Oyun devinden şaşırtan sözler

Konsol oyunları rekorlar kırmaya devam ederken, bu oyun devinin söyledikleri çok tartışılacak!

  • Ümit Öncel
Oyun devi konsollarda gelecek görmüyor!
Akıllı telefonların oyun dünyasının geleceği olabilir mi?

Bugün milyonlarca eve PS3 veya Xbox 360 gibi bir oyun konsolu girmiş durumda ve en az bir o kadar oyuncu da konsol almaya hazırlanıyor. Ama bu yatırımlar çok da uzun vadeli olmayabilir. En azından Mass Effect 2'yi çıkartan oyun dünyasının dev firması BioWare'in kurucularından Greg Zeschuk böyle düşünüyor. Zeschuk oyun konsollarının bugün için hale sektörün itici güçlerinden biri olduğunu kabul ediyor ama zaman içinde bu önemlerinin yavaş yavaş gözden kaybolmaya başlayacağını iddia ediyor.

Zeschuk'e göre oyun dünyasının geleceği ise taşınabilir cihazlarda. iPhone ve iPad gibi taşınabilir cihazların becerileri geçen gün artarken oyuncuların da bu cihazlara giderek ısındığını belirten Zeschuk, özellikle yeni nesil oyuncuların bu cihazları birer oyun aracı olarak daha ciddiye aldığını söylüyor. Gerçekten de akıllı telefonların pazar payı 2008'de %5'lerdeyken 2009'u %19'da kapatmış olmaları bu tip cihazların büyük bir hızla yaygınlaştığını ve oyun da dahil her alanda kısa süre içerisinde kendilerine önemli bir avantaj sağlayacağını söylemek mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Mevcut pil ömürleri geliştirilmedikçe bir yere varamazlar. 1 saat oyuna anca dayanabilen bir pille kimse oyun oynamaya cesaret edemez.

"Akıllı telefonların oyun dünyasının geleceği olabilir mi?"

anlam düşüklüğü var sanki..

saçmalamış abimiz ,el kadar ekranda ne oyunu? anca tetris oynanır onlarda

pili çok dayanıyormuş gibi birde 3d grafikli oyunlar oynayında 10 dakikada bitsin pili...

Mevcut pil ömürleri geliştirilmedikçe bir yere varamazlar. 1 saat oyuna anca dayanabilen bir pille kimse oyun oynamaya cesaret edemez.
____________________________________________________

Ama bir de bunu fişten asla çıkartamayacağın konsollarla karşılaştırırsan sanırım hala üstte kalıyorlar...

Bu cihazlar şarja takılı iken tv çıkışlarında full hd ve 5+1 desteği vermeye başlarsa mümkün olabilir. Şimdiki dizüstü pcler bu şekilde çalıştıkları için masaüstülerden daha cazipler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play