Oyun dünyasında bir efsane daha doğuyor...

Geçtiğimiz günlerde satılan, Quake ve Doom'un babası id Software'de heyecanlı gelişmeler yaşanıyor.

Oyun dünyasında bir efsane daha doğuyor...
Efsane yapımcı id Software Zenimax çatısı altında

Geçtiğimiz günlerde id Software'i Zenimax'ın satın aldığını öğrenip şaşırmıştık. Wolfenstein, Doom, Quake gibi efsane oyun serilerinin yapımcısı olan id Software, böylece Zenimax'ın kanatları altında Bethesda ile kardeş şirketler haline gelmişti.

Bethesda Softworks ise Elder Scrolls serisinden Morrowind, Oblivion ve Interplay'den satın aldıkları Fallout lisansı altında geliştirdikleri Fallout 3 ile tanınan ve oyuncular tarafından çok sevilen bir firma.

Yaptıkları oyunlara ve oyun dünyasına etkilerine bakarak her iki firma için de efsane oyun yapımcıları diyebiliriz. Özellikle id Software'den John Carmack tam bir dahi. Kendisi uzun yıllar boyunca bilgisayar oyunlarında devrim yaratan grafik teknolojiler geliştirdi. Bugün oynadığımız FPS türü oyunlardaki yüksek, hatta sistem ağlatan grafik standartlar Carmack'ın eseridir. Crysis gibi en iyi oyunları geliştirenler bile hep Carmack'ın tekrar tekrar başardığı o devrimsel grafik gelişmeyi amaçlamıştır

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

id ne yaparsa iyi yapar. Hayırlısı olsun onlar için.

Carmack olduğu sürece id her zaman zirvede seyreder, alınmasının tek avantjı aynı zaman dilimine fazla oyun sığdırmak olmuş hepsi bu.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Oyun dünyasında bir efsane daha doğuyor...
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir