Ortak Adres Defteri

Adres defterinize dünyanın herhangi bir yerinden ulaşmak ister misiniz? CHIP, bunun ve hesaplar arasında adres transferi için yapmanız gerekenleri bu yazıda açıklıyor. Ayrıca online hesaplara adres defterlerinin aktarılmasıyla ilgili ipuçlarını bulabilrsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda en yaygın olarak kullanılan e-posta programı Outlook Express’tir. Bir çok kullanıcı söz konusu programı offline iletiler hazırlamak ve bunları Kolaymail, Mynet Hotmail veya Yahoo gibi bedava e-posta hizmeti veren sunucular üzerinden göndermek için kullanırlar. Ancak bu lokal çalışma bazı sorunlara yol açabilir: Örneğin iş yerinden veya tatilde bir internet kafeden e-posta göndermek isteyenler Outlook Express adres defterine ulaşamazlar. Çözüm çok basit: Outlook Express adres defterinde bulunan tüm e-posta adresleri, adresler faks ve cep telefonu numaraları gibi bilgilerin tümünün ayrı bir dosya içerisinde saklanması. Bunun için tek bir çözüm mevcut. Daha sonra isterseniz bu dosyayı bir disketle devamlı yanınızda taşıyabilir ya da hesabınızda bulunan bir bedava e-posta sunucusu üzerinde saklayabilirsiniz. DİKKAT! Online tutulan adres defterinin güncelliğini koruyabilmesi için söz konusu aktarma işlemini belirli aralıklarla tekrar etmelisiniz.

Adres Defteri’nin dosyaya kaydedilmesi
İlk adımda Adres Defteri’ndeki tüm girdiler CSV dosyaları içerisine kaydedilmelidir. Bu, adres bilgilerinin farklı programlar arasında değiştirilebilmesi için yaygın olarak kullanılan bir dosya biçimidir. İkinci adımda bu dosya Mynet,Yahoo gibi (sunucu desteklediği sürece) eposta sunuculara aktarılmalıdır. Eğer farklı bir ücretsiz e-posta hizmeti kullanıyor ve çalıştığınız sunucunun bu tür bir fonksiyonunun olup olmadığını veya CSV dosyasını destekleyip desteklemediğini bilmiyorsanız online yardımdan faydalanabilirsiniz.

1-Outlook Express’i çalıştırın ve Adres Defteri’ni açmak için Araçlar/Adres Defteri komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerinde adres bilgilerini CSV dosyasına kaydetmeniz için yardımcı olacak sihirbaza ulaşabilirsiniz.

2-Bunun için Dosya/Ver alt menüsünü açın ve burada bulunan Diğer Adres Defteri komutunu çalıştırın. Ekrana gelen Adres Defteri Verme Aracı penceresindeki listeden “Metin Dosyası (Virgülle Ayrılmış Değerler)” seçeneğini işaretleyin ve aktifhale gelen Ver düğmesine tıklayın.

3-Takip eden pencere üzerindeki kutucuğa tıklayarak kaydedilecek dosya için uygun bir isim girin. İpucu: Dosyayı Adresler adı altında kaydedin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir