Opera'yı daha yakından tanımak ister misiniz?

Sunduğu pek çok işlevle adından artık daha çok söz ettiren tarayıcı Opera'yı mercek altına aldık...

IE hariç diğer tarayıcılar yükselişte

Web tarayıcıları arasındaki rekabet kıyasıya devam ediyor. Yıllar önce Internet Explorer, bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi konumundaydı. Bugün ise Internet Explorer'ın karşısında artık dişli rakipler var: Mozilla Firefox, Opera ve Apple Safari.

Net Applications tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmanın ardından yayınlanan rapora göre Internet Explorer, hala web tarayıcısı pazarının %73.01'ini elinde bulunduruyor. Mozilla Firefox'da bu oran %19.03 iken Apple Safari'nin oranı ise %6.31'de kalıyor.

Bu tabloya bakıldığında hiç şüphesiz Internet Explorer'ın diğer tarayıcılar karşısında ezici üstünlüğü olduğu söylenebilir. Ancak bu tarayıcıların büyüme oranları incelendiğinde Internet Explorer aynı başarıyı gösteremiyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Internet Explorer kullanıcı kaybederken diğer tüm tarayıcılar kullanıcı sayılarını bu azalmaya bağlı olarak arttırdılar ve bu yükseliş trendi Firefox, Opera ve Safari için halen devam ediyor.

Internet Explorer'ın ciddi rakipleri Firefox, Opera ve Safari'yi kullanan kullanıcıların bu tarayıcıları seçmelerinde kendilerince bazı nedenleri var.

Biz bu yazımızda yükseliş trendini sürdüren ve diğer tarayıcılara nazaran daha farklı özellikleriyle öne çıkan Opera yazılımını inceleyeceğiz.

Opera'nın son sürümünü indirmek için tıklayın.

CHIP Download, en iyi Opera eklentilerini sizin için bir araya getirdi. Bu özel arşivi görüntülemek için tıklayın.

Hız şampiyonu: Opera

Bugünün web tarayıcılarına baktığımızda, tarayıcıların HTML5, CSS3 gibi yeni ve geleceğin standartlarını desteklediklerini görüyoruz. Bunun yanında elbette tarayıcılar kullanıcılara kesintisiz internet keyfi yaşatmak ve kullanıcıların en güvenli şekilde internette dolaşabilmelerini sağlamak için büyük uğraş veriyorlar.

Peki Opera'yı diğer tarayıcılardan ayıran ne gibi farklılıkları mevcut?

Safari, Mac platformlarına harika bir şekilde entegre olduğundan dolayı bu sistemler için en iyi çözüm Safari denilebilir. Firefox da pek çok özelliği bünyesinde bir araya getirerek kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Özellikle Firefox'un sonradan yüklenebilen eklentileri sayesinde her kullanıcı tarayıcısını özelleştirebiliyor ve kendine has bir tarayıcı ortaya çıkarabiliyor. Internet Explorer için ise söyleyecek fazla bir şey yok aslında, ancak IE 7'nin elbette daha önce yayınlanan diğer sürümlerinden çok daha iyi olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Opera'ya dönecek olursak, Opera'yı tercih eden kullanıcıların aslında kendince çok haklı nedenleri var. Opera'nın diğer tarayıcılara kıyasla en büyük artısı hiç şüphesiz hızı. Diğer tarayıcılar baz alındığında sistem kaynaklarını daha az tüketen Opera'nın son derece hızlı olduğu kolayca anlaşılabilir.

Opera pek çok platforma destek veriyor

Opera'yı farklı kılan sadece hızı değil tabii ki. Bunun yanında Opera'nın hemen her işletim sistemi altında çalışabilmesi de Opera'yı diğer tarayıcıların bir adım önüne taşıyan önemli bir özelliği. Linux başta olmak üzere, Mac, cep telefonu (Opera Mini), Windows ve hatta oyun konsollarında bile Opera sorunsuz olarak çalışabilmektedir.

Opera'nın bir diğer önemli özelliği ise yüksek standart desteğidir. Örneğin HTML5, CSS3 gibi geleceğin teknolojilerine ( ve

Opera'nın bu artıları bulunmasına rağmen hiç eleştirilmiyor da değil: Örneğin Mac sistemleri için hazırlanan Opera, kullanıcılarından ciddi düzeyde eleştiri alıyordu. Ancak Opera'nın 9.51 son sürümü ile Opera, Mac sistemler için de bu olumsuzlukları gidermiş gibi görünüyor.

Opera ve eklentileri

Firefox'un kullanıcılar tarafından son aylarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmasının en önemli nedenlerinden biri daha önce de belirttiğimiz gibi hiç şüphesiz Firefox'un kullanıcılara özel geliştirilen eklentileri. Bu eklentiler sayesinde kullanıcılar web tarayıcılarını kişiselleştirebilme imkanına kavuşuyorlar.

Ancak her ne kadar Firefox, eklentileriyle beraber zengin bir tarayıcıya dönüşüyor olsa da, beraberinde getirdiği bazı güvenlik risklerini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Bugün Firefox için üretilen birçok eklenti bulunuyor ancak hepsinin %100 güvenilir olduğunu söylememiz söz konusu değil.

Opera'ya dönecek olursak, eklentiler konusunda Opera'nın da Firefox'dan geri kalır yanı yok. Kullanıcılar, Opera'nın 'widget' adını verdiği eklentileri widgets.opera.com adresinden indirip sistemlerine kurabiliyorlar.

Eklentiler konusunda Firefox'a nazaran daha güvenilir eklenti paketleri sunduklarını belirten Opera yetkilileri, bu eklentiler yayınlanmadan önce hepsinin mutlaka sıkı bir kontrolden geçtiğinin altını çiziyor.

Cep telefonlarına özel Opera

Opera, sadece Windows platformları için geliştirilen bir web tarayıcısı değil. Opera'nın bu platformların dışında cep telefonlarında bulunan Opera Mini ve Opera Mobile sürümleri de bulunuyor.

Opera Mobile, tam donanımlı bir mobil tarayıcı ve masaüstünde kullanılan sürümünden neredeyse hiçbir farkı yok. Opera Mobile, widget desteği başta olmak üzere masaüstü sistemlerdeki Opera tarayıcısının temel kodları üzerine kurulu bir mobil tarayıcı.

Diğer yandan Opera Mini ise JVM (Java Virtual Machine)'i çalıştırabilen ve daha gelişmiş telefonlar için tasarlanan başarılı bir browser. Son sürümü önceki sürümlere nazaran çok daha hızlı çalışan Opera Mini ile cep telefonu ve pocket PC'ler ile internete bağlanmak büyük bir keyif.

Opera'nın doğuşu

Opera'nın diğer tarayıcılara nazaran oldukça uzun bir mazisi var. Opera, Norveçli bir Telekom şirketi olan Telenor tarafından 1994 yılında ortaya çıkarıldı ve halka inen ilk sürümü 1997 yılında Opera 3 ile oldu.

Kurucuları Jon von Tetzchner ve Geir Ivarsoy, daha o zamanlar internetin çok ilerilere gideceğini ve hemen her donanım için bir gereklilik olacağını ön görüyorlardı. Bugün cep telefonlarıyla dahi internete bağlanılabilmesi ve Opera'nın kullanıcılara bu konuda aracılık etmesi, bu ikilinin öngörülerinin aslında hiç de tutarsız olmadığını da ortaya koyması bakımından oldukça çarpıcı.

Opera, kurulduğu günden bu yana olabildiğince çok donanım desteğini arkasına almaya özen gösterdi. Bugün itibariyle Opera'nın geliştirdiği sürümlere şöyle bir göz attığımızda bu konuda başarılı olduklarını söylemek mümkün: Cep telefonları ve pocket PC'ler için geliştirilen Opera Mini ve Opera Mobile başta olmak üzere, Linux, Windows ve Mac sistemlerinde çalışan Opera sürümleri ve bunun yanında oyun konsollarına dahi göz dikmiş bir Opera.

Kullanıcılar neden Opera'yı seçiyor?

Aslında Opera'nın kullanıcılar tarafından son zamanlarda böylesine ilgi görmesi bir tek nedene bağlanamaz.

İlk olarak Opera'nın 'hızlı arama' (speed dial) özelliği ile favori web sitelerinizi tek bir tıklamayla Opera'ya ekleyebilir ve kolayca favori siteleriniz arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bunun yanında fareniz ile klavyenize fazla ihtiyaç duymaksızın tarayıcınızı çok daha kolay kullanabiliyorken, pek çok işlevin kısa yolla fare ile yapılması kullanıcılar için de büyük rahatlık.

Ayrıca 'arama oluştur' yani 'create search' özelliği ile dilediğiniz arama motorunu Opera'ya kolayca entegre edebiliyorsunuz.

Tüm bunlar bir yana, Opera'nın kullanıcıların en fazla beğenisini kazanan özelliklerinden biri kuşkusuz diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında ortaya koyduğu yüksek hız değerleri.

Son olarak Opera, Opera Link adını verdiği ve kullanıcılarının bookmark'larını ve diğer web ayarlarını saklayabileceği bir servisi de hizmete sunmaya başladı.

'Opera'ya dönüyorum!'

Söz Opera'dan açılmışken geçtiğimiz günlerde İngiltere'deki saygın gazetelerin başında gelen The Guardian'ın yazarlarından Andrew Brown'ın köşe yazısını atlamak olmazdı. Peki Brown köşesine web tarayıcılarıyla ilgili ne gibi notlar düştü?

Brown'ın "I'm going back to Opera for browsing and email" yani "Artık Opera'ya dönüyorum" şeklinde çevrilecek köşe yazının başlığı aslında yazarın önceden kullanmakta olduğu bir tarayıcıdan hoşnut kalmadığı ve Opera'ya tekrar merhaba dediği anlamına da geliyor.

Brown, neden Opera'ya geçtiğini bakın nasıl anlatıyor:

"Firefox 3'ü ben de pek çok Firefox fanı gibi sabırsızlıkla bekliyordum. Ancak şu an Firefox 3'ü değil Opera 9.5'i kullanıyorum. Bunun için de gayet makul bir nedenim var: Firefox 3 kesinlikle tam bir hayal kırıklığı. Eklentileri ile diğer tarayıcılardan farklı hale gelen Firefox'un bu eklentileri olmaksızın aslında benim için bir anlam ifade etmediğini belirtmeliyim. Ancak maalesef bu eklentileri kurmamla beraber Firefox sabırları zorlayacak derecede yavaşlıyor. Elbette Firefox'un kötü bir tarayıcı olduğunu söylemek istemiyorum, ancak bazı eksiklikleri olduğunu ve Firefox severlerin dediği gibi 'en mükemmel tarayıcı' sözlerine de pek itibar etmediğimi söylemeliyim."

Sonuç: Denemeye değer

Sonuç olarak her tarayıcının kendine has artı ve eksi yönleri bulunuyor. Özellikle son günlerde Firefox 3'ü sistemlerine kuran kullanıcılar, hata mesajlarından ve yavaşlıktan şikayet ediyorlar. Bu nedenle Firefox 3'ü sistemine kurduktan sonra tekrar 2. sürüme dönenlere de rastlıyoruz.

Hatta Mozilla'nın Firefox 3'ü yayınladıktan sonra Firefox 2 için bir güncelleme paketi yayınlaması da oldukça çarpıcıydı; zira Firefox 3 dururken hala neden 2. sürümü kullanan kullanıcılar düşünülüyordu? Mozilla, büyük olasılıkla Firefox 3'ü piyasaya sürerken pek çok noktayı hesap etmiş gibi görünüyor.

Sonuç olarak Opera, başarılı bir web tarayıcısı ve kullanıcıların ona vereceği bir şansı sonuna kadar hak ettiğini pek çok noktada ispatlamış gibi görünüyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 72 Yorum

Opera'dan hiçbirzaman vazgeçmem çünkü istediğim herşeyi son sürat yerine getiriyor. Zamanla daha da iyi olacağına inanıyorum.

hiç kullanmadım ama deniyecem

Firefox 3 dururken hala neden 2. sürümü kullanan kullanıcılar düşünülüyordu?

peki vista çıktı neden xp için bir servis pack çıktı,firefox 2 sevenleride olabilir,biz xp severler gibi,vistaya geçmeyi hiç düşünmüyorum,vistaya geçceğime pardus kurarım daha iyi fakat kullandığım programlar hep xp uyumlu:D

Ayrıca Opera En güvenli tarayıcıdır.

hele şükür chip online nın opera makalesini görebildik.:D
eğer bu makale olmasaydı sadece firefox a çalıştığınızı düşünecektim.

Opera kullanmaya başlayalı 2 yıldan fazla oldu. Bu zaman zarfında çıkan bütün güncel sürümleri denedim ve söylemeliyim ki 9.50 sürümü benim için biraz hayal kırıklığıydı. Kısayol tuşlarını neden değiştirme gereği duydular anlamış değilim. Bu bir bakıma FPSlerde kullanılan WASD tuşlarının DXCV ile değiştirilmesi gibi. Neyseki hala eskiye uyumluluk seçeneği var ama bakalım ileride ne olacak.

başlığa bittim,
Savaşın gizli yıldızı

işte bu yaa sonunda tarayıcıları tarayıcısı operaa:))
takım tutar gibi seviyorum operayı ilginçç:))

opera'da en çok hoşuma giden şey farenin sağ tuşuyla birçok işlem yapabiliyorsunuz.. sağ tuşa basılı tutarak fareyi sola çekince önceki sayfaya sağa çekince sonraki sayfaya gidiyor.. önce aşağı çekip sonra yukarı götürüp bırakınca aynı sayfayı tekrar yeni pencerede açıyor yukarı götyürüp aşağı bırakınca sayfayı yeniliyor, bir bağlantı üzerinde sağ tuşa basıp aşağı çekince o başlantıyı yeni pencerede açıyor.... bunlar çok kullandığım ve çok zaman kazandıran özellikler... aslında diğer tarayıcıları bilmiyorum onlarda da vardır belki..
bir de adres çubuğunda direk google yahoo vs.de arama yapabiliyorsunuz.... benim en çok işime yarayan özellikler bunlar..

Ben eklentiden falan anlamam görselliğede önem vermem. Tarayıcıda aradığım iki özellik hız ve güvenlik. Tıkladığım siteyi çabucak açıp işimi görüyormu herşeyden önemlisi benim için bu. Bu nedenle Opera kullanıyorum. Son sürümü harika. Çok hızlı. Sadece bazı siteleri desteklemiyor ama oda 1000/1 denk geliyor.

Yaaa, bu Opera 9.50'yi hiç deneme isteği hissetmedim. Daha Youtube'da bile video açmada sorun yaşıyorsunuz. İkincis saniyeden sonra video açamayan bir taraycı, 9 sürümünde de flash'larla ve java uygulamalarla sorun yaşayan bir tarayıcı niye kullanılır ki...

Forza Opera... Bende takım tutmuyorum ama opera tutuyorum arkadaş...:)

eklentisiz hiç bir anlamı yok firefox'un, zibil çeşit eklenti ile de kasılıyor haliyle.. opera'da eklenti felan yok, ekli geliyor herşey zaten :Ç

firefox ,guiness e girdi,hatırlatırım....

Operada sorunlardan şikayet eden arkadaşlar var.Hepsi çözümlenmiş durumda.Çoktandır operayı kullanmamış ve eski bildikleriyle şikayet eden arkadaşlara 9.51 sürümünü indirmelerini tavsiye ediyorum.Arada bir ufak tefek belki sorunlar görürsünüz e o kadarda oluyor ama hız yönünden olsun kullanışlılık ve görünüm olsun 2senedir kullandığım bağımlısı olduğum bir tarayıcı...

opera bence iğrenç.ama browser güzel

Şu ana kadar sadece bazı sitelerde donma sorunu yaşadım. Onun dışında her şey yolunda.

En iyi tarayıcı bu ya. Geri kalanı boş...

bu adam çok güzel demiş valla geçin opera ya

burda bahsedilen bütün özellikler ve fazlası zaten firefox'ta var,sadece bunları isteğinize göre eklentilerle özelleştirmek,yani firefoxun çıplak bir şekilde kurulmasının sebebide bu,herkesin eklentisi farklıdır.hız olayına gelince o da speed dial eklentisi ile daha da katlanıyor,bu arada flock da yakında firefox bünyaesinde bütün özellikleriyle.bence opera fazlasıyla abartılmış bu yazıda tabiki seçim sizin.

firefox 3 ü ve tabiki eklentilerini kurduktan sonra sürekli olarak hatalar vermeye başladı. sonra firefox 3 ü açtığımda bilgisayarımda donma yaşandı. sonuç olarak firefox 2 sürümüne geçiş yaptım yeniden. ve sonrasında opera 9.51 yayınlandı. kelimenin tek anlamıyla bir hız makinası. yani şöyle düşünün explorer 2001 model enjeksiyonlu bir şahin, firefox 3 2006 model multijet albea, opera 9.51 ise porsche 911. inanılmaz bir hızı var. ayrıca eklentileri de müthiş ve tabi ki çok güvenli. operayı herkese ama herkese tavsiye ediyorum. yozgattan ali fırat ulutaş.

Şu an operayı kullanıyorum memnunum,hiç bir tarayıcı abartmayalım,firefox'uda opera'yıda,Hepsinin kendine göre eksiği var şu an operanın hızından memnunum bir önceki sürümüne göre.

opera kullanıyorum hızından çok memnunum ama bankacılık işlemlerini yapamıyorum bazı sayfalar çalışmıyor.

Opera'yı kuramıyorum bile! Yönetici hakları istiyor. Neresini sevecem ki ben onun?

İşte bu ya tarayıcı dediğin budur.

Opera baya hızlı. Site tasarlarım opera ve ie kardeş gibi çalışır bir sitede firefox ayrımcılık yapar.

Birisi çıkar şimdi ordan hadi ordan sus der ama denedimi cidden kendisi susar. (kendimden örnek veriyorum operayı çok kötüledim ama döndük işte. Deneme yanılmadır bu.)

Güzel yazı.

gerçekten iyi ve hızlı. bu yazıyı okuduktan sonra kullanmaya başladım opera'yı. kendini hemen farkettiriyor. Ancak anlamadığım bir nokta var. Opera'da firefox gibi Widget adını verdiği eklentiler yayınlamış. Ancak aralarında işe yarar eklenti sayısı az. Firefox da en az 10 eklenti kullanıyordum. Ancak operada bu eklentilerin hiçbirine karşılık bulamadım. İlerde yapılması mümkün mü merak ediyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü Firefox da pek çok eklenti benim elim ayağım olmuş durumdaydı. Operanın da pek çok özelliğini firefoxun bırakın kendisinde eklentilerinde dahi bulamazsınız.

Her ne kadar hızı cezbedici olsa da operanın yanında firefoxu da kullanmaya devam edeceğim sanırım. IE mi? O Allah'ından bulsun :D

chip online'a teşekkürler

binde kaçtı bu operanın kullanım oranı?

opera he mmm ben bunu kurdum,sonra 2 gün sonra baktığımda daha önce girmediğim sayfalar açıldı.bi anlamda bozuldu gibi bişi.peki firefox mmm forumdaki arkadaşlar bilir 1 güne çöker bende.İE mi bak o nedense çökmüyor.gerçekten hiç çökmüyor!Vistada!İE ye laf atan arkadaşlara diyorum 1998 yıllarında ve firefox çıkmadan opera çıkmadan önce neyle internete giriyorduk!(Netspace demeyin o İE den daha az kullanıldı)İnternneti microsoftun tarayıcısı İEden öğrenmedikmi?Eskilere saygılı olun lütfen biraz!

minnoş_97 adlı arkadaşa yanıtım:
Bir söz vardır; "BOYNUZ KULAĞI GEÇER" diye. İlk olarak IE çıktı diye, IE en iyisi denemez...

opera ve firefox çok uyduruk. Bozuluyor. Dökülüyor. İşe yaramıyor. Yaşasın IE. Siz bir de IE8'i bekleyin...

Opera kendinden hızlı.Ama firefox'un about:config özelliğini kullanmayı bilmeyenler Opera daha hızlı demesin.İnanın, bilgisayarınızın işlemci gücüne ve bağlantı niteliğinize göre yapacağınız ayarlardan sonra, gördüklerinize dahi inanamayacaksınız.En az Opera 9.5 kadar hızlı ve reklamsız sörf, her yerde bulunamayacak bir deneyimdir.

ilk olarak IE değil Netscape çıktı.Windows98'de IE entegre gelince bir anda en çok kullanılan browser oldu.

Opera kötü değil.Ama süper de değil.Ediz Hun'un bir filminde dediği gibi -Biz zengin değiliz.Ama fakir de değiliz :-)

Şu ie8 bi çıksa ortada ne opera kalır ne firefox.İe8 süper olacak ve birilerinin ağzını açık bırakacak gibi görünüyor.

Firefox ilk çıktığından beri doğru dürüst hiç gelişmedi bile.Sürekli hata çıkarıp yamalanıp 2.0.0.620000 diye giden sürümleri çıkıyor.İE8 muhteşem olacak.

fırefoxun ustune ayar ustune ayar eklıyorsunuz ugrasmaktansa ıe kullan oıldugu gıbı kullan yok hızlandırma ayarı yok guvenlık ayarı dıye yazıp duruyonuz hayatınızdan gıdıyor ...

Herzaman Firefox 1 Numara !

yaw İE8 Final sürümü cıksada su Operaymıs,Firefoxmus dandik yazılımlardan kurtulalım yaww..

Abarttıkca abartıyorlar hata dolu her tarafı hiç bir siteye uyumlu değilller..Hadi be İE8 cıkda bitir şunları..::)

yaw harbiden bu da nedir opera firefox...Bunlar hikaye arkadaslar güvenlik,hız birleşimi ie8de olucak bekleyin ve görün;)

yaw bırakın bu ayakları ne ie8 ne firefox arkadaş. gidin acid testlerine bakın yada güvenlik açıklarının kaç tane şirket kaçını kapatmış yeni sürümünde bi bakın. şu an güvenlik açığı bulundurmayan tek tarayıcıdır opera ve bunun üstüne laf söyleyenede şimdiden yuh diyorum.

yaw bırakın bu ayakları ne ie8 ne firefox arkadaş. gidin acid testlerine bakın yada güvenlik açıklarının kaç tane şirket kaçını kapatmış yeni sürümünde bi bakın. şu an güvenlik açığı bulundurmayan tek tarayıcıdır opera ve bunun üstüne laf söyleyenede şimdiden yuh diyorum.

internet explorer kullanımının fazla olmasının sebebi i.e alışmalarından ve bil. bilgisi olmayan kullanıcıların ülkemizde biraz fazla :( başka tarayıcı bilmemsinden kaynaklanıyor

O P E R A 10 GELECEK REKABET BİTECEK !!! (tarih e not düş editör) :D

Burada IE8 i'in betalarını kaç kişi kullandıda IE8 i övüyorlar anlamıyorum. Yok Opera'yı bitirecekmiş yok diğer tarayıcıları silecekmiş. IE7 den hiçbir farkı olmayacak 8 inde bekleyin ve görün yine bildiğimiz ağır , hantal beş para etmez IE olacak işte. çok değil 40 sayfa açın IE ' da pc nin isyan etsin. Bence herkes bir denesin arka arkaya 40 -50 sayfa açsın IE de Operada ve Firefoxta görelim bakalım hangi tarayıcı daha hafif daha hızlı. Ben daha Opera üzerine tarayıcı görmedim . Görüleceğinide sanmıyorum.

operanın tek şu sorunu var bence çogu siteye uyum saglayamıyor

IE'nin yenisi çıkmasın artık. Yaşlanmadı mı o? IE'yi yolda görsem "sen daha ölmedin mi?" diye sorarım :)

Şu an ubuntu üzerinden yazıyorum. linux sistemi üzerindeki en mükemmel tarayıcı firefox gerçekten windows sürümüne göre çok hızlı. opera henüz yeni olduğundan bu sistemde hala eksiklikleri var. windows ta kesinlikle Opera hızlı.. mac os larda ise Safari. yani her sistemin farklı bir birincisi var.

arkadaşlar mrb.ben operayı indirdim ie7 yi de sildim.program files dan ie dosyasına shift+del yaptım mı silmiyor. neden olabilir?

Opera'yı da Firefox'u da IE'yi de denedim. Ama Firefox'un yeri başka. Çok üstün olduğu için mi? Hayır! Ama Firefox'a bir kere alıştığınızda bırakamıyorsunuz mereti. Kullanım kolaylığı açısından en iyisi Firefox gibi geliyor bana...

http://en.wikipedia.org/wiki/Browser_timeline sitesinden de görebileceğiniz gibi Opera 1994 yılında çıktı. Ve 1994 yılında Opera'da sekmeler vardı.1994 yılında Internet Explorer denen birşey yoktu.Sekmeler ilk kez Opera tarafından bulunmuş ve kullanılmıştır. Firefox yada Internet Explorer mı? Onlar Opera'ya teşekkür borçlu. Çünkü kendilerinin pek çok özelliği Opera'dan aldığı bilinen bir gerçek. Eğer Opera olmasaydı şu anda bir web tarayıcısında kullandığımız özelliklerin yarısı olmazdı.

Opera'yı farklı kılan kısayol özellikleri.

• Farenin sağ tuşuna basılı tutup sol tuşa basarsanız geri, sol tuşa basılı tutup sağ tuşa basarsanız ileri gidersiniz.
• Farenin sağ tuşuna basılı tutup yukarı – aşağı yaparsanız sayfayı yenilersiniz.
• Farenin sağ tuşuna basılı tutup aşağı – yukarı yaparsanız sayfayı yeni bir sekmede açarsınız.
• Shift + Yer İmi : Yer imi yeni bir sekmede açılır.

Bunun gibi birçok güzel kısayolu var.

En azından bir şans verin.

QUOTE
"arkadaşlar mrb.ben operayı indirdim ie7 yi de sildim.program files dan ie dosyasına shift+del yaptım mı silmiyor. neden olabilir?10 Temmuz 2008 Perşembe, 20:24"

Kurduğunuz programları kontrol panelinden "program ekle kaldır" bölümünden yap.(ingilizce sistem bendeki o yüzden tam karşılığı yanılmıyorsam program ekle kaldırdı)IE sistem bileşeni olduğu için dosyaları siler gibi silemezsin.Windows'un sistem dosyalarını koruyan bir sistemi var.Normal kurduğun programlar için de önce kontrol panelinden bak mutlaka bi uninstaller'ı olması lazım.Sadece avi,mp3,doc,jpg gibi dosyaları direk silebilirsin ama tabi kurduğun programın dosyaları olmadığından emin ol.Eğer IE6'nın üstüne IE7 kurduysan mutlaka kurarken eski IE'yı yedeklemiştir,uninstall ettiğinde IE6 geri dönecektir

Alıntı makaleden:
"Firefox 3 dururken hala neden 2. sürümü kullanan kullanıcılar düşünülüyor?"

Yukardaki soru aşağıdaki sorularla aynı kapıya çıkıyor
"Vista varken neden XP sp3 çıkıyor"
"Word 2002'deki bir güvenlik açığına neden güncelleme geliyor?"

Firefox 3'ün çıkması, 2'nin çöpe girmesini gerektirmez. 2'de de giderilmesi gereken açıklar veya kararsızlıklar bulundukça giderilmeye çalışılacaktır bir süre daha. Bundan dolayı ne gibi bir komplo-teorisi beklentisine girmemiz gerektiğini anlayabilmiş değilim.

Firefox 3 31 Aralık 2008 kadar eski kullanıcıları güncelleme yapılacak.

şu anda firefox 3 kullanıyorum.merak ettigim için opera yukledim ama bence firefox daha iyi opera yı pek begenmedim.

maalesef internet explorer hep bir adım önde olacak,sebebi ise windowsla birlikte gelmesi.. bu tekel kaldırılmalı..

Savaşın gizli yıldızının yeni sürümlerde (9.5+) girilen siteleri Norveç'teki 213.236.208.60 adlı sunucularına sürekli raporladığının farkında mısınız."sitecheck2.opera.com" adlı sunucuya sürekli gönderilen verileriniz ne amaçlı kullanılır bilemem ama bunu Microsoft yapsa yer yerinden oynardı.Bu arada Opera'nın bu sunucuları çoktan pek çok program tarafından blacklist'e alındı.Zamanında reklamlarla millete tarayıcı kullandırmaya çalışan zihniyetten herşey beklenir.Opera buraya kadarmış

firefox 3 kullanıyorum hiç bir hata mesajı da vermiyor ayrıca gayet hızlı
bence i.e 7 de iyi ikiside kullanılmalı ve denenmeli

ben anlamıyorum tekel diyorsunuzda, windows işletim sistemini bulan geliştiren biz olsaydık , lisanslı vistayı veya xp yi kaça satardık acaba.

adamlar hakkını istiyorlar, durmadan çalışıyorlar ister kullanın ister kullanmayın.

madem yorum bolluğu var benimde çorbada tuzum bulunsun.hepsini denedim bu mesajı mozilla ile yazıyorum amma tek lider var bu piyasada:ie başka kuş yok.saygılar.rüstembey

Savaşın gizli yıldızının yeni sürümlerde (9.5+) girilen siteleri Norveç'teki 213.236.208.60 adlı sunucularına sürekli raporladığının farkında mısınız."sitecheck2.opera.com" adlı sunucuya sürekli gönderilen verileriniz ne amaçlı kullanılır bilemem ama bunu Microsoft yapsa yer yerinden oynardı.Bu arada Opera'nın bu sunucuları çoktan pek çok program tarafından blacklist'e alındı.Zamanında reklamlarla millete tarayıcı kullandırmaya çalışan zihniyetten herşey beklenir.Opera buraya kadarmış

Zamanında içeriği vıcık vıcık spyware kaynayan tarayıcıları da biz biliyoruz. açık kaynak kodluymuş bir de.

sitecheck konusunda bu kadar paranoyak olmayın sizden alınan rapor sitecheck adı üzerinde.Aldatamaca durumunda sizi bilgilendirmek için aynı şeyi Firefox'ta IE'de Safari'de yapıyor fakat farklı biçimde.
Hangisi tam olarak hatırlayamıyorum ama Firefox karaliste IE beyaz liste yöntemi ile phishingle mücadele ediyor.Yani bilgisayarınıza periyodik olarak bir siteler listesi indiriliyor ve girdiğiniz adresler bu listeyle karşılaştırıyor.Ama Firefox'ta yeni özellik olarak Google denetimi var phishing için.Yani Firefox'ta girilen siteleri Google raporlamakta.Google'a da veri toplama konusunda Microsoft gibi düşünebilirsiniz.İkisi de Dev.
Safari'yi de Apple için veri toplar diye düşünebiliriz bu durumda.
Opera'da durum Netcraft,phishtank,Hautesecure gibi güvenlik sitelerinden sorgu yaparak hallediyor.

ben anlamıyorum tekel diyorsunuzda, windows işletim sistemini bulan geliştiren biz olsaydık , lisanslı vistayı veya xp yi kaça satardık acaba.

adamlar hakkını istiyorlar, durmadan çalışıyorlar ister kullanın ister kullanmayın.

bu yorumu linux kullanmadan yapıyorsunuz anlaşılan. adamlar herşeyi ücretsiz sunuyor. işletim sistemi kurulurken müzik dinleyip internette geziniyorum. sistem çökmesi yok. ubuntu da evinize kadar kargoyla orjinal kurulum cd gönderiyorlar. daha da nicesi. kullanıp keşfedin. ondan sonra parayı kim hakediyor söyleyin.

arkadaşlar ya çok safsınız ya da opera'da akrabanız çalışıyor.Bu firmalar bilgileri satarak köşe dönüyor.Youtube,facebook gibi siteler yapılan onca harcamaları nasıl finanse ediyor sanıyorsunuz.Paranoya değil malesef gerçek bu.Devlet bir takım kuruluşlara para yardımı yapıp bu firmalarla birlikte çalışır.Kimin ne zaman hangi sitede gezdiğinin ve neler indirdiğinin birileri için inanın inanmayın çok büyük değeri var.Opera bannerlarla finanse ettiği çalışmalarını artık neyle finanse ediyor sanıyorsunuz.Spyware olayına gelince ne IE ne de Firefox'da spyware var .Zamanında Opera'nın adware olduğunu hatırlatmama gerek yok herhalde.Bazıları IE için çok güvenli değil diyebilir ama bence bu kullanıcının bilgisine bağlı.Her gelen mesajda ok demez okursanız spyware falan girmez.Aynı şey Opera'nın scriptleri için de geçerli.Geçen senelerde userscript'de bazı kullanıcılar popüler script'leri editleyerek sizin cookie dosyalarınızı başka sitelere yollayan kodlar tespit edilmişti.(halen de böyle zararlı script'lerle dolu internet)Kullanıcılar sistemi bozulduğunda yaa IE ne kadar kötüymüş internetdeki bütün virüsleri vortex gibi içine çekiyor demez biraz da hatayı kendinde ararsa anlayacak ki IE aslında oldukça güvenli.Ama ben bazı arkadaşlarıma IE kullanmayın diyorum çünkü onları tanıyorum ve herşeyi yüklemeye çalışan yapıları IE ile pek iyi gitmiyor.ActiveX applet yüklenecekse mutlaka çok bilinen güvenilen bir kaynak olmalı.Javascript'lerinizi çekerken eğer biraz anlıyorsanız notepad'le açıp bakın eğer anlamıyorsanız yeni yüklenen scriptlerden bence uzak durun.Güvenlik denen şey browser'dan çok sizinle ilgili bir durum.Opera daha güvenli diyorsanız bunun anlamı Opera'yı fazla kurcalamadığınızdır.Hiçbiri birbirinden az ya da fazla güvenli değil.Ama tarayıcılar tabi ki kullanım oranına göre daha çok hedef haline geliyor.Son olarak arkadaşın da dediği gibi Firefox'da bir blacklist çekilip karşılaştırılıyor yani girdiğimiz siteler başka sunuculura yollanarak karşılaştırılmıyor.IE'da phishing olayındada sunucuya yollanıyır ama IE'da bu özelliği kapamak mümkün ama Opera'da bu seçim kullanıcıya bırakılmamış.Yani şu deniliyor siz ister isteyin ister istemeyin biz girdiğiniz sitelerin listesini alacağız.Tavsiyem Peerguardian çekip HTTP'yi de bloke edin.Umarım gelen onca şikayetden sonra Opera bu spyware özelliğinden ileriki sürümlerde kurtulur.

bir önceki yaptığın çamur atmadan öte birşey değil. opera widgetlerini bile sıkı bir denetimden geçirir ve öyle yayınlanır.opera da güvenlik için her türlü önlemler alınır. Kaç zaman build build gelişimini takip ederim. adamlar güvenlik için sürekli çalışıyorlar.Sana sorsam mozilla eklentileri denetliyor mu? açıkları patır patır dökülüyor. ufacık bir script te ne açıklar çıkıyor. Scriptler opera sorumluluğunda değildir. ne kendi hazırlar ne de resmi sitede yayınlar. gidip sağdan soldan script kullanırsan bunun suçlusu asla opera değildir.Ayrıca o dediğin phishing i falan da senin kullanımına sunan opera dır. Tarayıcılardak gelmiş geçmiş bütün özelliklerin yarıdan fazlası operaya aittir. Biri de yazmış opera cookie leri gönderiyor. :D o sadece phishing için site raporlarını karşılaştırıyor. Tabi bu özellik opera ile geldiğinden sana çalma, gizliliğe müdahale olarak geliyor. görünen o ki opera daha sizi çok paranoyak edecek. :D

Sizin aklınıza kim sokuyor bunları anlamıyorum. biraz belgeli konuşsak site ismi, şirket raporu görsek.(iddianame görelim di mi :) ) meyve veren ağaç taşlanır hesabı bir hazımsızlık var. önyargılarınız yüzünden ne duysanız hemen inanıyorsunuz. Yeryüzündeki en güvenli tek tarayıcı Opera dır. firefox gibi 3 5 ayda bir build çıkarmaz. açıklar (inan çok nadirdir) hemen ;sorunlar da en geç bir hafta içinde çıkacak buildlerle hallolur. ;)

Dürüstlük?
Mozilla bulduğu açığı ,opera ve diğerleri kapatmadan ifşa etti ama o casus tarayıcı(?) hangi açığı bulsa rakiplerine söyleyip onlar kapatmadan ifşa etmedi.(belge olarak opera desktop team blogunda 4 ay önce yapılan açıklama vardır) bu bile operanın nelere saygı gösterdiğinin bir kanıtıdır. yıllardır kullandığım ;build build takip ettiğim artık benden bir parça olmuş bir tarayıcı asla bu yorumları haketmiyor.

operayı isteyen güçlü bir firewall ile denesin. başlangıçta norveç ip li istek opera link servisine aittir. otomatik opera açıldığında yerimleri vs eşleştirme servisi başlar. gerçekten merak eden varsa eşleştirmeyi kapatıp firewall opera ayarlarını sıfırlayıp tekrar denesin bakalım ne oluyor? istiyor mu ? istemiyor mu?

16 Temmuz 2008 Çarşamba, 10:51:
-Yeryüzündeki en güvenli tek tarayıcı Opera dır

bu cümleden sonra yorumunuzun devamını okuma gereği duymadım

Paranoyak arkadaşlar o kadar firewall testelerine gerek yok bu kadar paranoya yapıyorsanız Google'a bile girmeyin.Mail hesaplarınızın hiçbirine güvenmeyin,gmail,hotmail,yahoo hiç farketmez.Zaten bu firmalar yapmıyorlar mıydı reklamları?

en iyisi firefox
eğer dünya kadar firewall yüklerseniz tabii yawaşlar.eğer bu kadar paranoya yapacaksanız internet e hiç girmeyin :(

opera hakkındaki yorumlar doğrudur. siz telefonunuza firefox u kurun, onunla sörf yapmaya devam edin :D opera ile yapılan sorf ün keyfi başkadır, klavyeye çoğunlukla ihtiyaç duymazsınız, farenin sağ tuşa tıklayıp sağa sola sallayarak hükmettiğiniz bir tarayıcınız var. firefox da da oluyor bu olay, fakat eklentilerle & firefox a yük bindirerek. avant browserde oluyor bunlar ve daha fazlası ama internet explorer engine ye bağımlısınız...

arkadaşlar on numara anlatmışsınız hepinize not verdim gercekten güzel bilgiler paylaşmışsınız.böyle güzel konuları anlatırken kelimeler arasında bahsettiginiz'''widget,build,Spyware,phishing'''v.s. gibi kelimeleride parantez icine alar acıklasaydınız keşke bu güzel bilgilerinizi okuyan arkadaşlarımız yazdıklarınızın ne anlama geldigini anlayabilirdi.siz biliyor olabilirsiniz ama binlerce bilgiye ac insan var arkadaşlar.acıklamarınız icin teşekkürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir