Greenpeace'in raporu oyuncuları korkuttu

Greenpeace'in "oyun konsollarında yüksek miktarda zehirli kimyasal var" iddiası ortalığı karıştırdı.

"Her konsol farklı kimyasallar içeriyor" iddiası

"Her konsol farklı kimyasallar içeriyor" iddiası
Nintendo'nun Wii'si de Greenpeace raporundan nasibini aldı.

Greenpeace raporunda ise bu 3 şirketin ürünlerindeki zehirli kimyasalların oranlarının da birbirlerine göre farklılık gösterdiği, bir üründe kullanılan bir maddenin diğerinde bulunmadığı belirtildi. Örgüt, bu verilerin, şirketlerin kolaylıkla güvenli ürünler üretebileceğini gösterdiğini kaydetti.

Raporda, üç şirketin de zehirli kimyasalları ürünlerinden birkaç yıl içinde aşamalı olarak çıkaracağını açıkladığı, ancak bu sürecin hızlandırılması gerektiği belirtildi.

AlHajj, yürüttükleri kampanyanın elektronik endüstrisini yasaların gerektirdiğinden daha fazlasını yapmaya yöneltmeyi amaçladığını söyledi.

Elektronik aletlerin imha problemi
Greenpeace, elektronik aletlerin artık kullanılmadıkları ve çöpe dönüştükleri zaman doğaya en fazla zararı verdiklerini de vurguladı.

Bu atıkların, yüzbinlerce cep telefonu, ömrü dolmuş bilgisayarlar ve diğer elektronik aletlerle birlikte depolama alanlarına yığıldıklarını ya da yakıldıklarını hatırlatan kuruluş, ortaya çıkan zararlı kimyasalların doğaya karıştığının altını çiziyor.

Çok miktarda elektronik atığın da gelişmekte olan ülkelere götürüldüğünü belirten kuruluş, bu aletlerin oradaki söküm ve parçalama işlemlerinin de kontrolsüz biçimde yapıldığını kaydediyor.

Greenpeace 2006 yılından beri üç ayda bir hazırladığı raporlarla, en büyük 18 elektronik şirketini "ürünlerindeki zararlı kimyasallar, şeffaflık, geri dönüşüm ve atık konusundaki politikaları" konusunda sıralamaya sokuyor.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hayır baska ne olması gerekiyodu.. ps3 u adamlar tahtadanmı yapsınlar:D

baştan beri sevmiyorum bu konsolları pc den güzeli mi var ????

sanki pc de yok :P

Neden olmasın, eskiden tahtadandı elektronik cihazlar, aliminyumda güzel olur.

zararsızını bul ondan yapsınlar öle gelisi gusel solemekle olmaz greenpeace

hepsi yalan. dikkat çekmek için. ama kimse kanmaz. meyve veren ağaç taşlanır. konsollar geleceğin oyun araçları. desktoplar yok olacak. laptop ve konsollar patlayacak.

şimdi bu haberi yazarken neyle yazdın"Klavye" klavye neyle yapıldı pvc plastik eeee o zaman :D

"Örgüt, bu verilerin, şirketlerin kolaylıkla güvenli ürünler üretebileceğini gösterdiğini kaydetti"

Nasıl okuyorsunuz haberi? Söylemişler işte üretilebileceğini...
Ayrıca "iyisini söyle onu yapsınlar. Yoksa zehirlenmeye devam edelim" demek ne demek? İnsan hayatından daha mı önemli oyun konsolları?

Greenpeace bir yargı organı değildir arkadaşlar. Dediği için oyun konsolları kaldırılmayacak. Hiçbir maddi kazancı da olmayacak böyle bir açıklama yaptığı için. Sizin için, çocuklarınız için gönüllü araştırmalar yapıyorlar. Dünyanın daha iyi bir yer olması için uğraşıyorlar her türlü alanda.
Hayır, 3 konsol şirketi de "farkındayız, bu madeler standartlar seviyesinde, ancak yavaş yavaş azaltıyoruz" diyorlar. Bu işten para kazananlar bile önemsiyor bu raporu.
Siz nasıl böyle düşünebiliyorsunuz? Gerçekten dehşete düştüm yorumları okuyunca..

Hepsi yalan, dikkat çekmek istiyorlar diyen arkadaşlar, sanki karşınızda düşmanınız var yahu, gören de piyasaya 2 ay sonra greenpeace konsol çıkacak onun provakasyonunu yapıyorlar zanneder...

Tahta yada plastik deqil.. plastik zararlı sadece oyun konsolları olarak deqil evde plastik bardaktan ictiqiniz su bile zararlı. Ha Siz buna inanırsınız inanmazsıniz sizin hastalanmanız beni ilqilendirmez fakat qenede söylüyorum plastik zararlı.

Tahtaya qelince tahta daha saqlıklı fakat.. tahtadan yapılırsa bir sürü sorunuda beraberinde qetirir. nedir bu sorunlar ? orneqin su deqse ustune bise dokulse şişer bozulabilir. eskidikçe eline batabilir. eskidikce cilası soyulursa bakteri uretebilir. vsvs.

En saqlıklısı cam arkadaşlar.. cam bardak cam ps3 qibi.. camda diyceksiniz kırılıyor. düşerse nolcak. ona qore teknoloji war esnek cam yapıolar. Hadi ya nerdemiş diyen warsa bi gözlükçüye qidip sorsun esnek cam nedir abi diye.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
"Her konsol farklı kimyasallar içeriyor" iddiası
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir