Oyunda eşcinsel sahne skandalı!

Popüler oyundaki eşcinsel içerikli sahneler, yeni bir bilgisayar oyunu skandalına neden oldu!

Dragon Age: Origins'de seks sahneleri olay oldu!
Bir elf ve bir insan erkeğin bu sahneleri büyük skandala sebep oldu

Bilgisayar oyunlarında oldukça tecrübeli bir isim olan ve Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic gibi klasik serilere imza atan Bioware'in yeni RPG'si skandal yarattı.

Popüler RPG oyununda aynı cinsiyetten iki karakter cinsel ilişkiye girebiliyor. Oyuncunun kontrol ettiği karakter, Zevran isimli bir sanal karakteri belli diyalog seçenekleri takip edildiği takdirde cinsel ilişkiye ikna ediyor. İki erkek karakterin cinsel ilişkiye girdiği de oyun içerisinde açıkça görülebiliyor. Görüntüler pornodan ziyade erotik içerikli olsa da bu sahneler pek çok oyuncuyu şok etmeye yetiyor da artıyor.

Büyük rahatsızlık uyandıran ve yorumcular tarafından Brokeback Mountain filmine benzetilen kısa canlandırma YouTube üzerinde en çok izlenen videolardan birisi olma yolunda ilerliyor. YouTube yorumcuları, Zevran karakterinin gay mi, biseksüel mi olduğunu tartışıyor. Bazı yorumcular elf ırkından bu karakteri büyülü bir ateş topuyla yok etmek istediklerini belirtiyorlar.

Farklı tepkiler de var ve bu ilk de değil!

Oyundaki bu içeriğin yurt dışında aldığı yorumlar ve bu yorumları yapanlar da oldukça şaşırtıcı. GayGamer.net isimli eşcinsel hakları savunucusu bilgisayar oyuncuları sitesi bu sahneleri olumlu bir gelişme olarak karşılıyor.

Ancak olumlu karşılayanlar azınlıkta, oyuncuların büyük çoğunluğu fantezi diyarına bu fantezileri yakıştıramıyor. Oyunlarda şiddetin tartışıldığı, Call of Duty: Modern Warfare 2'deki sivillere şiddet bölümünün tartışıldığı bugünlerde, böylece ortaya yeni bir skandal çıkıyor. Yıllar öncesinde genç bir oyuncunun, Fallout 2'de program hatası sonucu karakterini hemcinsiyle evlendirebilmesi de büyük bir olay olmuştu.

Bu Bioware'in ilk eşcinsel ilişki içeren oyunu değil. 2007 tarihli Mass Effect'te de kadın-kadına eşcinsel ilişki sahneleri yer alıyordu ve hiç de bu kadar kötü tepki almamıştı. Ancak iki sahnede de ilişkiye giren ırkların farklı türlerden canlılar olması dikkati çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Artık insanların bazı şeyleri kabul etmeleri lazım.Devekuşu gibi kafalarını toprağın altına sokduklarında onların görmediği şeylerin var olmadığı anlamına gelmiyor.Eşcinseller herzaman olduğu gibi bundan sonrada olucaklar.Oyunlarda gerçeklerden esinlendiklerine göre,böle bi sahnenin olması tuhaf değil bence :)

benim kıl olduğum olay şu. heterosun. oyun alıyorsun. iki erkeği yakınlaştıracak yönde o oyunu oynuyorsun. seviştikleri zamanda "şok olup" ortalıkta zırlıyorsun. oyunda gidip sevişebileceğin en az 2 kadın karakter daha varken...

Millet neye kime çatacağını şaşırmış. Size ne kardeşim kendi tercihleri! Internetten neler izlemekten hoşlandığınızı biliyoruz hepimiz.

Eşcinselik hastaliktk eskiden şimdi normal bisi oldu ise bak vay gay tony vay

erkek-erkeğe kötüde kadın kadına oldumu oyunda olsun filimde olsun izlenir (sebebi homofobi değil 2 tane çirkin adamı izlemek istemem ama 2 tane güzel kadını izlemek ayrı bir zevk :D )

Böyle şeyler koyacaklarına, adam gibi yapsalar oyunu.:( YAZIK!

Oyun dünyasının gidişatı belli oldu...sapkınlıklar ve iğrençlikler...görün bakalım bundan sonra çıkacak oyunları...İstemem yan cebime koy misali... Bu oyunu oynamaya niyetim yoktu ama niyetlendim (gay değilim)

Millet neye kime çatacağını şaşırmış. Size ne kardeşim kendi tercihleri! Internetten neler izlemekten hoşlandığınızı biliyoruz hepimiz.
.....................................................................................................
bu kardeşimiz gay heralde::))) tabi çatacağız siz müslüman değilmisiniz eee bu cok büyük günah değilmi neden sataşmayalım acıklarmısın. yarın bigun bunlar olduklerınde hesap gunu sız neden erkek erkege ilişkiye girdiniz denıldıgınde bu bizim tercıhımız mi diecekler acaba:))))

@chip "fantezi diyarına bu fantezileri yakıştıramıyor" müthişbir replik olmuş...

@17:18 mal mal konuşma, çok uzun bi yazı yazdımda buraya yazıp kızıştırmaya gerek yok... sadece şunu söylüyorum....
1) O tercihler sadece insanın kendisini ilgilendirir. Seni değil, kişiin ailesini arkadaşlarını , hayatını paylaştığı kimseyi ilgilendirmez....
Yanacaksa o yanar, cennette şarap içecekse o içer......
2) Yoksa kulla tanrısı arasına mı girmeye yelteniyorsun? Baya insan sarrafı varmış bu ülkede, bi oyundan "hmmm.. Bu kesin cehennemin 2. katına gider..." düşünceleri dolmuş kafana.. O küçük kafanda şirk yapacaksanda o aptal şirk olan düşüncelerini kendine sakla...
3) Bi arkadaş söylemişti ki Heteroseksülsin ve gidip erkek ile erkeği sex yaptırmaya çalışıyorsun... Açıkçası HETEROSEKSÜEL yani senin gibi beyni 3 şeye çalışanlara göre normal bir kişi bir erkek karkter ile başkasını tavlamaya çalışıyorsa o normallikten süphe duymak lazım.... O işin altında gizli eşcinsellik var söyleyeyim......
4) Homofobik değilim; AMA homofobiklerden korkarım, çünkü homofobia nın altındaki temel sebeplerden biri eşcinselliğin toplumdaki şu TÜM HERKESİN uyduğu(!) ahlak kurallarının, törelerin, geleneklerin her ne dersen onlara ters düşmesi durumu var.

Gelelim homofobiklere... Eşcinsellik bulaşıcı değildir, o hisler sende ya vardır ya yoktur... BU KADAR BASİT(bilgisayardaki 1 - 0 'ı anlayan herkes anlayabilir, 1leri ve 0ları analaycağından bile şüpheliyim ya neyse.) Sana açık söyleyeyim benim bile korktuğum bir eşcinsel bölüm var toplumda...Bazılarıyla burun buruna gelmiş biri olarak söylüyorum, Korkman gereken tek şey GİZLİ EŞCİNSELLER; hani pirelli reklamı var ya kontrolsüz güç güç değildir. nun gibi adam vücudunun ve hormonlarının isteklerinin farkında değil...Sonuç: Ülkemde erkek çocuklara yada kısaca erkeklere yapılmış olan taciz ve tecavüzlerin yüzde kaçının erkekler tarafından yüzde kaçının kadınlar tarafından yapıldığını bir araştır derim...

Abartmayayım

eşcinsilliğe ve eşcinsellere aşırı tepki verenlerin büyük çoğunluğu aslında duygularını be şekilde ters psikoloji yoluyla bastırmaya çalışan eşcinsellerdir yine.Heteroseksüellerin umurunda bile olmaz kimin kiminle yattığı.Bu aşırı tepkiler daha çok closet gays denilen gizli eşcinsel familyadan

yuh ya bunlar iyice kafayı yediler yurdum insanı pikaçu seyredip kendini pencereden atarken birileri polat alemdar olmaya çalışıyor ( Hiç bir bölümünü seyretmediğimi söylemeliyim :p ). Bunun sonuçlarını bile düşünmek istemiyorum.

Max_Real Qnx

Böyle sapkınlıkları savunmayın, eşcinsellik helak olma sebebidir. Bazıları çıkmış "herkesin kendi tercihi" demiş, öyle gerçekten ama bari açıkça dile getirsinler bu durumlarını da uzak duralım. Şahsen bunları toplumdan dışlama taraftarıyım. Onların tercihi onlara ne kadar doğal geliyorsa, bu tip iğrenç insanlarla aynı havayı solumak istemeyişim de benim en doğal hakkım. Defonlun gidin hollandaya...
Müslüman bir ülkede, hele Osmanlı torunlarına düşünmesi bile yakışmayacak bu tip şeylerin, tartışıldığını görmek canımı sıkıyor.

Oyunu almaktan vazgeçtim...Haber için teşekkürler...

iki kadının sevişmesini ağızlarından salyalar akarak seyreden yurdum homofobikleri, iki erkek sevişince neden galeyana geliyorlar anlamadım. osmanlı diyorsunuz da biraz okuyun öğrenin, oğlancılık osmanlıda serbestti. oturduğunuz yerden atıp tutmayın lütfen.

bu osmanlıya hakarettir be hangi belgede hangi arşivde gördün oğlancılığın osmanlıda serbest olduğunu ilk önce iyice araştırmak lazım kaynak göster.....

yorumlar çok komik :) eşcinsellik bu kadar eski bir tarihe (roma imp.) dayandığından insanlığın bir gerçeği oluyor sanırım :) en basitinden evlilik öncesi ilişkler de günah ama kimsenin umrunda olmadığı kesin :) Osmanlıyıda çok büyütüyorsunuz gözünüzde ...

oyunda bu zevran ana karaktere suikast yapıyo zaten ilk sahnede sonra yaralanıyo yalvarıyo beni öldürme felan ben zaten sinir olduğum için kafasını kesiverdim.

Sen de yorum yaz