Oyun endüstrisinin karanlık tarafı

Oyun endüstrisinin hiç bilmediğiniz karanlık yönünü öğrenmek istiyorsanız bu haberimiz tam size göre

Battlefield cephesi

Günümüzde teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor ve teknoloji geliştikçe kendi kurallarını da yaratarak beraberinde getiriyor. Yayıncılar ise teknolojinin gelişmesiyle beraber teknolojiyi sonuna kadar kullanma konusunda oldukça istekli görünüyor.

Bu haberimizde konu edeceğimiz 5 önemli olay ile oyun dünyasındaki radikal değişimi yakından tanıma fırsatını yakalayacaksınız.

1. Battlefield

Oyun piyasasında birkaç yıldır ismini duyurmayı başaran Battlefield, multiplayer oyunları arasında önemli yeri olan bir isim. Oyunda multiplayer modda oynamak için pek çok insan online olmak durumunda ve bu da takım oyununu beraberinde getiriyor.

Oyunun normal versiyonunun yanında bir de 'gold' versiyonu bulunuyor ve oyuna ekstra silahlar da katıyor.

Peki o halde problem nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere oyunun Gold versiyonunda para konuşuyor. Oyunda rakiplerden daha kuvvetli olabilmek için gerçek paranın geçerli olması ve bunu oyuncuların cebinden ödeyebilmesi, Battlefield severleri kızdırmışa benziyor. Yani aslında Battlefield, bu haliyle gerçek hayata oldukça yaklaşmış durumda, çünkü gerçek paranın geçerli olduğu bu oyunda güçlenebilmek için oyun içinde herhangi bir çaba göstermeksizin cebinizdeki paranızla olayı çözüyorsunuz.

Her şeye rağmen, oyunun normal sürümünde eğer yüksek aşamalara ulaşabilirseniz, yeni silahlara ulaşma şansınız var.

Ancak dikkat edildiğinde, gerçek para ile oyunda güçlenen ve yeni silahlar edinen oyuncuların oynadığı oyun diskinde bu silahların zaten mevcut olması. Diğer bir deyişle, oyunu satın aldığınızda, tüm bu silahların ve oyundaki hemen her şeyin ücretini peşin olarak ödemiş oluyorsunuz. Sadece daha fazla para vermeden oyunda her şeyi kullanmanıza izin verilmiyor. Kendiniz de bunu bizzat deneyebilirsiniz. Örneğin bir şey satın alın ve bu sizin olsun. Ardından bunu elinize alın. Oyunun testçilerine göre silahların kilidini çözen insanların oyun içindeki normal silahları kullananlara nazaran bariz üstünlüğü söz konusu.

EA ise bu konuda sadece bu durumun bir pazarlama deneyi olduğunu söylemekle yetiniyor ve yaptıklarının karlılığı ile ilgileniyorlar. Ancak oyunseverlerin bu durumdan oyunun yapımcısı kadar mutlu olduğu söylenemez.

* Battlefield olayındaki durum şu olaydan farksız aslında: İçinde kliması olan bir araba satın alıyorsunuz ve sonradan anlıyorsunuz ki bu klimayı çalıştırabilmek için aktive etmek ve aktive etmek içinse ekstra para ödemeniz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yaho normal firmaların yaptıkları yanında bunlar melek işi gibi kalıyor. Adammı öldürmüşler. Sünya kan ağlıyor Siz oyunların gerçek yüzünümü çıkaracağınız. Oyun işte. Eskiden misket oynarken nekadar hile yapılıyorsa burdada böyle.

ben arabamda klima istemem saten :) yazın camı açarım kışın radyatörün önünü kapatırım olay çözülür. yani iş ine warezcilere düşüyor. yaşasın küresel paylaşım.

İnanılır gibi değil... ben de gamespot'u ciddiye alıp incelemelerine bakardım..

en çok dikkatimi çekem EA nın spor oyunlarında yaptıkları oldu.
allahtan futbol oyunlarında yapamıyor bunu.
çünkü karşısında dev gibi bir KONAMİ var.

Blizzard'in tarama yapmasina gerek yok Microsoft zaten bunu her zaman yapiyor :)

bir ara world of warcraftı yükliycektim vazgeçmiştim iyi kide vazgeçmişim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir