Oyunlara gerçekçi üç boyut geliyor

Oyunlardaki gerçekçi görünmeyen üç boyutlu modellemelerin modası geçiyor, gerçek üç boyut geliyor!

  • Ümit Öncel
Oyunlara gerçekçi üç boyut geliyor
Kameralar ile yüz ifadeniz oyunlara aktarılabilecek...

Oyun dünyasında atık devir üç boyut devri. Fakat ne yazık ki pek çok oyundaki üç boyutlu modellemeler oyuncuları tatmin edebilecek kalitede değil. Özellikle de yüz modellemeleri genellikle bir insan yüzünden çok bir robot yüzünü andırıyor. Fakat eğer bir grup araştırmacının üzerinde çalıştığı proje başarılı olursa bu durum değişebilir.

Abdul Sattar, Nicolas Stoiber, Renaud Seguier ve Gaspard Breton adlı dört Fransız araştırmacı yeni geliştirdikleri bir teknikle, oyuncuların yüz ifadelerini gerçek zamanlı ve oldukça başarılı bir şekilde oyundaki karakterlere aktarabilmek için uğraş veriyorlar. Yapmaya çalıştıkları şey; televizyon ve bilgisayar monitörünüzün iki kenarına yerleştirilen kameralar sayesinde yüzünüzü tarayarak, özel bir yazılım sayesinde yüz ifadelerinizi ayırt ederek, gerçek zamanlı olarak oyundaki karaktere aktarabilmek.

Araştırmacılar şu anda kadar büyük bir başarıyla devam eden projenin sadece oyun sektöründe değil, video konferans ve sinemada da çok ilginç açılımları da mümkün kılacağını söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

genede gerçekci görünmüyor :D

eğer bu dedikleri sistem gercekten basarılı olursa cok guzel olur hele benım gıbı oyun meraklıları ıcın :)

bende oyunlardaki yüzleri gerçekci yapıcaklar zannettim
ohoo nasıl odaklancakta alcakta biton iş

bi defa yüzleri kaymak gibi hiç kırısıklı yok bu ne hiç böyle bir isan gördünüzmü önce bu detyaları halledin sonra geliştirirsiniz

zekice. bide mikrofonla ses aktarmak olsa süper olur. prototipi cıksın bakarız. sonra halkın beğenisi ni kazandılarmı geliştirirler.

vayy bu sistemin mmorpg lerde kullanıldıgını düşünsenize...:D

eskiden half life oyununda skinleri kendi resimlerimiz yapardık güzle olurdu :D

Sen de yorum yaz