Oyunlara son darbe Venezüella'dan geldi!

En popüler günah keçisi olan bilgisayar oyunlarını suçlu bulan son isim Venezüella'nın lideri Chavez

Oyunlara son darbe Venezüella'dan geldi!
Chavez cinayetlerin gerçek sebebini buldu... Hayır bu fotoğraftaki silahlar değil, oyunlar...

Dünya liderleri genellikle farklı konularda hem fikir olmakta zorlanırlar. Bu da sıkça ülkeler arası gerginliklere yol açabiliyor. Fakat bir konu var ki, farklı coğrafyalardan gelen farklı kültürlerin temsilcisi olan liderler bile bir konuda aynı fikirde buluşabiliyorlar; bilgisayar oyunları. Hatırlayacağınız gibi Hilary Clinton oyunların, toplumdaki şiddettin en önemli kaynağı olduğunu defalarca iddia etti. Ona destek ise çoğu zaman ABD ile ters düşen bir ülkeden; İran'dan geldi.

Oyun karşıtlarına son katılan isim ise yine bambaşka bir coğrafya ve kültürün temsilcisi. Venezülla'nın sıra dışı lideri Chavez de toplumsal şiddet ve bilgisayar oyunları arasında bir bağ olduğunu söyleyerek ülkesinde bazı oyunların yasaklanacağının sinyalini verdi. Her gün yaklaşık 10 kişinin cinayet nedeniyle yaşamını kaybettiği Venezülla'da bundan sonra Grand Theft Auto gibi şiddet öğeleri içeren oyunların satışı mümkün olmayacak. Bakalım Hugo Chavez bu sayede ülkesindeki cinayetleri ne kadar azaltabilecek...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Böyle şeylerin engellenebileceğini hiç sanmıyorum.Legal yollar yoksa illegal yollar var.Bunun torrenti var,rapidi var, var oğlu var...
Yalnız oyunlar cinayet işlettiriyor demesi ve konuşma yaparken yanında bazuka benzeri silahlar bulundurması biraz çelişkili... (;

filmler ve oyunlar dünyadaki vahşeti televizyonumuza ve bilgisayarımıza getiriyor. ama zaten vahşet var.
silah tüccarlarının ve emperyalist katliamcıların hiç mi suçu yok.

Ateşli silah, yani düpedüz insan öldürmek için yapılmış bir şeyi almak ve taşımak bu kadar kolayken gerisi boş laf.

eskidende şiddet vardı şimdide olacak ben çoçukluğumdan beri şiddet içerikli oyunlar oynadım bişi yapmadım adamın birazda içinde olacak.

oyundan kaç kişi öldü bilmiyorum da amerika yüzünden Irak ta
1 000 000 (1 milyon) Vietnam da 5 000 000 (5 milyon)+... kişi öldü bunu ne yapacağız aceba. ki daha onlarca amerikanın çıkardığı savaşı düşünmek bile insanı öfkeye ve kine sürüklüyor.

kendi çocuğunu iyi yetiştiremeyen ailelerin 1 numaralı sığınağı oyunlar oldu.Kendi vicdanlarını rahatlatmak isteyenler suçu ya quake'e ya doom'a attılar.Ama zaten herkes hayatında şiddeti ya görüyor ya yaşıyor.Ve gerçek yaşamdaki şiddet oyunlara benzemiyor.Respawn olamıyorsunuz.Yaşanılan onca savaşı ve daha geçenlerde kaybettiğimiz 4 genci düşünün.Onları oyunlar öldürmedi.Irakta ölenleri de.Birde orada hayatta kalıp geriye dönenleri düşünün.Bu insanların yaşadıklarından dolayı şiddete duyarsızlaşmaları oyunların suçu mu

Chavez ve o bölgedeki amarjistlerden beklenilecek şey.

hugo chavez e katılıyorum.şimdi bakıyorum 5 yaşındaki çocuk bile GTA oynuyor.git sokakta oyununu oyna derim ben o çocuğa.özelliklede son yıllarda küçük çocukların bilgisayar oyunlarına eğilimleri fazlasıyla arttı.ne kitap okuma kaldı ne de sohbet.sabah oyun akşam oyun...bakın oyun karşıtı biri değilim ama herşeyi belirli bir düzende yapmak lazım.sabahtan akşama kadar değil de günde 1-2 saat yeter(özellikle küçük çocuklar için)ve aslında çocukların daha yaratıcı ve bilgili oyunları oynamasından yanayım...strateji olsun,eğitim oyunları olsun...bilgisayar size değil siz bilgisayara hükmedin...saygılarımla

Belki biraz abartılmış olabilir ama haklı. Siz önümüzdeki yıllarda ne söyeliceksiniz merak ediyorum (itiraz edenler). Grafikler gerçek gibi olacak. Görecez. O zaman bütün bu oyunların yasaklanması lazım. Sonuçta sanal ortamda da olsa silahı özendiriyor. Sürekli adam öldürüp duruyolar.

anormal insanlar oynamasın hayret bise oyunlara suc buluyorlar.

bazıları bana göre mantıksız konuşuyor. diyorlar ki 5 yaşındaki çocuk gta oynuyor. gta'nın üzerindeki yaş sınırını o çocuğun ebeveyni görmüyor mu? burda suç çocuğun değil ona disiplin veremeyen yada başıboş bırakan anne-babanın. Dışarda oyun oynamak da iyidir ama örneğin çocukların simit adı verilen şiddet dolu oyunu oynamalarındansa bi age of empires, yada daha masum olark sims falan oynamaları çok daha iyi birşeydir bence.. saygılarımla.. -Merih Kaner-

Buda Amerikanın bir oyunu.Şiddet içerikli her şeyi dünyaya salarak salgın bir piskopatlık yaratmaya çalışıyor.Eskiden Pc yoktu ne güzel dışarda oyun oynardık.Sonra film izlemek yerine konuşurduk ailemize dertlerimizi anlatırdık.Dışarda bisiklet sürerdik vs vs..
Şimdi ise; Komşu gelince inek gibi bön bön komşuya niye geldi gibisinden bakıyoruz, Hayvanları pataklıyoruz dövüyoruz, Artık tarihi yerleri sadece turistler geziyor, Bir aile üyesi pikniğe çıkalım derse şiddetle karşı çıkıyoruz, Başımızı televizyondan ayıramıyoruz, Yunusları bulduk mu sevmek yerine öldürüyoruz vs vs..
Daha anlatıyım mı?
Uyanın millet iyice şiddet canavarı haline gelmişiz.Uyanın da başkalarınıda uyandırın!
Amerika'nın planlarına kanmayın
Şimdi bunları söylüyosunda onları yapan kişiler Grafikerler ve yönetmenler diyeceksiniz.Ama o filmleri Amerika'ya göre yapmışlar.Amerikalıların soyunu hatırlayın.Ne yapmışlardı; Tabiki Silahlarla ada yerlilerini çalıştırıp öldürmüşlerdi.Şimdi madem filmler ve oyunlar Amerika'ya göre Türkiye'de ne işi var diyeceksiniz.Amerikanın asıl amacı bunları kendi ülkesine beğendirip daha fazla reyting sağlıyacak ve başka ülkelerdeki insanları da Piskopat yapıcak.Uyanın millet uyanın!!!
Hugo Chavez doğru söylüyor.Eğer başka soruları olan varsa yanıtlarım.Yeter ki uyanın!
Amerika'nın Teroristçe oyunlarına kanmayın.

Toplumlar kendi yozlaşmalarının getirdiği suçu bilgisayar oyunlarına yüklemeye çalışıyorlar..
Bilgisayar oyunu oynamayıp birbirimizi yesek daha mı iyi ? İnsanlar öyle konuşuyor ki sanki bilgisayar oyunları olmadan önce dünyada kimse kavga etmiyordu kimse birbirini öldürmüyordu ?
Hannover'de bir tıp akademisinde FPS oyuncularının beyin aktiviteleri incelenmiş ve sonuçta bilgisayar oyunlarının insanı bir katile dönüştürmeye yeterli olmadığı böyle bir şeyin olabilmesi için mutlaka çevresel faktörler tarafından etkilenmesi gerektiğini saptamışlar..(CHIP-Mayıs2009)
İş çocukları eğitmeye geldiğinde bence ebeveynler kendilerini kontrol etmeli.. Evinde,çevresinde şiddet olan bir çocuk bilgisayar oyunlarından en fazla ne kadar etkilenebilir ki ?
Televizyonda o kadar saçma sapan programlar, aşırı şiddet içeren filmler varken hala suçlu -üzerinde koskocaman yaş sınırı uyarısı bulunan- oyunlar olsun ki?

Oyun karşıltlarına ya da nerde o eski Ramazanlar misali eskiyi yadeden arkadaşlarıma. Bugünkü çocukların derdi beraber oyun oynamayı sevmemeleri falan değil. Ben 26 yaşındayım ve bu çürümüşlük ta benim zamanlarımda, belki biraz daha eski vuku bulmaya başlamıştı.

Aileler çocuklarını dışarı çıkarmaya korkar. Çünkü orası güvensizdir, ne olacağı meçhuldür. Çocuğu olabildiğince evde tutmaya çalışırlar. Ama çocuk bu, durur mu yerinde, civa gibi bir orada bir burada, rahatsız olur. Çocuğu oyalamak gerektir. Sırf çocuk dışarı daha az çıksın diye eve bir konsol, bilgisayar vs. alınır. Çocukta onla zaman geçirir. Görünürde herşey düzgündür. Ama birşey vardır ters giden. İnsanları korku toplumunun içine hapseden bu zihniyet, aynı zamanda insanları birbirinden koparmaktadır. Çünkü kimse kimseye güvenmez ki. Herkes potansiyel suçludur insanların gözünde. Hani o eski Tanrı misafiri kavramı vardı ya, artık o yalan olmuştur. Bırak Tanrı misafirini, tanıdığı insanları bile evine almaktan çekinmektedir insanlar, ne olur ne olmaz dimi.

Bu olaylar tüm dünyada üç aşağı beş yukarı böyle işliyor. Sonrada bu durumdan dolayı kafayı sıyıranları mazur göstermek, yeni bir korkulacak şey yaratmak gereği duyuluyor. Sonra da filmler ve oyunlar, artık o dönemde popüler olan ne varsa kötü, kaka, korkulacak bir şey konumuna getirilir.

E madem oyunlar, filmler kötü, senin kültürünü, yaşam biçimini yansıtmıyor, e o zaman bi zahmet kıçını kaldırda kendi film ve oyununu yap adam akıllı. Bunu yapmayıp herşeyin hazırına konmayı meslek edinmiş toplumlar, yapmadığı şeylere kılıf uydurmada da pek bir maharetlidir zaten.

ilk darbe nerden gelmişti merak ettim :)

Tabi canım bak bu haberi duydum hugo yu öldüresim geldi. Bunlar tamamen saçmalık bir oyunla şiddet olmaz kaç yıldır oyun oynuyorum okadar problemli yerlerde yaşıyorum yani 2 kelime lafla kavga çıkacak beyinsizlerini içinde yaşıyorum ama genede kimseyi katletmiyorum onca oyun oymama rağmen aksine beni eylendiriyor ve sinirimi alıyor oyunlar. Cahil oyun oynamayı bilmez tutar yasa çıkarır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir