Oyun içi alışveriş gerçeği!

Bedava indirilen ama oyun içerisinde para harcamanın neredeyse zorunlu olduğu oyunlarda şok gerçek!

  • Levent Öztürk
Oyun içi alışveriş gerçeği!

"Freemium" yani bedava indirilen ancak oyun içi alışveriş yapmanın neredeyse zorunlu olduğu oyun modeli, kazanılan gelir sayesinde ayakta kalmayı başardı. Ancak bu geliri gerçek yapanların oranı, şaşılacak derecede düşük.

Swrve'ün yayınladığı yeni bir rapora göre, tüm mobil oyuncuların sadece yüzde 0.15'i, oyun içi alımlardan elde edilen gelirin yarısından sorumlu. Bu gelirin yarısı ise, bahsettiğimiz yüzde 0.15'lik dilimin yüzde 10'luk kısmından geliyor.

Rapora göre, "freemium" oyuncularının büyük bir çoğunluğunun para harcamadıkları açıkça ortada. Raporda bunun yanı sıra, geçtiğimiz ay içerisinde ankete katılan aktif oyuncuların sadece yüzde 1.5'inin uygulama içi alım yaptığı belirtiliyor.

Gözükene göre pek çok alım, oyun yüklendikten sonraki ilk 24 saatin içerisinde yapılıyor ve ikinci yatırım bunun ardındaki iki saat içerisinde oluyor. Oyuncuların yarısından çoğu, iki hafta içerisinde tekrar bir alım yapıyor ve yüzde 14'ünden azı, devam eden günlerde bu yolu takip ediyor.

Kısacası, bir sonraki seviyeye geçebilmek için birkaç lira harcayıp can almayı tercih etmiyorsanız kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Mobil geliştiricilere gelir sağlamayan büyük bir çoğunluktan sadece birisisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Mis gibi hackli apklar varken para verenlerin sadece zengin olduğunu düşünüyorum

İyi oluyor. Bir DLC sistemi bir de bu freemium valla sağılacak ineğe çevirdiler iyice insanları sonra da ağlıyorlar niye korsan diye. E kardeşim sen bana kaliteli hizmet sun ota boka para verdirme ben gider orjinal çalışırım. Nedir yani

Onun bile apk sını indiriyorlar, söylenen cümle bu dandik oyuna para mı vericem :) Kafalar kafar ...

batsınlar, bi de kötü mü hissedecektim

Freedomu niye yapmışlar :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play