Oracle, Java eklentisini öldürüyor!

Java'nın geliştiricisi Oracle, Java tarayıcı eklentisini yakında öldüreceğini duyurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Oracle, Java eklentisini öldürüyor!

Eklentilere dayanan web, geçmişte kaldı. Bunun farkında olan Oracle, Java eklentisini öldürme kararı aldığını duyurdu.

Firma yaptığı açıklamada web tarayıcısı geliştiricilerinin artık eklentilere dayalı web standardı sunmadığını, bu yüzden Java eklentisinin bu sene yayınlanacak JDK 9'dan itibaren kapatılmaya başlanacağını söyledi. Java, çeşitli açıklar ve güvenlik sorunları nedeniyle çoğu zaman eleştiriliyordu. Bu yüzden çoğu kullanıcı, eklentiyi web tarayıcısında zaten devre dışı bırakmış durumdaydı.

Oracle, blog gönderisinde şunları söyledi: "Modern web tarayıcısı üreticileri ürünlerindeki eklenti desteğini kısıtlayıp azaltıyor. Bu nedenle Java'ya dayanan uygulamalar geliştirenlerin (tarayıcı eklentisine dayanan) Java Applet'lerinden eklentisiz Java Web Start teknolojisine geçmeyi düşünmeleri gerekiyor."

Java 9'un geçen sene yayınlanması planlansa da bu, henüz gerçekleşmedi. Java'nın yeni sürümü, daha güvenli, hafif ve yönetimi kolay olan modüler bir yaklaşıma geçiş yapacaktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

E-imza ne olacak? E-imzanın sertifika USB dongılı javaya muhtaç

Kullanan var mı? En çok açığın bulunduğu platform!

java ve flash player.... gebersin artık!...

@30 Ocak 2016 20:39 java ve flash player ayrı platformlardır kulaktan dolma bilgilerle yorum yamayalım lütfen java sadece bir eklenti değildir. Birçok platfomda kullanılan bir programlama dilidir. Her teknolojide olduğu gibi java da güncellenip kendini günümüz teknolojisine ayak uydurur duruma getirir. Aplet java'nın tabanında bulunan eski bir teknolojidir ve Oracle da gerekeni yapacağını bildirmiş. Java'nın ölmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bilgilendirmek istedim.

@30 Ocak 2016 23:18 bilgilendirme arkadaşım. soran da olmadı zaten.....

efatura mali mühür e imza bunlar ne olacak yeni sürümde kaldırsada eski sürümlerde kullanılmaya devam edilir.

Java ne ise yariyormuski

Ev kullanicilari icin fark etmiyor, baksaniza "java ne icin kullaniliyor" diye soranlar var, is dunyasi, program gelistiricileri icin javanin bitirilmesi cok muhim.. turkiyede kamu kurumlarinin hepsi neredeyse java kullaniyor, bu ulkemiz icin sikinti olusturur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost