Oyun dünyasını sarsan şok karar!

L.A. Noire piyasada fırtına gibi eserken, Rockstar cephesinden gelen bu haber herkesi şok etti!

  • Ertuğrul Süngü
Rockstar'ın Team Bondi ile işi bitti mi?
Kaynaklar ortaklığın bittiğini söylüyor

L.A. Noire piyasaya çıkığı günden bu yana hem en çok konuşulan, hem de en çok satan oyunlar arasında. Oyunun dağıtımcısı olan Rockstar Games ve yapımcısı olan Team Bondi'yse, bu güne kadar birçok yerden övgü üzerine övgü aldı.

Dışarıdan bakıldığında harika gözüken bu takım çalışmasıysa, aslında pek de öyle değil. Özellikle oyunun beklenen tarihten çok daha geç piyasaya çıkması ve düzenli olarak meydana gelen aksamalar yüzünden Rockstar Games, büyük ihtimalle Team Bondi ile yeniden çalışmayacak. Bütün bu haberlerin kaynağıysa, Gamesindustry.biz isimli bir siteden geliyor. Siteye göre ismi herhangi bir şekilde ifşa edilmeyen kaynaklar, iki firma arasında yapılan yazışmaları ortaya çıkardı.

Team Bondi'nin kurucusu olan Brendan McNamara ile apayrı bir sorun yaşandığını ileri süren kaynaklar, aslında daha önceleri IGN'de yayınlanan bir makaleyi yazan aynı kişi tarafından rapor edilmiş durumda. O zamanki makalede, ismini vermek istemeyen 11 adet Team Bondi çalışanı, L.A. Noire'in yapımı hakkındaki birçok sorundan şikayette bulunmuşlardı. 2004 yılında başlanan oyunun yapımında çalışan ama oyun çıkmadan önce Team Bondi ile yollarını ayıran insanların isimleri, firmanın kendi sitesinde yayınlanmıştı. Çünkü bu isimler oyunun "credits" kısmında yer almıyordu.

Bundan sonra ne olacak?

Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı

Gamesindustry, geçtiğimiz günlerde hali hazırda olan bu kaynağı daha da genişletti ve birçok farklı ithama ulaştı. Kaynaklardan bir tanesi; "Rockstar'ın Team Bondi'yi ne kadar aşağıladığına ve değersiz gördüğüne şahit oldum. Eminim ki Rockstar'ın Team Bondi'nin bir sonraki oyununu piyasaya çıkarmak gibi bir düşüncesi olmayacak. Aynı zamanda, Rockstar oyunun yapımı esnasında Team Bondi'ye çok büyük bir destek sağladı ve özellikle Bondi'nin aldığı birçok saçma kararı engelleyerek harika bir iş çıkardı." gibi bir yorumla olan biteni açıkladı. Aynı kaynaktan sızan bir diğer bilgiye göreyse, Rockstar ilk başta Team Bondi ile çalışmanın harika bir fikir olduğunu düşünürken, son olarak korkunç bir fikir olduğu kanısına vardı.

Rockstar Games ise yazılıp çizilen herhangi bir hikayeye henüz cevap vermedi. McNamara'nın IGN'de yayınlanan sözleriyse şöyle oldu; "Yaptıklarımdan herhangi bir şekilde üzgün değilim..." Bakalım bu gizli bilgilerin sonu iki firmayı nereye götürecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

umarım bu olaylar pc versiyonuna yansımaz

Team Bondi'yi duğduğumdan beri sevmiyorum. İyi olmuş. Olaylar pc ye yansımayacak. Çünkü pc versiyonunu Rockstar Leeds hazırlayacak.

Çıksa ne çıkmasa ne ki zaten beceriksiz grafik özürlü konsollardan port edildiği sürece ne 600-1200 lira para verdiğimiz gpu ile adam akıllı oyun oynarız ne de bizlere birşeyler kazandırır.Önceden oyunların bir ruhu vardı şimdi hiç kalmadı desek yeridir.6 ayda bir kırpılmış oyun çıkarıyolar.Tüm çip ailesine sevgiler.

Büyük ihtimal PC e çıkaracakları için böyle bir olay oldu.

22:24 o kirpilmis grafiklere alissan iyi olur:D Bir cok oyun ilk once konsollara sonra pc ye cikiyor hatta bir cogu pc ye gelmiyor bile. Nedeni ise cok basit konsola 500 tl veren sahis sadece ekran kartina1200 tl verenden daha cok orjinal oyun aliyor. En basit ornek black ops konsollara sattiginin onda birini pc ye zor satmistir. Ornek verdigim oyun ilk once pc icin uretiliyor ama diger oyunlarda pc oraninin bundan daha az oldugunu kestirmek icin alim olmaya gerek yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play