Opera'dan yepyeni bir tarayıcı konsepti!

Opera, önümüzdeki aylarda çok farklı, bambaşka bir tarayıcı ile karşımıza çıkacak!

  • Cenk Atlı
Opera'dan yepyeni bir tarayıcı konsepti!

Web tarayıcıları açısından şansı bir türlü yaver gitmeyen firmalardan Opera Software, kendisine bu alanda yeni bir ivme kazandırmasını umduğu yeni tarayıcı projesini duyurdu.

Barselona'daki MWC etkinliği kapsamında yapılan bir söyleşide, Opera yöneticisi Lars Boilesen konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu projenin kullanıcıların bir tarayıcıyı kullanma biçimlerine dair temelden bazı yenilikler yapacağını belirtti.

Boilesen, yeni projeyle birlikte tarayıcıya çok daha akıllı bazı özellikler kazandıracaklarını; yazılımın kullanıcılar tarafından yapılan haber okumak, e-posta kontrol etmek ya da sosyal medyada dolaşmak gibi işlemlerin farkında olacağını ifade etti. Buna göre örneğin bir kullanıcı tarayıcı üzerinde alışveriş yapıyorsa, hemen kenarda ekstra öneriler görebilecekler.

Oslo, Norveç merkezli firma söz konusu proje üzerinde 2015'in sonundan beri çalışmakta olduklarını ve nihayet yeni tarayıcının bu yıl içerisinde, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağını duyurdu. Ancak yeni tarayıcının Opera ismini mi devam ettireceği, yoksa farklı bir isimle mi sahneye çıkacağı henüz belli değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Yenilik yapar, ama sonunda mutlaka batar. 12.16 sürümüyle ekibi dağıttı ve Chromium tabana geçti. Bütün özellikleri kaldırdı. Ben de Opera'yı kaldırdım.

Sadece iOS için geliştirilen Coast tarayıcının android versiyonunu çıkaracaklarını biliyorum ama masaüstü cephesinde neler var bilmiyorum.

Opera'yi Cinliler satin almamis miydi? Oslo merkezli demek gereksiz artik. Made in P.R.C. Kullanirken sakin kredi karti v.b. bilgilerinizi girmeyin.

2015 in sonundan beri çalışmak ne ya. Bu nasıl bir yalan tekniği arkadaş... Görende kırk yıldır çalışıyorlar zanneder. Alt tarafı 2-3 ay olmuş...

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış. Çinlilerden gelen satın alma teklifine yönetimden hissedarına kadar olumlu bakıp teklife balıklama atlamışlardı. Demek Operayı Çinliler için böyle her b.ka burnunu sokan alışverişi tüketimi teşvik edecek şekilde Çinliler için dizayn edecekler birde utanmadan 2015 sonundan itibaren yeni projeymiş. Bırakın yalanı dümeni, Çinlilere satıldığı gün 4 PC'den sileceğim ve Chrome kuracağım. Çinli veri hırsızlarına kendimi fişletmem, kobay ettirmem!

@27 Şubat 2016 21:36 Firefox'u denemenizi öneririm ;-)

@28 Şubat 2016 03:46 kıymetli öneriniz için çok teşekkür ederim. Netscape Mozilla Firefox'u 2006-2008 yılları arası düzenli sonrasında ise çeşitli defalar deneme maksatlı kurdum. Elbette çok yönlü artıları olan bir tarayıcı ben chromium bazlıyı tercih edeceğim olmadı küllerinden yeniden doğan eski Opera CEO'sunun beta aşamasında olan Vivaldi'yi.

Opera Çinlilere satılırsa bu yeni projesi ölü doğmuş olacak ve artık Opera bitecek bu yeni Çin siparişi uyduruk projenin adı da benden olsun ''Son Perde ve Kapanış''

Bir efsanenin kendini nasil bitirdiginin hazin oykusu chrome motoruna gectiklerinde baslamisti, belliki daha nasil batiririz diye hesap yapmaya devam ediyorlar. 12. Versionu eski makinamda kuruludur hala kullanirim arada, hos bir anidan baska bisey degil artik opera.

Bende hala 12.18 sürümünü kullanıyorum. Yeni tarayıcı olarak Chorimium motorunu tekrar kullanırlarsa hiçbir anlamı olmayacak.. baymetin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost