OQO Model 2+: Vista'lı en ufak PC

Bu cihazın boyutlarına sakın aldanmayın; teknik özellikleri hiç de küçümsenecek gibi değil...

  • Halil Mollaoğlu
OQO Model 2+: Vista'lı en ufak  UMPC
OQO Model 2+: Vista tabanlı ve OLED ekranlı UMPC.

Amerikan donanım üreticisi OQO son birkaç senedir yüksek derece taşınabilirlik sunan UMPC'lerde uzmanlaştı. Firma CES fuarında en yeni modelini tanıttı: Uzatılabilir klavyesi ve OLED ekranı olan bir Tablet-PC.

OQO Model 2+'nın genişliği 14 cm, derinliği ise 2,5 cm. Bu da DIN A6 ebatlarında bir kâğıttan daha ufak olduğu anlamına geliyor. 5 inçlik OLED ekran 800 x 480 piksellik bir çözünürlük sunuyor ve yukarı itildiğinde trackpoint kullanımını da mümkün kılıyor. Kullanım imkânı olarak klavyenin yanında dokunmatik ekran için verilmiş kalem de var.

İşlemci olarak Intel 1,33 GHz Atom Z520 veya Intel 1,86 GHz Atom Z540 sunuluyor. 2 GB sistem belleği oluşturulan bu kombinasyon Windows Vista Business kullanımını mümkün kılıyor. Daha düşük hızlı işlemci ve 1 GB RAM sunan yapılandırmada ise Windows XP kullanılıyor.

Depolama olarak 120 GB'lık sabit diskin yanında 60 GB'lık SSD de kullanılabiliyor. İletişim imkânları da sınır tanımıyor: WLAN, Bluetooth 2.0 ve UMTS/HSDPA.

HDMI çıkışı üzerinden harici bir ekranda 1920 x 1200 Full-HD çözünürlüğüne kadar oynatım yapılabiliyor. Standart bataryası 3,5 saat, daha güçlü ama ek olarak temin edilebilen bataryası ise 7 saat dayanıyor.

OQO Model 2+ 2009'un ilk yarısında ABD'de 999 dolara satışa sunulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

vay yavrum vay... enayiPhone'a para bayılanlar çatlar hasetinden :D

Birincisi iphone la bunu bir tutamayiz ikincisi ise 999 dolara ABD de satilacak deniyor bildigim uzere bunlarin fiyatlari daha yukarida olacak 999 dolar iyimser bi rakam ama kisaca soliyim imkansiz...

999 dolara ABD de satilsa ulkemizdeki fiyatiyla 2 tane iphone alinacak fiyatta olur ne yazikki :S

iPhone'u çıktıktan 2 sene sonra 1800-2000ytl'ye satıyorlar ... bu alet daha çıkmadan 999$ ;)

ikincisi :p herhalde ki iPhone ile bunu bir tutamayız bu cep bilgisayarı seninki sosyete çerezi :p

ya bu uzuz olur 500-600 tl falan olur

iPhone'la bilgisayarı da kıyasladınız ya daha da bi şey demiyorum :D

bu nerdeyse tam donanımlı bir laptop kadar iyi daha ne olsun dimi öle değilmi....

En küçük Vistalı PC bu değil. Kullandığım Sony Vaio UX serisi 4.5" ekran genişliği ile en küçük Vistalı PC'dir ve dahası bu boyutta gerçek ekran çözünürlüğü 1024x600'dür. Ne yazık ki OQO'dan en önemli eksiği 3G yerine GPRS/EDGE modemi olması.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play