullanmaya başladığımdan beri yetmeyen internet paketim, artık bitmiyor.

VPN servisinin ücretsiz olmasından sonra bende kalıcı olarak Opera'ya geçtim. Geçen yıllarda Firefox -> Chrome -> Opera kullanım şeklim bu şekilde oldu. Her tarayıcından bir sonrakine geçişlerimde alışmaya zorlandım ama bir kere de alıştıktan sonra son kullandığınızdan vazgeçemiyorsunuz. Opera, Chromium tabanlı olduğu için Chrome extensionları rahatlıkla Opera'da çalıştırabiliyorsunuz ki bu da güzel bir konfor.

Opera candır gerisi heyccandır. maxthon kullanıyordum chrome yi oldum oalsı sevmedim çok ağır işlemci ram düşmanı. opera hem sistem cimrisi hemde stabl reklam konusundada çok iyi.

Reklamları Chrome'de eklentilerle engellemiyor mu? Benim chrome'da yok ama, eklenti ile ABP olan Chrome'lar gördüm. Ben Maxhton kullanıyorum, eklentilere ihtiyaç olmadan tüm hizmeti sağlıyor, fakat ikinci tarayıcım Opera, çok da memnunum.

Opera candır, gerisi heyecan

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir