Overclock depremi: Önce Core i7, sonra Phenom

Önce Core i7 ile müthiş bir hıza ulaşıldı, ardından AMD Phenom ile kırılan yeni rekor geldi...

Duck'tan yeni Core i7 overclock rekoru!
İşte Duck'ın inanılmaz rekorunun ispatı.

Ümit Öncel - Halil Mollaoğlu

Duck'u tanıyorsunuz. Onun overclock konusundaki becerilerine daha önce de şahit olmuştunuz. Ve Japon overclock ustası yine yapacağını yaptı. En sevdiği oyuncağı olan Intel Core i7 3.2 GHz Extreme işlemcisini, bir Asus P6T6 WS Revolution ana kart ile birleştirerek, daha önce ki 5.510,09 MHz'lik rekoruna tarihe gömen 5.611,22 MHz hıza ulaştı.

Duck'ın ulaşmış olduğu overclock oranı ise %75,4 olarak saptandı. Bu oran, Aralık ayında ulaşmış olduğu %73'ün oldukça üzerine ve bundan daha iyisini yapmak artık gerçekten çok zor. Duck'ın yeni rekorunun sırrı ise tabi ki Asus'un overclock meraklıları için özel olarak geliştirmiş olduğu P6T6 WS Revolution ana kartı.

Tabii ki bu hız Core i7 ile ulaşılmış en yüksek hız. Sistemin uzun süre bu hızda kalmasını sağlamak ise var olan imkanlarla Duck için bile mümkün değil.

Phenon II X4 6,5 GHz'e overclock edildi

Overclock edildi: Phenom bu işkenceye ancak kusursuz soğutma ile dayanabiliyor.

ABD'de donanım çılgınlarından oluşan diğer bir grup ise, bir AMD Phenom II X4 işlemciyi 6,5 GHz'e overclock etti. İşlemci bu süreç içerisinde sıvı nitrojen ve sıvı helyum ile soğutuldu.

Phenom yongasının aşırı ısınmaması ve bunun sonucu olarak erimemesi için işlemcinin etrafı -232 derece sıcaklığında olmalıydı. 6,5 GHz'lik etkileyici bir saat hızının yanında yepyeni bir 3DMark dünya rekoruna da ulaşıldı: Overclock edilmiş sistem 3DMark 2005'te 45.474 puana ulaştı.

Heyecanlı overclock deneyinin gidişatını video köşemizde seyredebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bu adamlar uçmuş yaa :)

"Phenon II X4 6,5 GHz'e overclock edildi"
Phenon değil, Phenom. Çok klas bir işlemci yaptı AMD. Sıvı nitrojeni herkes evinde uygulayamaz ama herkesin kullanabileceği hava soğutma ile 4 GHz'i görüyor.

Benim yıllık ödevdi intel işlemcileri tarihi listesi resimli bir şekilde panoya hazırlamak Bilişim teknolojileri temelleri dersinde çok aramıştım :))

pardon yorumu yanlış yere yollamışım intel mimarisi resimlerine yazıcaktım..

Offf 5.611,22 MHz ne demek? oyunlar bayram eder böyle bir sistemde.

overclock ta amd nin bileği bükülmez.

ben kendi Amd işlemcimi overclock etsem bu sıvı nitrojen ve sıvı helyumu nerden bulucam bunlar olmadan normalini yapsınlar :D kaça basıyor :DD:D

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
ben kendi Amd işlemcimi overclock etsem bu sıvı nitrojen ve sıvı helyumu nerden bulucam bunlar olmadan normalini yapsınlar :D kaça basıyor
-------------------------------------
Hava soğutma ile 4 GHz.

overclock ta amd nin bileği bükülmez.
--------------------------------------------------------------------------
Gördük Phenom ları, Bide core 2 duo ları.

amd'yi soğutmak için ancak sıvı nitrojen yeterli olabilir :P

core2duo e8400 işlemcimden o kadar memnunum ki ,zaten bunu yükseltirsem tüm sistemi değiştirip corei7'ne geçicem .

demekki Derin dondurucuda bile AMD eriyecek

AMD bu sefer çok iddialı geliyor.

daha önce yazmıştım ama herhalde verdiğim linkler reklam olmuş çıkmamış

neyse.. amdnin 6 ghz overclock yapılmış hali i7'nin 2,4 ghzlik işlemcisinin gerisinde kaldığından haberiniz varmı. bununla ilgili test vardı ama sitenin reklamı olduğu için gönderemeyecem sizin bilginiz olsun yeter :)

Arkadaşlar Amd zamanında athlon serisi ile pentium 4 lerden hem fiyat hemde performans açısından daha iyiydi. Ama athlon dan sonra bana sorarsınız iyi işlemci çıkartmadılar intel adeta ezdi geçti. Burada amd yi kötülemeye çalışmıyorum ama gerçek bu sizde gerçekleri görün ve ucuz marka holiganlığı yapmayın

bu hızda amd kesin yanardı çok fazla ısınıyor amd .....

Core i7 pahalı, anakartı pahalı, DDR3 ramlar pahalı. AMD biraz ucuz ve AM2+ anakartı değiştirmeye gerek yok ve DDR2 destekliyor. Herkes bütçesine göre karar verir. SSD sabit disklerin çıkması bakalım ne zaman olacak ve maliyeti bakalım ne zaman düşecek.

Sayfa Yenilenme artık!!!!! Ellerim yoruldu aynı şeyleri yazmaktan.

Intel kullanıyorum. Yarın sistem toplayacak olsam AMD tercihim olurdu, fanatik olmaya gerek yok. Önemli olan ne için sistem toplayacagınızın farknda olmanız. Özetleyim saygılar.

delibalta_53 yazmış:

bu hızda amd kesin yanardı çok fazla ısınıyor amd .....
---------------------------------------------------------------------------------
Arkadaşım ikinci sayfayı okumadın mı? AMD daha fazla hızlara ulaşmış. Yanmamış da. Ön yargılarınızı bir kenara bıraksanız da rekabetin getirdiği ucuzluğun tadını çıkarmaya devam etsek.

sallayın asusu o hızda 3dmark scoru ala bilmişmi
http://www.techpowerup.com/img/09-02-02/16a.jpg

o kim la bana da oğretsin bu işi

yalnız intel overclocku yapan kişi bir kişi ve kendi imkanlarıyla oc yapmıştı, amd ise bu testi tamamen profesyonellerden oluşan bir ekiple yaptı yani bu karşılaştırma hiç bi işe yaramaz.

uçmuş bunlar bildiğim kadarıyla sınır -273 sınırı zorluyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play