"Oyun oynamak görmeyenlerin de hakkı!"

Görme engelli olmak oyun oynamak için engel mi? Sony'ye açılan dava bu soruya cevap arıyor...

  • Ümit Öncel
Engelli oyuncu Sony'ye dava açtı!
Stern davası sonucunda engelli oyuncular için daha çok imkan sağlanacağını umuyor.

ABD Kaliforniya'da yaşayan Alexander Stern adlı görme engelli bir oyuncu Sony'ye, oyunları engelli oyuncular için daha kolay oynanabilir hale sokmadığı için dava açtı! Stern'in davası, Sony'nin ABD'deki Engelliler Kanunu'na göre hareket etmediği iddiasını taşıyor.

Stern özellikle online oyunlar konusunda Sony'nin yapması gereken geliştirmeleri yapmadığını söylüyor. Daha önce defalarca e-posta ve mektuplarla Sony'yi bu konuda uyardığını ama hiç bir geri dönüş olmadığını söyleyen Stern, davasında Sony yüzünden maddi kayba uğradığını da öne sürüyor.

Sony'nin World of Warcraft gibi oyunlarda, oyun içi sanal eşyaların veya karakterlerin satışının yapılabileceği açık arttırma siteleri yürüttüğünü, fakat engelli oyunculara kolaylık sağlayacağı hiçbir eklenti geliştirmediği için bu sitelerden engelli oyuncuların maddi gelir sağlayamadıklarını iddiası davanın önemli konularından biri.

Uzmanlar Stern'in davasında haklı noktalar bulunduğunu ama bunu yanı sıra Stern'i destekleyecek engelli dernek ve organizasyonlarının konuya ilgi göstermesi durumunda Sony'nin zor durumlara düşebileceğini söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Hak vermemek elde değil, keşke firmalar bu konuda daha çok hassasiyet gösterse...

Umarım davayı kazanır.

ama sımdı oyunu gormuyorsa nasıl oynuyor ve zevk alıyor

O kadar akilli da neden baska bir amerikan firmasi olan Microsoft'u degil de Japon firmasi olan Sony'ye acmis davayi. Bu isin icinde kurnazliktan ve kor birini kullanmaktan baska birsey yok. Amerikan firmasina acilmis olsa dava o cocugun herseyi ortaya dokulur Japonlardan ne koparirsak kardir mantigi guduyorlar.

Bazı noktalarda haklı olabilir ama insanın aklına ister istemez neden diğer oyun konsolları xbox ve wii için aynı şeyleri dile getirmemiş demek geliyor. Neden sony.

engelli insanlara yaşam mücadelelerinden dolayı saygım sonsuz. ancak engelliler düşünülerek yapılmamış bir oyunu oynamaları zaten daha baştan saçma. her oyun da bu formatta yapılamaz zaten. o zaman her insan bir gitar alıp benim bu gitarı çalma yeteneğim yok bunu bana göre yapmamışlar diyemez mi? yoksa ben mi çok sert düşünüyorum!?

hak vermemek elde değil diyen kişi acaba neyine hak veriyon bide onu açıklada bi anlayalım. :D
eğer böyle saçma sapan bi konuda dava kazanılırsa ben derimki amerikada hukuk flan yok herşey düzmece..
kaldırımmı yapıyorsun sanki özürlülere, oyun bu görsel işi, karmaşa işi, yetenek işi......... o zaman god of war hiç bi özürü olmadığı halde tam çözüme bakmadan geçemeyenlerde aaa ben geçemiyorum neden eksik zekalıları düşünüp daha basit bulmacalar koymuyorsunuz die dava etmesi gerekirdi...
böyle dengesizlik saçmalık olurmu yaa... :@

Engelli Vadantaşlarla Alıp Veremedigim Yok Ama Bunu Kör İnsanlar İçin Degil Para İçin Yapıyorlar

Sen de yorum yaz