Oyun devinde işler iyice karıştı!

Kısa süre öncesinin bir numarasıydı ama şimdi; eski günlerini mumla arıyor! İşte o dev...

Oyun devinde işler iyice karıştı!
Firmanın nasıl bir önlem alacağı merak ediliyor

Xbox One ve PS4 kendisini gösterdiğinden ve Valve de Steam Machine ile işleri iyice karıştırdığından beri, Nintendo'dan haber alamaz olmuştuk. Uzun zamandır sessiz kalan firma, sonunda konuştu ama öyle görünüyor ki işler hiç de iyiye gitmiyor.

Firma çok satan Nintendo Wii ürünün ardından, yine Sony ve Microsoft'tan önce üreterek piyasaya girdiği konsolu Wii U ile satış konusunda büyük sıkıntı çekiyor. Firmanın yaptığı özel bir finans toplantısının ardından ortaya çıkan satış rakamı 2.8 milyon Wii U oldu. Fakat bu miktar geçen sene dokuz milyon dolaylarındaydı. Nintendo için bu mali yıl dönemi 31 Martta sona eriyor. Fakat PS4'ün Kasım 15'ten Aralığın sonuna 4.2 milyon satması ve Xbox One'ın da 22 Kasım'da başlayan satış maratonunu Aralık sonunda 3 milyon ile tamamlaması, Nintendo'nun yarışta geride kaldığını gösteriyor.

Wii U üzerinde düşüş yetmezmiş gibi Nintendo'nun çılgınca satış yapan 3DS taşınabilir konsolunu satışları da büyük ölçüde düşüş yaşamış durumda. Geçen yıl 18 milyon ünite satan konsolun, bu yılki açıklanan satış miktarı 13.5 milyon adet. Firmanın hesaplarına göre kaybedilen para miktarı 336 milyon dolar. Yapılan açıklamaların genelindeyse yaşanan bu devasa sorunlara karşı Nintendo'nun nasıl bir çözüm bulacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Eylül ayında deluxe Wii U bundle fiyatını 349 dolardan 299 dolara çeken Nintendo'nun bu hareketi de bir işe yaramamış gibi gözüküyor.   

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Nintendo yavaş yavaş, sessizce ölüyor.

Hala Turkiyeye getirmesinler -.-

bir zamanlar 1 numaraydı dediğiniz (burada wii kast ediliyor) xbox 360 playstation 3 birincililk için başabaş rekabet içersinde diye haber yapıyordunuz! ;) budaki sorun hiçbir şey ufak bir strateji değişikliği ile işleri yoluna koyar. aslen bırakın sorunu büyük büyük buhran yaşayan; 6 milyar dolar açığı olan sony ve en büyük gelir kapısı olan işletim sistemini satamayan microsoft!

yapması gereken şey belli. ps4 ve xbox gibi güçlü donanımı olan, oyunları full hd oynatan yetenekte yeni bir konsol üretmek. hem de en kısa zamanda...

Kardan zarar etmişler. 18 m,lyon satış nedir ya...

millet süper mario oynamak istemiyor artık. bir firma 20yıl boyunca 1tane oyun ile mi ön plana çıkar.

Nintendo ölmez daha öncesinde N64 ve Gamecube ile bunu yasadi. Nintendo kendi elindeki lisanslari durumu idare ettirir. Zaten Nintendonun wiiudaki en büyük hatasi bu tablet olayi oldu. Pahaliya satincada bu durum gerceklesti, Wii benzer yapida sadece HD grafik veren bur makine cikarmis olsalardi bunu yasamazlardi zaten 3ds ve 2ds satiyorsun bu aletlere tablet seklinde sacmalik cikartacgina program ile kontrol imkani veren bir program yapabilirdi. 2013 yilinda grafik ve güc olarak yeni nesil konsollari beklerken siz 360 ve ps3ten geride bir makina cikartiyorsunuz ve tek prtaya sürdügünüz tablet olayiki oda tam bir sacmalik. Ama Nintendo 3ds ve kendi oyun tabani ile ile durumu kurtarir tekrar yeni nesil makinelerde güclenmis bir sekilde cikar.

geleceğe göre yanlış adımlar attılar iyi bir ürün yapmak ellerindeydi yanlış ürünle yanlış kitleye hitap etmenin kaybı bu .

bu işin büyük üstadları sega ve nintendo`dur. sega sony`yi alt etmek için dreamcast 2`yi hazırlamaya koyulmuştu ki microsoft konsol sektörüne girdiğini açıkladıktan sonra sega konsol sektöründen çekildiğini açıkladı (sega hayranları sega yöneticisini dreamcast 2 için hâlâ röportajda sıkıştırıyorlar, youtube`da bulabilirsiniz) eee çekilmekte haklı tabi adamlar, sony ve microsoft`un kendileriyle alay edildiğini göremeyecek kadar gözleri kör olmuş fanlarla savaşılmaz biliyor adamlar çünkü; toplasan kendisine özel olan güzel oyun sayısı 5`i geçmez (playstation 2`den bahsediyorum zaten playstation 3`te o kadarı bile yoktu) geriye kalanı da komple pc oyunundan çevirme olanlar zaten, fanlar buna rağmen yere sığdıramıyor. kullanışsız kalite yoksunu uyduruk dandik berbat tasarlanmış kolay bozulan kontrölleri biz playstation`da gördük, piyasaya sürüleli seneler geçtikten sonra sorunları hataları anca düzeltilebilen konsol saçmalığını biz xbox ve playstation`da gördük, kasıtlı bir şekilde kolay bozulacak şekilde uyduruk üretimli konsolu biz playstation`da gördük, gerek üretim malzeme kalitesi gerek görüntü kalitesi bakımından rakiplerinden fark yemesine rağmen dünyadan bi haber fanları sayesinde ayakta tutulan konsol markası saçmalığını biz playstation ve xbox sayesinde gördük, pc ile kıran kırana rekabet içersinde olmasına rağmen konsol`da pc donanımı kullanma dehalığını (!) biz xbox ve playstation`da gördük, nedendir bilinmez nedense konsolda oyun oynanmaz modası geçti nidaları meydan sony ve microsoft`a kaldığında yükselmeye başladı. sega çekilmeyecekte sektörden ne yapacaktı aferin iyi yapmış adamlar. kaliteli oyundan bi haber adamlar hâlâ; "o konsol 1080p oynatmıyorsa bence iyi değildir" diye dolaşıyor; orjinal doom oynamak doom 3`ü oynamaktan, orjinal starcraft oynamak starcraft 2`de oynamaktan, street fighter 2`yi oynamak street fighter 4`le oynamaktan kat be kat kat zevkliyse yemişim o 1080p`yi!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir