Oyun efsanesi bugün 15 yaşında!

Bundan 15 yıl önce çıktı, bugün hala bilgisayarlarımızda! İşte o efsaneyle geçen 15 yıl...

  • Gökay Özbudak

Bundan 15 yıl önce 22 Haziran 1996'da oyun piyasasını tamamen değiştirecek bir oyun piyasaya çıktı; Quake. Çıktıktan birkaç ay sonra oyun severlerin tam anlamıyla ilgisini çeken FPS, özellikle ilk çıkan Doom gibi fantezi ve bilim-kurgu öğelerini birleştiriyordu.

Oyun piyasaya yalnızca bir FPS olarak çıkmadı, 3D motoru sayesinde 1996'da 2D motorlara alışmış kullanıcıların ilgisini çekti ve oyunu bir kez oynayan bir daha bırakamadı. O zamanlar oyunun tasarımında çalışan isimlerden ikisinin John Romero ve American McGee olduğunu da belirtelim.

Quake'in zamanının en iyi oyunlarından biri olmasını sağlayan diğer bir özelliği de çoklu oyuncuya verdiği destek. 1996'da bugünkü kadar güçlü olmayan internet bağlantıları, ortalamanın üstünde bir internet bağlantınız olmadığı zaman oyun oynamanızı mümkün kılmıyordu. Ancak Carmack'ın koyduğu TCP/IP modu, Quake'in internetten çok daha rahat oynanmasını sağladı.

Ayrıca Quake'i 1996'da piyasaya çıkartıp unutmayan programcılar 1997'de oyunun GLQuake modu altında bir üç boyutlu modelini piyasaya çıkarttılar. O zamanlar çok meşhur olan 3DFx kartları destekleyen bu mod grafikleriyle de birçok kullanıcıyı memnun etti. Oyunun değişik modları halen internette Quake hayranları tarafından oynanmaya da devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bi arada duke nukem foreveri oyun efsanesi gösteriyordunuz şimdide quakeyi ... hepsi boş bu oyunların

boş değil de artık bu oyunlar tutulmaz yani modaları geçti bu oyunların...

Helal olsun be kardeşim iyi dedin.Cod serisine bakın.Bu oyunlarda ne var anlayamıyorum

Elbette oynadım:)

bence quake çok güzel bir oyundu devamı da gelse süper olur bence ...

unreal serisi ile pc oyunculuğu bu hale geldi

oynamayan varmıdır bu oyunu

Hey gidi günler bee.. bir oyun dergisinde (sanırım chip ti) bu oyunun ilk çıktığı zamanki incelemesini hala dün gibi hatırlarım.. herkesin konuştuğu oyunlardan biriydi.. full 3D grafikler :)
şifreleri hala aklımda:

god
impulse 9 :)

15 yıl geçmiş ya

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost