Oyunlar için hangi Windows?

Oyun oynamak için seçebileceğiniz en iyi Wİndows işletim sistemi hangisi? İşte cevabı...

Xp, Vista ya da Windows 7: Oyun için hangisi?
Oyun performansı en iyi işletim sistemi hangisi?

Bir bilgisayara harcayacak çok fazla paranız yoksa, performans için ince detaylarla ilgilenmeye başlarsınız.

Çeşitli ayarlar, modifikasyonlar ve hatta overclock, oyun performansı için yararlı olacaktır. Ancak hiç işletim sisteminin ne derece etkili olduğunu düşündünüz mü? Acaba hangi işletim sisteminde rahat rahat oyun oynarım, ya da birkaç FPS daha fazla alırım diyorsanız, o zaman doğru makaledesiniz demektir.

Oyunlara esas etki edenin ekran kartı, sonra işlemci ve bellek olduğunu biliyoruz. Ancak bütün bunları kullanan işletim sistemini unutmamak gerekiyor. Windows altında yer alan sürücüler, oyun performansını ve hangi oyunların oynanabileceğini belirliyor.

32 ya da 64? Ne yapmalı

Hesaplı bir oyun bilgisayarı ile test edildi

Öncelikle akla gelecek sorulardan birisi 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olmalı. Bunun ardından da Wİndows XP, Vista ve Windows 7 arasında karar verme aşamasına geliyoruz.

Şüphesiz yeni bir PC satın alanlar için en iyi yatırım en son Windows 7 64 bit işletim sistemini seçmek oluyor. Ancak hali hazırda lisans sahibi olanlar ya da sistemi düzgün çalışanlar değiştirmeli mi, değiştirmemeli mi? İşte bunu cevaplayacağız.

Bunun için ortalama bir oyun sistemi üzerinde yapılan testlere bakabiliriz: AMD Phenom II X4 965 işlemci, Radeon 5850 ekran kartı, 4GB RAM ve farklı Windows sürümlerinin temiz kurulumları...

DOS'tan bugüne DirectX

Başta başarısızdı, şimdi neredeyse tek

Windows'un oyun performansını etkileyen en önemli parçası DirectX oluyor.

DirectX bir programlama arayüzü olarak işletim sistemiyle donanım arasında gereken işlemleri yapıyor. DX, Windows oyunlarının bu kadar başarılı ve popüler olmasının temel sebebi; aynı zamanda Linux ve Mac OS X gibi sistemlerde olmaması, bu platformların oyunlardaki zayıflığının temel sebebi.

Günümüzde pek çok alt sürücünün işlemi Windows sayesinde kolaylıkla hallediliyor. DOS günlerinde sürücülerle uğraşmak oldukça zahmetliydi. DirectX'e geçiş de pek kolay olmadı. 1995'te tamamlanan DirectX 1 ve ardından gelen 2. sürüm başarılı değildi...

Neden DirectX 9'dan öteye sıçramadık?

DirectX'in başarılı olması DirectX 3 sürümüyle birlikte gerçekleşti.

DirectX 9 ile üst noktaya oturan ve modern oyunlar için gereken özelliklere kavuşan, hatta bunların gerçekleşmesini sağlayan sürücü, şu an 11. sürümüne ulaşmış durumda.

Ancak DirectX 9'dan sonra 10 ve 11. sürümler ile gelen yenilikler, oyunculara tam anlamıyla ulaşmış sayılmaz. Bunun da oldukça basit bir sebebi var: Konsollar hala DirectX 9 standartlarına sahip.

DX 10 ve 11 ile uğraşmak, PC üzerinde pek çok avantaj sağlasa da ekonomik olarak en önemlisi konsollar. Konsol ve PC'lerde en yaygın ortak sürüm olan DX 9 gücünü halen koruyor.

İşte DirectX 11 oyunları

Büyük oyunlar, büyük bütçeler gerektiriyor. DirectX 10 ve 11 yeni efektler sunsa da, ekonomik sebepler yüzünden hala DX9 güçlü. Harcanan ek zaman ve haliyle para, DX 10 ve 11 efektlerini hala karlı hale getirmiş değil.

DirectX 11 destekli, bu sürümün gücünü kullanan oyun sayısı da halen oldukça az: DiRT 2, Alien vs. Predator, BattleForge, Metro 2033, STALKER: Call of Pripyat, Battlefield: Bad Company 2, Civilisation V, Lord of the Rings Online, Battlefield 1943, Crysis 2, F1 2010 vb yer alıyor.

Bu liste büyümesine karşın hala yeterince ağırlığa sahip değil. Gelecekte standart DX 11 olacak ama günümüzde çoğu oyunun DirectX 9 modu son derece başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Windows XP nerede iyi?

Poligon tessellation, Screen Space Ambient Occlusion, volumetrik bulutlar gibi efektler DirectX 11 ile geliyor. İlerisi için DX 11 ve üstü kaçınılmaz; bugün için ise şart değil.

İşte bu yüzden eski dostumuz Windows XP'nin oyun performansı halen çok iyi. DirectX 9'dan ötesini desteklemeyen işletim sistemi, daha yeni işletim sistemlerine göre bu alanda birkaç FPS daha fazla sunabiliyor. Yani çok eskimeye yüz tutmuş bir bilgisayara Windows 7 kurmak onu yavaşlatmıyor ama oyun performansı açısından şart değil.

Öte yandan yepyeni bir bilgisayara Windows XP kurmak da kesinlikle yersiz. Ancak bazı oyunlarda birkaç FPS alabilmek uğruna Windows 7'nin sunduğu yeniliklerden vazgeçmek oldukça zararlı bir alışveriş olur.

32 bit'in ve XP'nin zayıf yanları

RAM'leri sonuna kadar kullanmak için 64 bit seçin

Windows XP'nin temel sıkıntısı yeni kurulumun uzun, güncellemenin ise işkence gibi geçmesi.

XP kurmak ve o PC'yi düzgün çalışır hale getirmek için, işletim sisteminin kendisinden daha çok yer tutan yama indirmek pek akıl karı değil. Üstelik ne yeni teknolojileri destekliyor, ne de sonuna kadar yamalı hali bile o kadar da güvenli değil.

32 bit sürümler; ki bu sadece XP için değil, Windows 7 ve Vista için de geçerli, 64 bit'e göre oldukça zayıf bir oyun performansına sahip. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi 32 bit'in 4 GB belleği ve üstünü sadece 3.25 civarında algılayabilmesi oluyor.

DirectX 9 performansında...

Windows Vista ilk çıktığı günlerdeki kadar çileli bir işletim sistemi değil. Yeni bilgisayarlar pek zorlanmadan kaldırıyor. Sürücü desteği sorunları giderilmiş durumda ve oldukça iyi.

Ancak oyun performansı açısından Vista kesinlikle tercih edilmemeli. Yeni DirectX'leri desteklese de DX9 oyun performansında XP, yeni oyunlarda da Windows 7 bariz bir şekilde avantajlı.

Üstelik Vista yamalar açısından da oldukça şişkin durumda. 107 önemli güncelleme ve sayısız önemli güncelleme ile Vista kurulumu da vakit alıyor.

En iyisi hangisi?

SOn seçim: Windows 7 64 bit

Windows 7'ye bakacak olursak, kolay kurulum, az sayıda güncelleme, genel ergonomi ve sürücü desteği açısından inanılmaz başarılı olduğunu görüyoruz.

Windows'un en iyi sürümü olan Windows 7 altında işlemler hızla yürüyor. Dahası oyun performansı son derece iyi. DirectX 11 oyunlarda canavar gibi çalışan Windows 7 sistem, DirectX 9 oyun performansı olarka Windows XP'nin gerisinde.

Ancak aradaki fark dikkate alınmayacak kadar küçük. Sadece bazı eski oyunlarda sürücü farkları yüzünden ciddi performans avantajları ya da dezavantajları yaşanabiliyor. Yani Windows 7 altında sadece bir oyunun XP'ye göre yavaş çalıştığını görürseniz, bu sisteme karşı önyargılı yaklaşmayın. Zira Windows 7 genel ortalamada ve değerlendirmede oyunlar açısından başarılı ve geleceğe dönük bir sistem olarak ilk tercihimiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

Xp.. vista ve windows 7 gereksinimleri afzla istiyor xp de 1gb rap isteyen oyun vista ve win 7 de 1.5 gb oluyor..

win 7 64 bit son seçim demişsiniz
bence bu işler tepeden başlarsa başarılı olur ms 32 bit sürüm üretmekten vazgeçsin hem donanım piyasası da canlanır güzel olmaz mı

Tartışmasız en iyi seçenek Win 7 64 bit tabiki. Artık 32 bit ve XP devri kapanmalı. Teknolojileri çok eski. En iyisi en yenisi en sorunsuzu varken neden insanlar hala eskiye takılıp kalır anlamıyorum. XP yi 10 yıldır yamaladılar kendi boyutunun nerdeyse 50 katı güncellemesi çıktı hala bi ton açığı var. Bir yıl sürmeden şişiyor netten gelen saldılara karşı zayıf. Win 7 öylemi. Altyapısı sağlam guvenlik ve hız iyi donanım desteği geniş Direx11 ve ilerde çıkacak 12 ye tam uyum devasa RAM desteği saymakla bitmez özellikleri. Hiç tereddut etmeden alın gitsin Win7 64 bit. PC yi ne amaçla kullanıyor olursanız olun farketmez.

Fakat şöyle bir durum daha var.Oyunlarda DX11 modundan DX9 moduna geçtiğiniz zaman haliyle grafik kalitelesi düştüğü için yani ekran kartı ve işlemcinin üzerindeki yük azaldığı için oyunu daha performanslı oynayabiliyorsunuz.Yukarıdaki resimlerden de anlaşılacağı üzere DX9 ile DX11 arasında devrim sayılabilecek gibi bir fark yok.
Msla ben DX10 ekran kartımla DX10 u kaldıramadığı durumlarda DX9 modunda oynuyorum ve DX9 modunda oyun gayet akıcı oynanabiliyor.Ki DX9 un grafikleri de hiç de küçümsenecek biçimde değil.Size oyunu gayet zevkli bir şekilde oynatabiliyor.
Windows 7 ile gelen asıl devrim 64-Bit in artık bir standart haline gelecek olmasıdır.Eee tabi yazılımcılarda 64-bit i daha çok desteklerseler bu iş olacak.Çünkü burada ipler Microsoft un elinde değil yazılımcıların elinde.Onlar daha çok 64-bit e uygun program çıkarırlarsa 64-bit e yığılma daha çok olacaktır.
Ama nasıl olsa 32-bitlik program hem 32 hem de 64-bit te sorunsuz bir şekilde çalışıyor mantığınla hareket ettikleri için bir türlü 64-bit windows a yatırım yaptığımız halde avantajlarından yararlanamıyoruz.

DX9 oyunlar için Windows XP daha mantıklı görünüyor. Çünkü Vista ve Win7 de 3D ses (directSound) donanım hızlandırması artık yok. DX8-9 DirectSound kullanan oyunlar ne yazık ki Vista ve Win7 de 3 boyutlu sesi kaybediyorlar ve Stereo ya düşüyor. Windows XP de problemsiz 3 boyutlu ses de donanım hızlandırması aktif. RAM kısıtı olursa XP x64 de kurulabilir.
Creative Alchemy denen projeyle bunu kurtarmaya çalıştı ama üst seviye ses kartlarında çalışıyor.

Ramlar eskisi kadar pahalı değil.Xp bile 1gb ramla sınırlanmamalı artık, kaldıki win7 1.5 ram yiyiyor diyede kötülenmemeli
kendinizi kasmayın 1gb daha ram alın

Oyunları daha performanslı oynamak istiyorsak Windows 7 ve 64 bit tercih edilmeli.

Chip : Bunun için ortalama bir oyun sistemi üzerinde yapılan testlere bakabiliriz: AMD Phenom II X4 965 işlemci, Radeon 5850 ekran kartı, 4GB RAM

--------------------------------------

o sistemin hayaliyle yaşayanlar var.

sp gömülü sistemler yüklenince güncelleme yapmak 10 dakikayı almıyor, ayrıca xp kullananların %90ı korsan kullandığına göre win 7 64biti korsan kullanmak daha mantıklı zaten ikisi de bedava. ama ben lisanslı vistamı destek bitene kadar yada yeni bir makina alana kadar kullanıcam.

Oyun içim XP çünkü her türlü yun ve uygulamayı çalıştırabiliyor.Sistem boştayken vista ve windows 7 ye göre daha az kaynak tükettiğinden oyunlara daha fazla kaynak ayırabiliyorsunuz.Zaten oyunları incelediğinizde sistem gereksinimleri kısmında Xp de 1gb rem Win 7/ vistada en az 2gb rem gibi ifadeler olduğunu görürsünüz.

tabiki windows 7 xp mi kaldı artık çok eski

xp'nin oturmuş sistemi vista ve win 7'ye fark atar çoğu forumda vista ve win 7'de oyun çalışmıyor veya çalışıyorsada hata veriyor diyenleri görecekisiniz. Xp'de hata vermiyormu veriyor ama win 7 ve vistadaki kadar değil. Çoğu oyunda win 7 veya vista kullanıcılarından iki katı RAM ister. Ve bilgisayar kendini biraz kasar.

İkinci tercih hangisi?

windows 7 oyunlarda daha fazla ram istemesi durumu işletim sisteminin işlemleri daha fazla güç harcayarak çalıştırmasıyla ilgili değil. aksine aynı ram'la aynı yada daha fazla performans sunabilir. ram fazla istemesi (yeni çıkan oyunların hepsinde) dx 10, 10.1 ve 11'in olması ve bunun daha fazla güce ihtiyaç duymasından kaynaklanıyor. burda daha fazla ram istemesi boş bir olay mı diye bakılırsa da hiç de boş değil çünkü dx11 ciddi anlamda bir grafik şöleni sunuyor.

tabii ki xp. daha win 7 nin oturması için zaman var. beklemek lazım. hemen yeni gelin gibi atlamayalım :D

64 bit 7 çok hızlı, evet. ama eski oyunlarda sorun yaratıyor.

Katılmıyorum!!! XP XP XP

Bırakın şu kral xp lafını artık kral windows 7 bu benim iddam değil bakınız windows 7 satış rakamları

32 bit işletim sisteminde pae açılarak 8 gb ramı bile işletim sistemi görebiliyor.bir çok insan bunu bilmediğ için neden ramım 3.25 görünüyor diye forumlara saldırıyor.bakınız google pae nasıl etkinleştirilir.(32 bit işletim sistemlerinde)

xp eski çağda kaldı.Windows 7nin yanına bile yaklaşamaz.Vista taş devri zaten

@30 Eylül 2010 14:51 ne alaka vista 2006 da çıktı bence en iyisi xp ve vista ama 7 de iyi

32 bit sistemde pae açarak sadece ego tatmini yaşarsınız, 32 bit sistemde 8 gb ramin kullanılması donanımsal olarak imkansızdır.

ayrıca oyunlar için en rahat windows kesinlikle windows 7dir, inkar edenler olacak ama bu böyle.

XP'nin kurulum suresi o kadar da uzun degil yahu, abartmayin. Hele Wsus offline ile yamalari onceden indirdiyseniz. Uc bes satir yazi okuyup nLite ile CD hazirlamayi ogrendiyseniz parmaginizi kimildatmadan XP kurulumu yaptirabiliyorsunuz.

kesinlikle win 7 hepsin e uyum sağlıyor

oyun oynamak isteyen win7 geçer. "win7 eski oyunları açmıyor, hata veriyor" artık çok sıkıcı oldu. kaç yılındaki oyunu oynamaya çalışıyorlar anlamadım.
dx9 ile dx10-11 arası farkı tek resimle göstermeniz mümkün değil. oyuna girdiğinizde atmosferdeki değişiklik fark edilir durumda.(dx10 dan çıkıp dx9 ile girdiğinizde arayacağınız kayıplar var). ayrıca dx9 da açamadığınız üstün grafik değerleri sadece dx10-11 ile açabilirsiniz.
win7 ram fazla tüketiyor diyenler var. kaliteli oyun oynamak istiyorsanız zaten en az 2gb ram lazım. xp kullanıp yeni çıkan oyunları en düşük grafiklerde oynarken kasıyor, takılıyor diyenler zaten buraya yorum yazmasın; onlar oyun oynuyorum demesin.

64 bit windows 7'de Worms WP ya da Armageddon'u çalıştırabiliyorsanız bravo. 32bit'te çalışıyor ama 64'te çalıştıramadım.

iks pi en iyisi

windows 7 tabikide

XP TABIKIDE BENIM PC DE YUZLERCE OYUN VAR HICBIR SORUN YOK , GORUNTU HI Z GAYET NORMAL.7 KURDUGUMDA COGUNU ACAMADIM PASO SORUN , VISTA'DAN BAHSETMIYORUM BILE , BOSA LAF YAPMAYIN XP XP XP XPX XP XP BILGISAYARININ HIZLI OLMASINI ISTIYORSAN XP

tabıkıde her zamankı gıbı wındows xp pro

en iyi performansı Vista Starter ile alana var Vista 64B ultimate ilede... 64B ultimate Vista yada 7 fark etmez...

64-bit Windows XP.. bütün oyunlar için en iyi performans bu sistemde. (donanımı aynı varsayarsak)

Windows 7 mi - Windows XP mi? 32 bit işletim sistemleri - Windows XP gibi ... diye de devam ediliyor... Bıkmadan usanmadan yazacağım ve yazmaya devam edeceğim. Windows Xp'nin 64-bit versiyonu vardır ve adı da Windows XP x64 Edition dır. Service Pack 2 son service pack idir ancak kimilerinin dediği gibi Microsoft Windows XP x64 Edition a desteğini çekmemiştir. Service Pack lerde paket halinde gelen tüm güncellemeler ayrı ayrı update olarak halen devamlı olarak yayınlanmaktadır.

Ben Windows XP x64 Edition kullanıyorum ve çok memnunum. Kuramadığım oyun yok - Windows 7 5-6 sene öncesinin oyunlarında problem çıkartıyor.

Bence düşünülmesi gereken nokta şu - Direct X te geri kalmış ama düzgün driver lı NVidia mı - yoksa Direct X 11 e NVidia dan 6 ay önce geçmiş ama sorunlu driver lara sahip ATI mi?

İşletim sistemi için XP - başka alternatifi yok... Mümkünse 64-bit tabi ki :)

XP nin 50 katı yama çıktı diyenler unutmasın bu yazdıklarımı... Windows 7 çıkalı 1 sene oldu. 11 sene sonra bakalım Windows 7 nin kaç katı yamaları gelmiş olacak :)

Gerçi Windows 7 cicili bicili - grafiği bol - yamalar küçük kalır yanında. Grafiklerden kaput altı belli olmuyor ama kaputu bir açıyorsunuz - abooww.... Gene bizim mahallenin çirkin kızı Vista...

Windows 7 makyajlı Vista'dan başka birşey değildir. Windows XP ilk çıktığında devrim yaratmıştı. NT kernel üzerinde geliştirilmiş Windows 2003 Server ile aynı kernel i kullanıyor. Ve bu kernel şu ana kadar sağlamlaştırılmış en iyi Windows kernelidir. 12 senedir yamadılar - en ufak sökük bırakmadılar.

xp home en iyisi pc kulandıgında sisyemi bimen gerek gerisi kendi gelir

Şu windows 7 makyajlı vistadır diyenlere sinir oluyorum ya,görende sistem geliştirilirken kaynak kodlarını incelemiş sanar,yahu madem makyajlanmış neden 1 gb lık makinede vista kasarken,aynı makineye windows 7 ultimate kurunca babalar gibi çalışıyor? Msn + facebook ikilisi sayesinde internet+bilgisayar bilgim var havaları yapanlar ne kadar çoğaldı kardeşim

Arkadaşlar biz her şeyin, tabiri caizse "suyunu çıkarıyoruz" sevmenin de yermenin de fanatikliğin de, aklımızı kullanmıyoruz maalesef. Hangisi iyi ise onu kullanırım arkadaş hamgisi işime gelirse onu kullanırım neden takım tutar gibi yaklaşıyoruz herşeye anlamıyorum ?!...

xp ciktiginda devrim yaratmisti demis ziyaretcinin biri biz o zamanda 98 kullanalim xp nedir dedik sp1 den sonra xp ye gecmistik ozamanda zoru zoruna gectik bilmem hatirlayan oldumu :D Belki yazan arkadas genctir

Arkadaşlar diyorsunuzki windows 7 xp den daha iyi oyun açsından sallamayın ben kendim bizzat test ettim xp de crysis 1-2,cod 5-7-8 gibi oyunlarda xpde high da 35-40 fps alırken win 7 de medium da 25 fps yi geçmiyor. Birisi ordan diyecek ama win 7 direct 11 destekliyor xp de yok.
Arkadaşlar direct 11 den yada 10 dan iyi bir performans almak için işlemcinin en az i3 olması gerekiyor ki kasmandan oynayasın. Sistemi güçlü ise win7 ile xp arasında fazla bir fark yok ama sistemin düşükse xp de kalıcaksın senin neyine direct 10-11. Yani windows 7 zengin bir işletim sistemi donanımlarda öyle olucak. Ama masaütü performansına diyicek birşeyim çok hızlı xp ye göre.

@06 May 2012 17:23 ben i7 3.60 ghz direct 11 windows 8 kullanıyorum .hiç bir oyunda kasma yok fakat 10 oyundan 5 i direct9.0c istiyor ve açılmıyor

@27 Oca 2014 13:03 onun için windows 7 64 bit kur

arkadaşlar apb reloaded oyunu aldım laptopum casper nirvana nb windows 7 64 bit işletim sistemli i5 işlemci 2.30 ghz ona rağmen hem yavaş gidiyor oyun ara ara donuyo ama oyunu yükledim diye facede flan bişey yazarken çok yavaş yazıyor. ayrıca format attırdım atırdım eve geldim yükledim dediklerim oldu bilgisi olan www.facebook.com/batuhan.ataks a mesaj gönderebilirmi ?

ben geleceği düşünerek direct 11 kullanmaya devam edecem

2020deyiz ve windows 7 bile yok :/

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play