Opera'ya bir haller oluyor!

Opera'ya büyük iddialarla eklenen özellik, yeni sürüm ile birlikte tarih oluyor!

Opera'ya bir haller oluyor!

Hüseyin Cem Köylü

Opera'nın masaüstü versiyonunun en son sürümü 12'nin betası yayınlandı. Eski Opera kullanıcılarının hemen fark ettiği gibi, sesli-kontrol desteği ve widget'lar gibi birkaç özellik Opera Unite ile birlikte ortadan kalkmış durumda.

Opera, Unite'ı ilk olarak 2009 senesinde "bulut-ötesi" geliştirici platformu olarak tanıtmıştı. Unite, her tarayıcıya bir sunucu koyuyor ve Javascript'te daha hızlı gelişim için kütüphaneler sağlıyordu. Tartışmasız, bu Berners-Lee ve Robert Caillau'nun iki yönlü yayınlama ve iletişim mekanizmalı orijinal World wide web vizyonuna en yakın görüş ve belki daha bile ötesindeydi.

Teoride Unite, müziklerinizi ve resimlerinizi kolaylıkla Opera kullanıcıları ile paylaşmanıza olanak sağlıyordu ama bu hiçbir zaman amacına ulaşamadı. Opera'nın Unite geliştirici sayfasında da uzun zamandır in cin top oynuyordu.

Opera 12'nin sunduğu yeni özellikler ise sağdan-sola yazı desteği, Mac OS X ve Windows için 64 bit yapılar, hızlandırılmış WebGL desteği, yeni temalar ve daha pek çok yenilik. Konum ve kamera API'ları da geliştiricilere sunuldu.

Opera 12 beta'yı buraya tıklayarak indirebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bence boşuna fazlalıktı bunları kaldırmaları çok iyi olmuş .

Beta sürümünü kurarken eski sürümü kaldırmadı. Aralarında kıyas yaptım. Yeni Opera'da bariz şekilde hızlanma var. Bununla diğer tarayıcılara (chrome, ie9, firefox, maxthon vs.) yetişmiş gibi görünüyor.

opera kullanan var mı ki?

o özellik gitsede opera 12 bomba gibi gelecek..

önce sayfaları düzgün göstersin başka şey istemiyorum.

Opera 12 final çok sağlam olacak.Aylardır büyük titizlikle geliştiriliyor.Hatasız olarak sunulacak.5-6 haftada bir yayınlamakla olmuyor işler böyle sıkı yürütmek gerek :)

Bilgisayarımdaki dosyalara istedigim yerden ulasmamı. Wepcam ı mın online yayın yapmasını saglaması Operanın bilgisayarımda yüklü olmasının tek sebebi.

10:38 teki kişiye katılıyorum, bana göre de boşuna fazlalıktı iyi oldu kaldırmaları

yıllardır sadece OPERA, şimdi kendinize bir iyilik yapın ve OPERA ya geçin.

bence en iyisi opera , opera ya geçin rahat edin

12:35 deki arkadaşa katılıyorum..Önce sayfaları düzgün göstersin lütfen

opera zaten ie den ve firefoxdan hızlı, chrome ile kafa kafaya gider.
Operayı eğer 'multi language' ile değilde sadec ingilizce paketle kurarsanız yalnızca 8Mb'lık bir yükleyici dosyasından ibarettir, bukadar çok özellik ve bukadar küçük bir programa saygı duymak gerekir bence. Şöyle birşey de var ki 'google gibi DEV bir şirket karşısında bukadar güçlü bir şekilde durabiliyor Opera. Google chromeda ekstra hiçbir özellik yok ve 17Mb lık kurulum dosyası var, azcık hızlı olsa neyazar. operadan da özelliklerini çıkarın o küçük haliyle bile eminim erişilmez bir hıza sahip olur. Ve google'ın yeni sözleşmesinden sonra chrome'u kullanmadan önce birdaha düşünmek gerekir, facebookda bulaşan zararlılar da ayrı bi konu.

operayı sayfaları düzgün göstermemesi yüzünden kullanmıyorum...

Ben uzun süredir opera kullanıyorum sayfaları gayet düzgün gösteriyor şimdiye kadar hiç problem yaşamadım, 00:52'deki arkadaş sizde operaya uygun falsh player yüklü değildir muhtemelen, opera ile adobe'un sitesinden flash player indirip kurduğunuz takdirde problem düzelir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir