Oyun oynarken dikkat edin, ölmeyin!

Oyunlara yeni suçlama: Oyun oynarken dikkatli davranmazsanız ölebilirsiniz!

  • Ertuğrul Süngü
Hareketsizlik ölümle sonuçlanıyor
Diğer kullanıcılar için internet sitesi açacak

Oyun oynamak genelde eğlenceli bir aktivitedir. Fakat yıllar içerisinde gerçekleşen ve sonu ölümle noktalanan uzun oyun oynama maratonları, ne yazık ki oyunculuğu tehlikeli bir noktaya getirmektedir.

Bu konu hakkında yakın zamanda karşımıza çıkan bir örnekse, iki ay önce İngiltere'de uzun saatler oyun oynayan Chris Staniforth isimli gencin hayatını kaybetmesi. BBC'den yapılan açıklamaya göre ölüm nedeni "ven trombozu" olarak lanse edilen gencin, aralıksız 12 saat boyunca Xbox'ının başından kalkmadığı anlaşıldı.

Gencin babası olan David Staniforth ise konu hakkında çok detaylı bir araştırma yaptı. İlk olarak ulaştığı bilgi ven trombozu'nun meydana geliş sebebiydi. Tamamen hareketsizlikten meydana gelen ve özellikle bacakta bulunan bazı damarlarda oluşan kan pıhtılarının, bulundukları damarı tıkaması ya da direkt olarak beyne gitmesi üzerine oluşur. Bu durum genelde çok fazla seyahat eden insanlarda gözlemlenir.

"Sürekli oyun başında oturmayın!"

Konu hakkındaki araştırmasının sonucu olarak oğlunun ölümünü tamamen hareketsizliğe bağlayan David Staniforth, verdiği bir röportajda şunlara değindi: "Yaptığım araştırmalardan sonra, herhangi bir kişinin saatlerce süren bir yolculukta oturur pozisyonda durmasıyla, oğlumun Xbox başında durması arasında bir fark olmadığını gördüm. Uzun süre oturmak gerçekten tehlikeli. Chirs oyun oynamayı çok severdi ve bütün gece başından kalkmazdı. Dünya çapında çok fazla insan uzun saatler boyunca oyun oynuyor ve bu çok büyük bir risk."

David Stanifort ise uzun saatler oyun oynayan kişilere, içerisinde bulundukları tehlikeler için eğitici bir site açmayı planlıyor. Yine de unutmamakta fayda var ki Microsoft her seferinde; "Microsoft olarak, kullanıcılarımızın belirli aralıklarla oyunlarının başından kalmalarını ve ufak egzersizler yapmalarını öneriyoruz." uyarısında bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

12 saat oynasam ben sıkılırım o nasıl sıkılmamış anlamadım .

Valla oyun oynarken oyle pozisyonlara giriyorum ki yada sinirden kendimi atıyorum ordan oraya... Bana birşey olmaz :) hiç olmadı aspirin almak lazım...

Ayakları sürekli hareket ettirmektan ziyade,eğer döner sandalyeniz varsa oynarken arada sağa-sola kayacağından kalkıp düzeltmeniz gerekir ve en azından biraz da olsa hareket etmenize yardımcı olabilir.

insan vücudu hareket etme üzerine yaratılmıştır. Hareketsizlik sağlık sorunlarına neden olur.

Ay hiç sıkılmamışmı, acıkmamışmı, uykusu gelmemiş mi,gözleri ağrımamış mı, tuvaleti gelmemiş mi 12 saat boyunca hiç oyun oynanırmı ???

12 saat aralıksız oynayan adam demek sorunlu adam demektir zaten, herifçioğlu gidiciymiş gitmiş. :)

Ya eğer bu uzun süreli oyun oynama davranışı uzun süre sürüyorsa, yani insan 12 saat oyun oynayıp, tuvalete gitmeyip, yemek yemeyip, su içmeyip durmuşsa, hayatını boşa yaşamış demektir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost