Oyun dünyasında GamerGate fırtınası dinmiyor

Oyun yapımcısı bir kadının bir oyun eleştirmeniyle yatması üzerine patlak veren skandal büyüyor!

Oyun dünyasında GamerGate fırtınası dinmiyor

Eğer oyun dünyasını takip ediyorsanız, GamerGate skandalını duymuş olmalısınız. Skandal, Ağustos ayında bağımsız oyun geliştiricisi bir kadının, oyun eleştirileri yazan bir editörle, onun geliştirdiği oyuna güzel yorumlar yapması karşılığında yattığının ortaya çıkmasıyla patlak vermişti. Bu olay üzerine oyun severler, oyun medyasındaki bu yoz ilişkiler nedeniyle yanlış yönlendirildiklerini ve kötü oyunlara güzel notlar verildiğini ifade ederek isyan etmişti. Hatta, oyunlar için seslendirme yapan Hollywood yıldızı Alec Baldwin Twitter hesabından bu olaya #GamerGate (Oyuncu Skandalı) ismiyle hashtag açınca hadise daha da dikkat çekmişti.

Ardından meseleye feministler de dahil olup oyun dünyasında sadece erkekler için oyunlar olduğunu, kadınların küçük görüldüğünü ve alaycı şekilde resmedildiğini iddia ederek yeni bir cephe açtılar. Ayrıca bu feminist yazarlar, GamerGate tepkisinin haksız olduğunu, bir kadının istediği adamla beraber olabileceğini vurgulayarak konuyu başka yöne çekmeye çalışınca, oyuncuların daha büyük tepkisini çektiler ve oyun medyasındaki yozlaşmayı vurgulamaya çalışan GamerGate protestocuları iyice çileden çıktılar.

Şimdi hadise yeni bir boyut kazandı zira GamerGate'e karşı olan bir feminist yazar, Anita Sarkeesian, eğer Utah eyaletindeki konu hakkındaki konferansını iptal etmezse "ABD tarihindeki en kanlı okul saldırısı ile öldürülmekle" tehdit edildi. Aynı zamanda, skandal protestolarına karşı olan bir başka oyun yapımcısı Brianna Wu, adresi bilindiği için, hayatından endişe ederek evini taşımak zorunda kaldı.

Şimdi işin içine polis karışacak ve ölüm tehditlerinin kaynağı araştırılmaya başlanacak. Öyle görünüyor ki, Ağustos ayında başlayan skandal büyüyerek devam edecek ve önümüzdeki günlerde sadece oyun medyasında değil, ana akım medya kanallarında, haber bültenlerine kadar ulaşacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

şimdi biri bir oyun almaya yelteniyor, ama sırf oyun bir kadın tarafından yapıldığını öğrendiği için satın almayı iptal ediyor! !!?? bu feministler river raid oyununu nasıl açıklayacaklar acaba? bir tanede bayan hacker çıkmıştı çıplak pozlar verip duruyordu. kadınlar istedikleri işte istedikleri kepazeliği yapsınlar nasıl olsa bütün olayı bizim sırtımıza yıkıp kurtulmaya çalışıyorlar.

Eğer söylenen deli saçması birşeyse her zaman tek bir cümlede çöker: River Raid ve Carol Shaw derim.

hadii hii vah vah, feministler bunu iddia ediyorlarsa; Carol Shaw 1982 senesinde River Raid oyunu satış rekorlarını nasıl kırabiliyor? hatta bu oyun en büyük efsane oyunlardan biri kabul edilir. bu efsane oyunun bende ayrı bir önemi vardır.

hayatta en mide bulandırıcı biri, haksız konumdan haklı konuma geçmek için duygusal yönden sinsice saldırır bunun yoluda her zaman olayı kendi tarafına yontarak saçmalamaktan geçer. oyun severler bu sinsi saldırı tuzağına düşmüşler, şimdi bunlar bunu "bir kadın yazar haklı olduğunu söyleyemez bile bunu yediremeyenler bize saldırdılar" diyerek kullanacaklar. oyun severler sadece River Raid deseler yeterdi o femistler flawless victory olacaklardı!

sırf kadın olduğu için bir kadının oyun sektöründe başarılı olması imkaaansızz hüüüllloooggg!!! oradaki fırlamanın biri: River Raid der feministler "Finish Her" olurlar! :D

"Ardından meseleye feministler de dahil olup oyun dünyasında sadece erkekler için oyunlar olduğunu, kadınların küçük görüldüğünü ve alaycı şekilde resmedildiğini iddia ederek yeni bir cephe açtılar." bu skandalı yapanın kadın olmasına rağmen feministler çıkmış bi yerden haklarını savunmaya çalışıyor ne alaka? ayrıca sadece erkekler için oyun yok sims mesela evrensel bir oyun ayrıca isterseniz dota gibi oyunlar oynayabilirsiniz

Ya büyütülecek birşey yok öz eleştiri yapmışlar ;-)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir