.org Alan Adının Fiyatı Muhtemelen Katlanacak

Popüler alan adı uzantısı .org, "kar amacı güden" bir şirkete devrediliyor. Bu durum, fiyatları fena halde vurabilir!

.org Alan Adının Fiyatı Muhtemelen Katlanacak

Alan adlarının en ünlülerinden .org'u idare eden Public Interest Registry (PIR), özel sermaye şirketi Ethos Capital tarafından satın alınacağını duyurdu. Bu satın almanın sonucunda .org alan adlarının fiyatı, önemli derecede artabilir.

PIR, şimdiye kadar kar amacı gütmeyen bir alan adı kayıt kuruluşuydu. Ancak 2020'nin ilk çeyreğinde, anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte kar amaçlı bir şirketin parçası olacak. Bu durum, .org alan adları kar amacı gütmeyen kuruluşlara ayrıldığından kafaları biraz karıştıracak.

Public Interest Registry'nin CEO'su, satın almayla ilgili basın duyurusunda bu sahip değişikliğinin .org topluluğunu etkilemeyeceğiyle ilgili bir açıklama yaptı.

İnternet kayıt kuruluşu ICANN, bu senenin başında .org alan adı için fiyat limitlerini kaldırmayı kabul etmişti. Bu durum, kar amacı gütmeyen ve yüksek alan adı ücretlerini ödemekte zorlanacak birçok kuruluşta şok etkisine neden olmuştu. PIR ilk aşamada .org'un fiyatını artırmayı planlamadığını söylemişti, ancak kurumun sahibi artık kar amacı güden bir şirket olduğundan, fiyatın aynı kalma ihtimali oldukça düşük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Çözüm: Org yerine başka bir ücretsiz uzantı oluşturulmalıdır ve fikri mülkiyeti kar amacı gütmemesi karşılığında bir kuruma veya vakfa devredilmelidir. Daha sonra org uzantıları yeni uzantı ile değiştirilmelidir. Bu dünyada hiçbir şey vazgeçilmez değildir. Bu işi örneğin Açık Kaynak Vakfı veya Linux Vakfı üstlenebilir...

*.or veya orn veya ogn (Organization) uzantısı oluşturulsun ve belli şartlar karşılığında güvenilir bir vakfa devredilsin veya güvenilir bir vakıf *.or uzantısını kendi oluştursun, gerekli taahütlerde bulunsun ve org uzantısına sahip domain'ler or uzantısına taşınsın! Bence Linux Foundation veya Open Source Foundation herkes için iyi bir seçim olabilir. Tabii ki ICANN 'de tematik bir mülkiyet kısıtlaması yoksa...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play