Oracle CEO'sunun yeni maaşı 1 dolar!

Dev yazılım şirketi CEO'sunun maaşını 1 dolara indirdi! Peki her şey, gerçekten göründüğü gibi mi?

Yazılım devi Oracle Corp, geçen yıl 1 milyon dolar olan CEO'sunun maaşını 1 dolara düşürdü. Oracle CEO'su (Chief Executive) Larry Ellison da bu maaş indirimine razı oldu.

Şirket yaptığı açıklamada Ellison'un Oracle'da önemli bir hisse sahibi olduğunu ancak bununla beraber şirketin işletmesinde, strateji ve büyümesinde aktif ve önemli bir rol oynadığı için, yıllık bir gelire de hak kazandığını düşündüğünü ifade etti. Şirket yine de Ellison'un taban maaşını 999.999 dolar düşürdü.

Oracle CEO'su taban bir maaş, senelik prim ve hisse alıyor. 2009 yılında Ellison'un toplam gelirinin yüzde 97'sini prim ve hisseler oluşturuyordu. Maaşı, gelirinin yüzde 1.2'sini, ve diğer ek gelirler de 1.8'ini oluşturuyordu. Burada Ellison'un aldığı maaşın 2009 yılında 1 milyon dolar olduğunu, yani yılda tahmini 120 milyon dolar kazandığını belirtmekte de fayda var.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

E durum böyleyse benim de maaşımı kessinler :)
*=niso fan=*

Ayda 1 milyon $ fena deil :D ama Oracle yani biz öğrenmek için biyerlerimizi yırtıoz adam yaratıcısı.. helal olsun..

Allah başka dert vermesin. :)

adam bi dünya para kazanıyor 1milyon dolarda gözü yoktur tabiki

120 milyon dolar maaş mı? ben bu şirketi ilk defa duyuyorum ama herhalde teknoloji dünyasında bu adamı geçen yoktur...

ne biçim düzen bu ya.. bazıları senede 100 küsür milyon dolar kazanır. bazılarıda bitarflarını yırtar günde 12-15 saat çalışır, haftalık izni bile olmaz çoğu zaman. ama senede 4 bin dolar ya kazanır ya kazanmaz. adaletmi şimdi bu???

mezara mı götürecekmiş onu arkadaş

Arkadaşlar yazmış. millet biryerini yırtar. bu adamlar kafalarını bilgisaayrdan zamanında kaldırmayıp oracle gibi yazılımlar ürettiler üretiyorlar. Veritabanı sektörünün lideri dünyada adamlar. Onlar kazanmayacakta normal memur mu kazanacak.

Programcı değil veritabanı uzmanı ol ama sağlam olarak kanıtla kendini en az 3 milyar maaş al oturduğun yerden. Veritabanı konusunda master ol, sql server, oracle bu ikisini çok iyi bil aylık 20 bin dolar al. Al sana senede 240 bin dolar eder.

Veritabanı yazılım sektöründe çok büyük meblalar oynuyor.

Adam zamanında çalışmış, artık kas gücü değil bey,n gücü makbul

Yıllık geliri 120 milyon doları buluyorsa kabul eder tabi 1 doları. Sonuçta kendini düşünmesi gereken bi durum yok ortada. Şirketin az da olsa tasarrufu için katkıdır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir