Oyun konsoları çöpe mi gidecek?

Oyun konsollarını ve PC'ye oyun için upgrade yapmayı bitirmeye geliyor! İşte o cihaz...

Yeni ve sistem canavarı oyunları oynamak için artık yeni bir bilgisayara ya da PlayStation, Xbox ve Wii gibi oyun konsollarına ihtiyacınız olmayacak. Çok yakında kullanıcıların hizmetine sunulacak olan Onlive isimli bu yeni sistem sayesinde artık oyunseverler, oyun konsoluna ihtiyaç duymadan ya da pahalı bilgisayarları kullanmadan en yeni oyunları internet üzerinden oynayabilecek.

Onlive... İsmini büyük olasılıkla ilk kez duyuyorsunuz; ancak bu yıl Haziran ayında faaliyete geçecek olan bu yeni teknoloji, bilgisayar ve oyun konsolu sektörünü derinden sarsacak. Steve Perlman ve Mike McGarvey'nin başında olduğu bu proje hayata geçtiğinde, oyunseverler yüksek donanım ihtiyacına sahip olan oyunları rahatlıkla internet üzerinden oynayabilecek.

OnLive sisteminin çalışma mantığı oldukça basit: OnLive üyeliğini edindikten sonra öncelikle bir adet OnLive mikro oyun konsolu bilgisayara veya televizyona bağlanıyor. Ardından internet bağlantısı olan bu cihazlarla oyun seçimi yaptıktan sonra ise oyuna bağlanılıyor. Klavye, fare veya oyun kontrol kolundan alınan tepkiler ise doğrudan konsola iletiliyor ve konsol bu tepkileri sunucuya göndererek oyunların video görüntülerini bilgisayara aktarıyor.

Peki başaracak mı?

17 Haziran'da kullanıcıların hizmetine sunulacak olan OnLive projesi eğer başarılı olursa, bu PlayStation başta olmak üzere oyun konsollarının sonunu getirebilir; zira oyun oynamak için sadece internet bağlantısına ihtiyaç duyacak olan kullanıcılar, ayrıca bir donanıma para ödemek durumunda kalmayacak. Bu durum benzer şekilde bilgisayarlar için de geçerli elbette. Normal şartlarda, örneğin, Crysis oyununu desteklemeyen düşük donanımlı bilgisayarlar bile OnLive projesi sayesinde Crysis'i çalıştırabilecek. Daha da önemlisi, zamanla donanımları eskiyen ve yeni bir bilgisayar satın almak isteyen kullanıcılar, yeni bir bilgisayar satın almak zorunda olmayacak; çünkü piyasaya sürülen her yeni oyun bu sistemde kullanılabileceğinden yeni bir bilgisayara gerek olmayacak.

Kısacası...

Yeni çıkan her oyun için ayrıca donanıma para ödemek durumunda kalmayacak olan kullanıcılar, artık sadece oyunlara para ödeyecek.

Tamamen internete dayalı olan OnLive'da oyunların kesintisiz bir şekilde oynanabilmesi için internet bağlantı hızının yüksek olması gerekiyor. Televizyon yayını kalitesinde görüntü elde edebilmek için minimum 1.5 megabit internet bağlantısı, daha yüksek çözünürlükler için ise bu rakam 5 megabit'e kadar çıkıyor. Diğer bir deyişle, oyunları yüksek çözünürlükte oynayabilmek için yüksek bir donanıma değil hızlı bir internete sahip olmak gerekiyor.

OnLive konsolu, USB, ses girişi, HDMI yuvasına sahip olduğu gibi Bluetooth teknolojisi de yine bu konsolca destekleniyor.


CHIP Online'ın yorumu:

Özetle bulut bilgi işlemin oyunlara yansıyan yüzü ancak önemli bir fark ile: Hız istiyor. Düşük gecikme süreli kaliteli internet gerektiriyor. Yurtdışında bile bu cihazın bu gereksiniminin başarısını engelleyeceği konuşuluyor. Yani Türkiye'de nasıl olur siz düşünün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

bu internet hızıyla artık celeron hızında quad core isteyen oyun oynamaya döner herhalde :D

Bence bu cihaz tutar. İnternet hızına gelince ben ayda 49 liraya 10mbit int kullanıyorum ee bakdığınız zaman bir ps3 üm yok ama eğer olsaydı hem bu internete hemde ps3 oyunlarına para vermek zorunda olucakdım gerisini artık si düşünün

o görüntünün hd olarak akici sekiolde gelmesi icin adam gibi bir internet hizi sorun yaratmayan bir hat ve önemliside ping olayi bu tarz seyler denenir neticede ama ben su an icin bazi ülkeler harici ise yaricagini sanmiyorum

chip yorumuna katılıyorum,para kaşıntı yaptı heralde elemanlara

"Yani Türkiye'de nasıl olur siz düşünün."

Zurnanın zırt dediği yer burası işte :)

düşünce bence güzel.Benimde aklıma gelmedi deil bunun gibi bi sistem ama bende internet hızını problem etmiştim.Belki firma daha etkili bişeyler düşünmüştür bu konuda.Başarısız bile olsa farklı düşüncelerin ve yeni sistemlerin başlangıcı olabilir bu sistem.

bendede ttnet 8 mbit var ölçüm yapınca 3 mbite kadar çıkıyor çpk güzel bence pc ye bağlayıp kullanırız yehaaa ablam neti kullanmazsa 5 bit i aşıyor yaşasııın hemen türkiyeye bekliyorum bütün gün oyun oynarım artık :D

hayır ben bu haberi sanırım 5-6 ay önce level de veya başka bir site de okumuştum diye hatırlıyorum. Ama ozman sadece proje aşmasındaydı. Tutup tutmayacağına gelince: Eğer dünyanın en ıssız gölgesinde bile internet bağlantı hızı 5 mb olursa tutar.

Doğru düzgün bir internetimiz olsun biz de alalım... Bu da Türkiyede çoook pahalı yapacak birşey yok..keşke Telekomun tüm hatları fiberoptik olsaydı da fazla yükten korkmasalardı :(

Korsan Oyun Var Ne Ugraşıcam Bunlarla Mis Gibi Kuruyon Oynuyon Zaten Türkiyede Nah Oynarız Ayrıyetten Oyun Parasıda Alırlar Yoksa Böyle Büyük Alt Yapı Masraflarnı Karşılazalar Zaten Konsolu Bi Kere Alıcaz Şirkete Kazandırıcaz 100-200 Neyse Ama Uzun Vadede 2-3 Yıl İçinde Şirket Server Bakım Masraflareını Falan Karşılayamıcak Kapanıcak Aynı Dua ea Koruma Sistemi Gibi Çöküş Olur Ayrıca Oyun Yapımcıları Oylarının Konsolda Bulunmasına İzin Vericekmiymiş?

daha yan komşuya internet üzerinden remote desktop yaptığımda anında tepkime alamıyorum yüzlerce KM uzaktaki sunucudan nasıl anında hizmet alıcam çok çok merak ediyorum. isterse 100mbit internet olsun 200 ms gecikme olacaktır en az oda tek taraflı 100 ping olursa.

ben yıllardır 1mbit adı altında internet kullanıyorum hayatım boyunca 1mbit hıza ulaştığını görmedim halimizi siz düşünün...

gayet karlıymış gibi görünüyor ama 2 megabitlik internet için aylık 60-70(ttnet) lira öderse bide her oyunun orjinalini satın almak zorunda kalırsam çokta uzun vadede en kral pcnin parasını çıkarırım.

ben pek bişey anlamadım yeni bir donanım bulsalarda ps3 ve xbox 360 oyunlarını pcde oynayabilsek

türkiye butip şeyler imkansız. adam gibi oynamak için 5 mbit internet gerekiyormuş ve bunun yiyeceği kotayı siz düşünün o yüzden baştan sınırsız 8 mbit e geçicez ama ülkemizin gururu ttnet 15 gb tan sonra hızımızı 0,5mbit e düşürdüğünden oyunu sadece ayın ilk haftası oynayabilicez. ayrıca ttnet te 8mbit vermiye 8mbit e kadar dediğinden hız 5-6mbit civarında gezicek ve oyun oynarken başkası interneti kullanamıycak. superonline ıon 100mbit i var derseniz o sistemde çöktü gibi. yüklenmeyi kaldıramadılar ve belli bi kotadan sonra onlarda hızı 0,5mbit e çekiyolar. bunu kullanabilme için aklıma gelen en iyi yöntem vodefone 3g. çünkü 100-150 tl civarında otomatik olarak sınırsıza geçiyor ve ne kadar kullanırsanız kullanın fiyat ve hız değişmiyor. 3g daha yeni olduğundan çoğu ilimizde sorun çıkabilir ve bu cihazı bir kez alınca satıcısı para kazanamıyacağından belli aralıklarla cihaz ve server bakım için para alır böylece aylık cebinizden en az 300tl çıkar. bu paray veren vatandaş bence ayda 300tl taksitle en kral pc ve oyun konsolunu alır. internet kesilmesinden falan etkilenmeden hepsini rahatça kullanır.

1 milyon kişi bu sistem ile oyun oynamaya kalksa bu firmanın elinde 1 milyon yeni sistem bilgisayar gücüne eş güç olması gerekir ki bu da bence epey bir masraflı olur onlar için. bunun da acısını oyunlardan çıkarırlar gibi oyunu önce satın alırsın internet üzerinden sonra istediğin kadar oynayabilrisin tahmini oyun satış fiyatı 75$

gerçekleşmesi şu an için imkansız, ama ileride altyapı belli bir olgunluğa geldikten sonra çok iyi para kazandırır...

saygılarımla...

Konsol firmaları hiç endişe etmesin. Konsol satacak yer kalmasa Türkiyede satarlar ne olacak? :D

nasıl vmware ile bir pcye 15 20 tane windows kurabiliyorsak

bir sunucudada 10 15 tane oyun oynatır

1 milyon kişi bu sistem ile oyun oynamaya kalksa bu firmanın elinde 1 milyon yeni sistem bilgisayar gücüne eş güç olması gerekir ki bu da bence epey bir masraflı olur onlar için. bunun da acısını oyunlardan çıkarırlar gibi oyunu önce satın alırsın internet üzerinden sonra istediğin kadar oynayabilrisin tahmini oyun satış fiyatı 75$
----------------------------------------------------------------------

Destekliyorum, ayrıca "adil kullanım" diye de madde eklerler ;))

başarılı olu ama türkiye de değil, zaten türkiye ye ya gelmez ya da xbox gibi yıllar sonra resmi giriş yapar.

BU konu daha öncede konusuldu adam akıllı internet olmadan bu iş tutmaz hele bizim ülkede asla olmaz internet himeti içler acısı

"BU konu daha öncede konusuldu adam akıllı internet olmadan bu iş tutmaz hele bizim ülkede asla olmaz internet himeti içler acısı"

Aynen katılıyorum ABD veya benzeri internet alt yapısının sağlam olduğu ülkeler için gerçekten bulunmaz nimet olmuş bence ama bizim için çok erken bir teknoloji

Türkiye'de bu şartlar altında sadece bir hayalden ibaret bir proje bizler için.
Ama yurtdışındaki kullanıcıla için de sıkıntıların olacağını düşünüyorum.
Ewdeki kendi Network ağınız hızında bir internete sahip olmanız gerekiyor.Ki bu da çok kolay birşey değil.
Kısacası bu projenin tutacağını sanmıyorum.

sunucu olarak dünyanın en hızlı bilgisayarlarından birkaç tane kullanmaları gerekecek.

bizde bu internet olduğu sürece burada tutması hayal!

Sen de yorum yaz